Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Co2 takviyesiz, Filtresiz Bitkili Karides Akvaryumu

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Herkese iyi günler fotoğraftaki gibi bir akvaryum kurdum hemen hemen 2 haftalık. İlerleyen zamanlarda detaylarını paylaşabilirim ya da soruları olan arkadaşlar olursa şuanlık ben de gözlemliyorum gidişatı. Önemli bir gelişme olursa paylaşmaya çalışırım.
Kullandığım metot walstad metodu olarak geçiyor. Detaylı araştırma yapabilirsiniz. Temel olarak bir göl ekosisteminin minyatürünü yapıp bitkilerin doğal filtrasyon özelliklerini kullanarak filtre ve co2(topraktan karşılanıyor) takviyesine ihtiyaç duymamak. Bu metodu kullanan birçok arkadaş var ama ben bu foruma da taşınmasını istedim. Umarım ilgili arkadaşların işine yarar.

Akvaryum: 30x30x30 4mm
Taban malzemesi: Bahçe toprağı üstüne dere kumu kullandım.
Işık: 2x 6500k 5w white led
Bitki: Bacopa monneire, moss bal(3-4cm), Marsilea Hirsuta, Tilki Kuyruğu(hornwort), Rolata Sp. green, su mercimeği kullandım.
(Co2 takviyesi ve ya gübre olmadığı için basit-orta gereksinime ihtiyaç duyan bitkiler tercih etmeye çalıştım)(Anubilas tercih etmedim çünkü budama yaparken karidesler için zararı olduğunu duydum amacım zaten karides akvaryumu kurmak)
Karidesleri 2. Hafta koydum biraz erken olabilir ama stoklar çok hızlı tükeniyordu ve kullandığım su şebeke suyu(280ppm) değil(kullandığım 07ppm)ondan bir risk olcağını sanmıyorum.
Salyangoz bulamadım şuanlık virüs sebebiyle.
Canlılar: 5 green jelly karides, 3 mavi melek karides.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    660.1 KB · Görüntüleme: 1,398
  • image.jpg
    image.jpg
    673.2 KB · Görüntüleme: 656
  • image.jpg
    image.jpg
    746.1 KB · Görüntüleme: 731

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Ayrıca önerileriniz varsa yazarsanız sevinirim (şunu yapsan daha iyi olur ve ya kötü olur gibi)

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Ne kadar az müdahale o kadar düzgün oturmuş bir tanktır.
Hacim olarak küçük bir tank olduğu için tavsiyem haftalık %40 civarında su değişimi yapmanız. Budama işlemlerini su değişimleri öncesinde yaparak ekim yaptıktan sonra su takviyesi yapmanızdır.
Su mercimeği ve Ceratophyllum demersum(tilki kuyruğu) sudaki mineralleri hızlı tüketen ve oldukça hızlı çoğalan türde bitkilerdir. Bu nedenle diğer bitkilerin gelişimini bir nebze etkileyebilirler.
Ayrıca: Su değerleri konusuna fazla takılmamanızı öneririm.Sonuç olarak doğanın taklidini yaparak bakım yapıyoruz.Doğada su değerleri her daim sabit durmaz. Aydınlatma anlamında ben t5 t8 floresan kullanımı yaptım Led konusunda yorum yapamıyorum.
Gördüğüm kadarı ile bitki gelişimleri düzgün,eksik bir besinden dolayı hasarlı yaprak göremedim.
(y)

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Ne kadar az müdahale o kadar düzgün oturmuş bir tanktır.
Hacim olarak küçük bir tank olduğu için tavsiyem haftalık %40 civarında su değişimi yapmanız. Budama işlemlerini su değişimleri öncesinde yaparak ekim yaptıktan sonra su takviyesi yapmanızdır.
Su mercimeği ve Ceratophyllum demersum(tilki kuyruğu) sudaki mineralleri hızlı tüketen ve oldukça hızlı çoğalan türde bitkilerdir. Bu nedenle diğer bitkilerin gelişimini bir nebze etkileyebilirler.
Ayrıca: Su değerleri konusuna fazla takılmamanızı öneririm.Sonuç olarak doğanın taklidini yaparak bakım yapıyoruz.Doğada su değerleri her daim sabit durmaz. Aydınlatma anlamında ben t5 t8 floresan kullanımı yaptım Led konusunda yorum yapamıyorum.
Gördüğüm kadarı ile bitki gelişimleri düzgün,eksik bir besinden dolayı hasarlı yaprak göremedim.
(y)
Tilki kuyruğunu daha 2 gün önce diktim.
Bitkilerin gelişimi tilki kuyruğu yokken baya hızlıydı artık ilerleyen zamanda yavaşlıyacak olursa çıkarırım akvaryumdan.
Yorumunuz için teşekkür ederim :)

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Karideslerden birisi yumurta almış bende ilk kez tecrübe ediyorum gelişmeleri paylaşmaya çalışacağım. Karidesleri akvaryuma koyalı 3 gün oldu davranışları gayet normal. Yumurtalı karidesin de normal arada yumurtalarını havalandırması güzel bir seyir sunuyor( en azından benim için :D). Umarım bebek karideslerin doğma anını çekebilirim.(çok iyi saklanıyor artist :D)

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    732.1 KB · Görüntüleme: 426
  • image.jpg
    image.jpg
    482.9 KB · Görüntüleme: 432

Users who are viewing this thread

Üst Alt