Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Bu bir kraliçe midir?

Erbek808

Aktif üye
Editör
28 May 2020
214
93
28
bugün balkondayken uçup geldi üzerime, etrafa deli gibi koşup durdu. şüphelendim test tüpüne aldım, fakat boyutu biraz küçük ve kraliçe değilmiş gibi duruyor ya da daha önce görmediğim bir tür. kanatlarını bırakmadı fakat kanatta siyahlıklar ve sanki yarısı ayrılmış gibi bir duruş var. gözleri de büyük duruyor. emin olamadım, yardımcı olursanız sevinirim.
 

Ekli dosyalar

ATC

Moderator
Moderatör
17 May 2020
163
130
43
Cataglyphis cinsi ama kraliçe değil. Abdomendeki açıklığa dikkat ederseniz prens olduğu görülüyor.
 

ATC

Moderator
Moderatör
17 May 2020
163
130
43
Pek
Peki antenlerın düz gelmeyip ortada kırılması kraliçe ayrımı değilmidir ?
Değil. Bütün karıncalarda dirsekli anten bulunur. Çoğu türün erkeklerinde scape dediğimiz antenin ilk kısmı daha kısa ve büyük açıyla kırıldığı için düzmüş gibi algılanabilir. Ancak mesela Cataglyphis de erkeğin anteni de hemen hemen işçi ve kraliçeyle aynı yapıya sahiptir. Burada bakılması gereken abdomenin ucu yani cinsel organa bakmaktır. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi büyük bir açıklık mevcut, bu da erkek olduğunu gösteriyor.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt