Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Cinsi nedir acaba?

Sedat572

Yumurta
17 Eki 2021
37
1
15
LV
0

İlk defa kraliçe buldum sanırım o da haftalarca arayıp bulamadıktan ve ümitlerim bitmek üzereyken ?

Ekli dosyalar

• IMG_20211017_123948_112.jpg
    IMG_20211017_123948_112.jpg
    769.3 KB · Görüntüleme: 230

Benzer konular

emirius

Yumurta
30 Nis 2021
33
17
15
LV
0

Dediğim gibi pek bir bilgim yok, fakat formicarium şartları dışında hemen hemen aynıdır diğer karıncalarla sanırım. Formicarium aşamasına gelmenize de zaten daha epey bir zaman var, telaşa gerek yok :) Standart deney tüpü düzeneği kurmak şu an için yeterli olur. Detaylı bilgiyi forumda bulabilirsiniz.

Sedat572

Yumurta
17 Eki 2021
37
1
15
LV
0

crematogaster kraliçesi h.o
Eyvallah başkan. Bu arada ben ilk defa forum kullanıyorum acaba bu türle ilgili bilgi alabileceğim link var mı
ve şuan şırınga tüpünün içinde acaba yumurtlama yapmadan önce yeni aldığım cam deney tüplerine aktarsam mı daha 2 gün oldu şırıngaya koyalı

Tnakrebs

Media
11 Ağu 2021
173
45
55
LV
0

Eyvallah başkan. Bu arada ben ilk defa forum kullanıyorum acaba bu türle ilgili bilgi alabileceğim link var mı
ve şuan şırınga tüpünün içinde acaba yumurtlama yapmadan önce yeni aldığım cam deney tüplerine aktarsam mı daha 2 gün oldu şırıngaya koyalı
yumurtlamadiysa gecirebilirsin sıkıntı yok fazla sallanmayan bi yerde beklet onu

Sedat572

Yumurta
17 Eki 2021
37
1
15
LV
0

yumurtlamadiysa gecirebilirsin sıkıntı yok fazla sallanmayan bi yerde beklet onu
doğrusu denedim ve ışık da tuttum ama baktım yerine duruyo uyku moduna geçmiş neyse dedim daha fazla sıkıntıya sokmadan eski yerinde suyu bitene kadar bekletmek üzere vazgeçtim. Umarım strese girmemiştir.
bu arada bu türler ağaçlık alanda falan mı yaşıyor. Beslenme alanlarını vs. nasıl yapıcam benimkinin cinsi ne acaba

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,982
1,851
475
Ödüller
20
LV
5

Sedat572

Yumurta
17 Eki 2021
37
1
15
LV
0

Konu 'Crematogaster Scutellaris' https://www.karincadunyasi.com/forum/konu/crematogaster-scutellaris.32/

Tür olarak dikkate alma crematogaster cinsi olarak bakımını yapabilirsin önce bi yumurtlasın işçiler çıksın gereğini sonra düşünürsün o zamana kadarda gerekli bilgileri forumlarda ve videolarda araştırıp bulabilirsin
anladım teşekkür ediyorum. Bu hobide yeni olduğum için soruyorum. Bu türde asker üretimi yok bilgisinin anlamı hiç bir zaman canlı yem veremeyecek olduğum anlamına geliyor yanlış mıyım ?
Bir de bazı sitelerde kış uykusu yok diyor burada var diyor. Burada bin işçiye kadar çıkar diyor başka bi sitede 10 bin işçi diyor.
Bu arada ben iranda buldum ve buluğum şehirin havası istanbulla bire bir sadece deniz yok

Aiehr

Pupa
17 May 2021
87
18
30
LV
0

anladım teşekkür ediyorum. Bu hobide yeni olduğum için soruyorum. Bu türde asker üretimi yok bilgisinin anlamı hiç bir zaman canlı yem veremeyecek olduğum anlamına geliyor yanlış mıyım ?
Bir de bazı sitelerde kış uykusu yok diyor burada var diyor. Burada bin işçiye kadar çıkar diyor başka bi sitede 10 bin işçi diyor.
Bu arada ben iranda buldum ve buluğum şehirin havası istanbulla bire bir sadece deniz yok
Canlı yem her tür için şarttır messor için bile, bahsettiğiniz şey öldürmeden vermek ise evet öldürüp vermeniz gerekiyor.İşçi sayısına gelirsek bu sayı koloninin sağlığına göre değişebilir.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Canlı yem vermenin asker ile bir bağlantısı yok. İşçiler belli bir sayıya geldikten sonra yemleri canlı olarak da verebilirsin. Protein + şeker şeklinde beslenmesini yapacaksın.

Sedat572

Yumurta
17 Eki 2021
37
1
15
LV
0

Canlı yem vermenin asker ile bir bağlantısı yok. İşçiler belli bir sayıya geldikten sonra yemleri canlı olarak da verebilirsin. Protein + şeker şeklinde beslenmesini yapacaksın.
Evet araştırdığım sonuçlar da bu yönde çok teşekkür ediyorum sabırla cevaplar verdiğiniz için.
Son olarak ben bulalı 1 hafta olmadı yani ekimde buldum acaba daha yeni yumurtlamaya başlasa bile kış uykusu %100 gerekli midir. Ben bir an önce çoğalıp büyüsünler istiyorum ama şimdi de zarar vermeyelim hayvanlara :)

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Evet araştırdığım sonuçlar da bu yönde çok teşekkür ediyorum sabırla cevaplar verdiğiniz için.
Son olarak ben bulalı 1 hafta olmadı yani ekimde buldum acaba daha yeni yumurtlamaya başlasa bile kış uykusu %100 gerekli midir. Ben bir an önce çoğalıp büyüsünler istiyorum ama şimdi de zarar vermeyelim hayvanlara :)
Gerekli, ortalama 45 gün yatırmalısın.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

burada havalar sabahların sıcaklığı değişik gündüz sıcak oluyor gece 5 derecelere düşüyor. Yani havalar tam olarak soğuduğu zaman balkona mı koysam acaba tabiata göre yatsın kalksın
Bu mantıksal olarak yanlış bir düşünce. Doğada toprağın ya da herhangi bir şeyin altında, içinde uykuya yattıkları için günlük sıcaklık değişimleri fazla etki etmez. Toprak, o kadar hızlı soğumaz ya da ısınmaz. Dolayısıyla ani sıcaklık değişimlerine büyük ölçüde maruz kalmıyorlar. Balkona koyulan bir koloni ani sıcaklık değişimlerine maruz kalacaktır. Bu da stres olmalarına hatta ölmelerine sebep olabilir. Sağlıklı bir durum olmaz. Mümkün olduğunca sıcaklık değişimini engellemek gerekiyor.

Sedat572

Yumurta
17 Eki 2021
37
1
15
LV
0

Bu mantıksal olarak yanlış bir düşünce. Doğada toprağın ya da herhangi bir şeyin altında, içinde uykuya yattıkları için günlük sıcaklık değişimleri fazla etki etmez. Toprak, o kadar hızlı soğumaz ya da ısınmaz. Dolayısıyla ani sıcaklık değişimlerine büyük ölçüde maruz kalmıyorlar. Balkona koyulan bir koloni ani sıcaklık değişimlerine maruz kalacaktır. Bu da stres olmalarına hatta ölmelerine sebep olabilir. Sağlıklı bir durum olmaz. Mümkün olduğunca sıcaklık değişimini engellemek gerekiyor.
Sanırım yumurtlamış. Tabii daha önce yumurta görmediğim için bilmiyorum. 2 tane birbirine yapışmış serçe tırnağın kenarının ucu kadar küçük diyebileceğim beyaz elips şeyler vardı ama kapaktaki pamuğu çekince ona yapıştılar sonra yavaşça tüpe koymaya çalıştım ve bi çubukla hafifçe ileri ittirdim umarım zarar vermemişimdir.

Users who are viewing this thread

Üst Alt