Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Günlük Cataglyphis Nodus / Rehberimsi Günlük

Açtığın günlüğün öne çıkması için günlük ön ekini kullanabilirsin.

xHE4RT

Majör
11 Nis 2021
120
74
75
LV
0

Ömer abinin de dediği gibi ''Gelelim Türkiyemizin en asil cinsi Cataglyphis'e.'' Normalde günlük tutan birisi değilim fakat insanlara Cataglyphis konusunda bildiğim kadarıyla yardımda bulunmak ve bir sorun çıkmazsa koloni gelişimini sizlere sunmayı istiyorum. Gelelim bu asil cinsin bakımına... İki türlü bakım yolu var, ki bu iki yolu da anlattım fakat belirli bir yer de olması adına tekrar anlatacağım. Kraliçeyi bulduk, ardından normal bir tüp setupu yapıyoruz. İlk yöntem: Tüpü outworlde bağlamak: Larvaların pupa evresine evrilmesine az kala, sarmalanması için zeminde ince taneli kum kullanılmalıdır (Silis kumu, akvaryum kumu vb). Outworldü 30-35, tüpü ise 26-28 civarı sıcaklıkta tutmanızı tavsiye ederim. Kısacası outworld sıcak olsun, Cataglyphislerde düşük sıcaklık kabul edilemez. Isıtıcı ped kullanacaklar, pedi tüp ağzına çok olmayacak şekilde hafif yaklaştırabilir, öğlenleri güneş ışığı yuvaya gelmeyecek şekilde outworld güneşe çıkarılabilir. Cataglyphisler su içmeyi severler ve bu sebeple outworlde ek olarak su koyabilirsiniz. Semi-Claustral bir cins olduğu için yumurtaların-larvalarının ve kendisinin beslenmesi adına canlı yem (ölü halde) ve şekerli su verebilirsiniz. İşçi eklemesini kabul eden bir cins olduğu için gelişim kolaylığı adına işçi ekleyebilirsiniz (Elimde olan kraliçeyi, işçi eklemesi yapmadan geliştirmeyi düşünüyorum). Gelelim ikinci yönteme: Aynı şekilde normal bir tüp setupu yapıyoruz, ardından 26-28 derece sıcaklıkta tutulduktan sonra yumurta beklenir. İlk yumurta görülmesinden sonra 50 gün boyunca karanlık ve sakin bir ortamda ilk işçi beklenir. Daha sonra setupu outworlde bağlayarak beslemesi gerçekleştirilir.​

20220708_162101.jpg20220708_175208.jpg
Öncelikle kraliçe 02.07.22 tarihinde bulundu. Yuva ağzını kum ile kapattı ve yumurtalarıyla ilgilenmekte.
Eklemeyi unuttuğum, eklememi istediğiniz veya kafanıza takılan şeyler olursa yazabilirsiniz.

Son düzenleme: