Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Bilimsel çalışma için Camponotus cinsi koloni arıyorum.

Torsedo

Yumurta
23 Ara 2021
4
0
5
LV
0

Merhabalar,
Bir veteriner fakültesinde öğrenciyim. Bilimsel çalışma amaçlı, mümkünse alate (kanatlı karınca) üreten bir koloni arıyorum. İşçi sayısı ne kadar fazla olursa benim için o kadar iyi. Aleteler üzerine bir çalışma yapılacak. Sanırım başlığı yanlış alt foruma açmışım. Rica edersem moderatörler gerektiği gibi düzeltebilir mi?

Son düzenleme:
Benzer konular Forum Tarih
Bogachanturk Tarantulalar 3 443
Barbaros Karıncalar 5 476

Benzer konular

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Bildiğim kadarıyla karıncalar esaret altında alate üretmiyor. Üretseler bile uçuşlar nisan mayıs gibi oluduğu için şuan alate üretimi olmaz. Zaten şuan çoğu koloni kış uykusunda.

Torsedo

Yumurta
23 Ara 2021
4
0
5
LV
0

Bildiğim kadarıyla karıncalar esaret altında alate üretmiyor. Üretseler bile uçuşlar nisan mayıs gibi oluduğu için şuan alate üretimi olmaz. Zaten şuan çoğu koloni kış uykusunda.
Birden fazla koloniyi aynı ortamda barındırmayı planlıyoruz. Gerekli iklim şartları da oluşturulacağından alate üretebileceğimize dair inancım var. Doğadan toplamak çalışma için hem etik olmaz hem de oldukça zor olur diye düşündük. Ayrıca döllenmemiş kraliçeye ihtiyacımız var.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,982
1,851
475
Ödüller
20
LV
5

Düşünce ve fikir olarak güzel bir çalışma ama hobi ortamında böyle bir durum söz konusu değildir demeyelim ama çok düşük bir ihtimal.. koloninin alate üretmesi için belirli bir sayıya büyüklüğe ulaşması lazım ve ilaveten sıcaklık, nem, besin ve protein değerleri yani kısacası doğası gereği ortam koşulları üst düzey olması gerekir.. ki bahse konu Camponotus cinsi çok yavaş gelişen büyüyen bir cins 100 işçiye çıkması 2-3 seneyi bulabilir.. bu yüzden koloni için dediğiniz durum biraz uzak kalıyor ama sizinde bahsettiğiniz gibi her ne kadar etik olmasada yapılacak en iyi şey uçuş mevsiminde abartmadan ve doğaya zarar vermeden bir kaç prenses ve kraliçe alınabilir..

Son düzenleme:

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Alate üretimi konusunda söylenenler haksız değil, esaret altında pek sık karşılaşmıyoruz ya da karşılaşsak dahi büyük ve yaşlı kolonilerde karşılaşıyoruz. Dolayısıyla böyle bir koloni yetiştirmek uzun yıllar sürebilir. Böyle bir koloniyi satan birini bulabileceğinizi de sanmıyorum. Bana kalırsa konuyu Trakya Üniversitesi biyoloji profesörleriyle görüşün, ana bilim dalı zooloji olanlarla. Onlar bu işin profesyonel olarak nasıl yapılabileceğini açıklayacaklardır. Bilimi bilim insanına sormak lazım.

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Temnothorax cinsinde alate almak çok kolay nüfusu düşük sınırlarda olduğu için hemen gelişimi tamamlayıp alate üretiyor. En azından benim kolonimde öyle oldu ve defalarca aldım. Yine başka bir alate aldığım koloni de cataglyphis aenescens. 1 prenses ve 3 prens aldım. Ama onun normal olmayan koşullarda koloninin tür devamlılığını sağlamak için mecburen ürettiğini düşünüyorum. Bence düşük nüfuslu ve çok basit koşullar isteyen bir tür tercih etmelisiniz.

Torsedo

Yumurta
23 Ara 2021
4
0
5
LV
0

Temnothorax cinsinde alate almak çok kolay nüfusu düşük sınırlarda olduğu için hemen gelişimi tamamlayıp alate üretiyor. En azından benim kolonimde öyle oldu ve defalarca aldım. Yine başka bir alate aldığım koloni de cataglyphis aenescens. 1 prenses ve 3 prens aldım. Ama onun normal olmayan koşullarda koloninin tür devamlılığını sağlamak için mecburen ürettiğini düşünüyorum. Bence düşük nüfuslu ve çok basit koşullar isteyen bir tür tercih etmelisiniz.
Alate üretimi konusunda söylenenler haksız değil, esaret altında pek sık karşılaşmıyoruz ya da karşılaşsak dahi büyük ve yaşlı kolonilerde karşılaşıyoruz. Dolayısıyla böyle bir koloni yetiştirmek uzun yıllar sürebilir. Böyle bir koloniyi satan birini bulabileceğinizi de sanmıyorum. Bana kalırsa konuyu Trakya Üniversitesi biyoloji profesörleriyle görüşün, ana bilim dalı zooloji olanlarla. Onlar bu işin profesyonel olarak nasıl yapılabileceğini açıklayacaklardır. Bilimi bilim insanına sormak lazım.
Alete üretimi için camponotus gibi zor gelişen bir cins yerine hızlı üreyip gelişen türlere vakit ayırmanızı öneririm. Projenizin yapım süresi hızlanır ve daha hızlı bir şekilde bilgi toplayabilirsiniz. Başarılar .
Düşünce ve fikir olarak güzel bir çalışma ama hobi ortamında böyle bir durum söz konusu değildir demeyelim ama çok düşük bir ihtimal.. koloninin alate üretmesi için belirli bir sayıya büyüklüğe ulaşması lazım ve ilaveten sıcaklık, nem, besin ve protein değerleri yani kısacası doğası gereği ortam koşulları üst düzey olması gerekir.. ki bahse konu Camponotus cinsi çok yavaş gelişen büyüyen bir cins 100 işçiye çıkması 2-3 seneyi bulabilir.. bu yüzden koloni için dediğiniz durum biraz uzak kalıyor ama sizinde bahsettiğiniz gibi her ne kadar etik olmasada yapılacak en iyi şey uçuş mevsiminde abartmadan ve doğaya zarar vermeden bir kaç prenses ve kraliçe alınabilir..
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Zaten halihazırda zooloji, zootekni, entomoloji ve parazitoloji üzerine çalışmalar yapan profesörler ile irtibat halindeyim. Danışman hocam bir parazitolog. Bu türü seçmemizin sebebi de alatelerinin oldukça büyük olmasıydı. Çalışma sırasında olabildiğince büyük karıncalara ihtiyacımız var.
Hızlı alate elde etme bakımından, alternatif olarak themnothorax türünü öğrenmem iyi oldu.
Tekrardan ilginiz için teşekkür ediyorum.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Zaten halihazırda zooloji, zootekni, entomoloji ve parazitoloji üzerine çalışmalar yapan profesörler ile irtibat halindeyim. Danışman hocam bir parazitolog. Bu türü seçmemizin sebebi de alatelerinin oldukça büyük olmasıydı. Çalışma sırasında olabildiğince büyük karıncalara ihtiyacımız var.
Hızlı alate elde etme bakımından, alternatif olarak themnothorax türünü öğrenmem iyi oldu.
Tekrardan ilginiz için teşekkür ediyorum.
Olabildiğince büyük alate gerekiyorsa Temnothorax bu konuda oldukça yetersiz kalır. Türkiye'deki en küçük cinslerden bir tanesi.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,982
1,851
475
Ödüller
20
LV
5

Bilgisizliğimi mazur görün. Hızlı alate oluşumu sağlayan, olabildiğince büyük bir karınca türü tavsiyeniz var mıdır benim için?
Messor'lar olabilir hem büyüklük açısından hemde çabuk gelişip büyüyüp koloni sayısı Camponotuslara göre daha fazla oluyor..

Users who are viewing this thread

Üst Alt