Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Cataglyphis türü

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Hepinize merhaba hobiciler :) Bende bu temmuz bulduğum bi cataglyphis nodus kraliçesi mevcut ama kış uykusu hakkında şüphelerim var. Yazın sağlıklı bir gelişim gösterdiler sonbaharda bi yer değişikliğinin ardından yemeden içmeden kesilip yumurtlamamaya başladılar(diapoz olduğunu düşünüyorum) bende kış uykusuna yatırıcakken besleme yapmak için tüpü açtığımda daha canlı olduklarını ve kraliçenin abdomeninin kocaman olduğunu gördüm ertesi günde yumurtladı bende yatırmamaya karar verdim. Ama sizinde fikriniz işime yarayabilir. Bu uzun yazıyı okuyan herkese çok teşekkür ediyorum, harici sorularınız varsa yazabilirsiniz

Ekli dosyalar

• 20201213_205447.jpg
    20201213_205447.jpg
    216.4 KB · Görüntüleme: 187

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Bence en azından 1 ay civarı bir kış uykusuna yatırmanız verimli olacaktır. Yazın daha etkili olmalarına sebep olur. Sizi tebrik ederim böyle zor bir türü başardığınız için :D Bir de hangi şartlarda nasıl bu kadar işçi aldınız bunu da yazarsanız forumdakiler yararlanabilir :D

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Bence en azından 1 ay civarı bir kış uykusuna yatırmanız verimli olacaktır. Yazın daha etkili olmalarına sebep olur. Sizi tebrik ederim böyle zor bir türü başardığınız için :D Bir de hangi şartlarda nasıl bu kadar işçi aldınız bunu da yazarsanız forumdakiler yararlanabilir :D
Tavsiye için teşekkürler başka bir tür olsa yatırmazdım deneyimlerim var ve ilk senesinden uyumayan bir karıncaya kötü birşey olduğunu görmedim. Catalarda farklı olabilir tabii. 25 derece bi odada outworld ışıklandırmasını pencere ile yapıldı bulduğum günden sonra sabah yumurtladı kendi başına. Kısaca öyle ısıtmaya veya ışıklandırmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Ne olur ne olmaz 5 işçi ekledim 3ü doğal sebeplerden öldü 2si geçen ay 1 hafta arayla öldü. Bu süreçte sadece yazın 1 ayda 30 işçi oldu. Ama sonra sonbaharda tatilden döndüğümüz için soğuk ortama adapte olamadılar sanırım ve yumurtlamayı kesti. Şuanda yine 26 derece bir odada duruyorlar ve hemen her gün yumurtluyor yavrular çıktığında Deney tüpü taşar. Besin olarak da arı ve sinek türlerinden verdim.

16 Haz 2020
534
405
325
LV
0

soğuk ortamda az bi süre kalmış demişsiniz, bu onlar için yeter kış uykusu olarak, yani ilk sene cataglyphislerin yatmasını uygun bulmuyorum, uyandıklarında kraliçelerimin çoğunda kalıcı hasarlar meydana gelmişti, hali hazırda tüpte yumurtada var sıcak sıcak bakmaya devam edin :D

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

soğuk ortamda az bi süre kalmış demişsiniz, bu onlar için yeter kış uykusu olarak, yani ilk sene cataglyphislerin yatmasını uygun bulmuyorum, uyandıklarında kraliçelerimin çoğunda kalıcı hasarlar meydana gelmişti, hali hazırda tüpte yumurtada var sıcak sıcak bakmaya devam edin :D
Bilgilendirme için teşekkürler

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

2 gündür olan bi gelişme ile kış uykusuna yatırmaya karar verdim. Ortam sıcak olmasına rağmen yuva ağzını hiç açmıyorlar ve normalde parçaladıkları canlı yemlerden kaçıyorlar. 1 ay bile olsa yumurtalar çıktıktan sonra yatırmayı düşünüyorum. Tek sorum kraliçenin zarar görme riski nedir? İşçiler de önemli ama bir kısmını düzelmeleri pahasına gözden çıkarabilirim.

16 Haz 2020
534
405
325
LV
0

ya hocam karar tamamen sizin, hani gözelmlerime dayanarak 2 kraliçeden birinde bi sıkıntı çıkıyor, neden oluyor hiçbnir fikrim yok, belki benim ile alakalı bi sıkıntıdır o yüzden kesin konuşmakta istemiyorum, şimdi uyutursanız muhtemelen yumurtaların bozulma ihtimalide var, biraz daha bekleyin bakalım, bendeki cataglyphislerde aynı durumu sergiliyor, yumurta yok fakat outworld kullanımı aynı şekilde kısıtlı, ileriki aylarda bu sıkıntının değişeceğini düünüyorum.
Siz koloniniz için neyi uygun görürseniz ben destekliyorum.

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

ya hocam karar tamamen sizin, hani gözelmlerime dayanarak 2 kraliçeden birinde bi sıkıntı çıkıyor, neden oluyor hiçbnir fikrim yok, belki benim ile alakalı bi sıkıntıdır o yüzden kesin konuşmakta istemiyorum, şimdi uyutursanız muhtemelen yumurtaların bozulma ihtimalide var, biraz daha bekleyin bakalım, bendeki cataglyphislerde aynı durumu sergiliyor, yumurta yok fakat outworld kullanımı aynı şekilde kısıtlı, ileriki aylarda bu sıkıntının değişeceğini düünüyorum.
Siz koloniniz için neyi uygun görürseniz ben destekliyorum.
Ocak ayından önce yatırmamayı düşünüyorum. Yumurtalar hallolduktan sonra yatırmayı panlıyorum o zamana kadarda besliycem. Sonuçların bu harika tür için önemli olucağından eminim

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Elinizde catalar dışında başka ne koloniler var acaba merak ettim

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Elinizde catalar dışında başka ne koloniler var acaba merak ettim
Türkiyedeki en sevdiğim cins Cataglyphis nodus, Camponotus fellah, pheidole pallidula, messor barbarus(türkiyede bu tür yok bende alt türü var ama bakımları aynı olduğundan araştırmadım) birde formica rufibarbis baktım ve bahçeme saldım zaten bahçede bulmuştum. Yumurta yapmasını sağlayıp tüple saldım ve takip ettim. Şuan camponotus ve catalar dışındakiler uykuda 2 gün önce yatırdım 1 ay sonra alıcam catalarıda ay sonu yatırırım. Şansıma bu cinslerden hiçbir kaybım olmadı (kış uykuları hariç:D) ve ilk aldığım kraliçelerde (phelidole hariç o zorladı beni) ilk günden yumurta aldım.

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Senin catalar kaç ay yaşadılar? Benimkiler ağustostan beri duruyorlar

16 Haz 2020
534
405
325
LV
0

Ben kraliçemi 8 haziran 2018de bulmuştum, onun dışında her sene birkaç kraliçe alıp tecrübe de edindim, işte şu ana kadar toplam 3-4 kraliçem ölmüştür, bunlar benden veya dış kaynaklardan kaynaklı ölümlerdi, 2'si kış ukusundan gitti diyebiliriz ama

Users who are viewing this thread

Üst Alt