Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Ankara Karınca Uçuşu

Mert Onur

Yumurta
19 Şub 2022
5
3
15
LV
0

Öncelikle merhabalar, Ankarada karınca uçuşları genellikle hangi tarihte olur. Biliyorum uçuşları havanın durumu ve nem gibi faktörler etkiliyor. Fakat daha önce Ankarada yaşayıp bunu tecrübe etmiş kişilerin tecrübelerine dayanarak dediğim gibi genel bi tarih vermelerini istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi hobiler:)

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,982
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Yani söylediğin gibi bir tarih aralığı yok tamamen mevsimsel hava sıcaklıkları ile ilgili mart ayının sonlarına doğru havalar bi tık 20 derece üstüne çıktığında sezonu messorlar açar Nisan Mayısta uçuşlar devam eder sonra yine bu aylarda Lasius ve Camponotus uçuşlarıda başlar Mayıs Haziran Formicalar Haziran Temmuz Ağustos Tetramorium Solenopsis Crematogaster diye uzar gider yani ilk bahardan son bahara kadar 7-8 aylık sürede bir çok türün uçuşu devam eder ben yukarıda herkesin aşina olduğu bilindik kolay türleri yazdım sadece..

rlanta

Media
22 Şub 2022
88
71
50
Ödüller
1
LV
1

Öncelikle merhabalar, Ankarada karınca uçuşları genellikle hangi tarihte olur. Biliyorum uçuşları havanın durumu ve nem gibi faktörler etkiliyor. Fakat daha önce Ankarada yaşayıp bunu tecrübe etmiş kişilerin tecrübelerine dayanarak dediğim gibi genel bi tarih vermelerini istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi hobiler:)
Bu Erastes'in bahsettiği gibi tarih aralığı hemen hemen olmayan, mevsimsel sıcaklıklara bağlı bir konu. Ama şunu unutmamalısın ki bazen o tarihlere yaklaşmamış olsak bile belirli günlerde oluşan sıcaklık ve nem oranları uçuşları etkileyebilir. Bu yüzden aslında kendine bir yuva bulup, uygun şartlara sahip günlerde bu yuvaların uçuşlarını kontrol etmen işine yarayabilir. İyi hobiler...

LastXeon

Yumurta
26 Şub 2022
4
4
15
LV
0

Ankara'nın batısında yaşıyorum daha bu hobiye yeni başladım 4-5 gün önce messor kraliçe buldum 6 tane aldım ama her yerde vardılar nerdeyse... O gün yağmur yağdıktan sonra ılıman havada buldum bu aylarda çıkmıyo diye biliyordum ama ben şanslıyım heralde.

rlanta

Media
22 Şub 2022
88
71
50
Ödüller
1
LV
1

Ankara'nın batısında yaşıyorum daha bu hobiye yeni başladım 4-5 gün önce messor kraliçe buldum 6 tane aldım ama her yerde vardılar nerdeyse... O gün yağmur yağdıktan sonra ılıman havada buldum bu aylarda çıkmıyo diye biliyordum ama ben şanslıyım heralde.
Evet, biraz şanslısınız :)

Users who are viewing this thread

Üst Alt