Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

dişi mantis

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

merhabalar internetten hamile dişi mantis ile erkek mantis buldum, canlı yem olarak tartara vereceğim. terraryumlarını ne şekilde hazırlamam gerek ve yavrular için ekstra neler yapmam gerek pek bilmiyorum yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim :3
(evde yavru kedim olduğundan ve parazit başlıklarından epey ürktüğümden dolayı ince ince sordum hobiyi bıraktığından dolayı ilan koymuş bulma değil üretim imiş...)
1601295903155.png

[forumda açtığım ilk konu bu umarım yanlış bir şey yapmamışımdır]

Benzer konular

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Bildiğim kadarıyla toprak olarak torf kullanılıyor ve içine tahta çubuklar koyuluyor yavrular hakkında bir bilgim yok

Karıncacı

Süper Majör
24 Tem 2020
175
43
105
LV
0

Keşke almasaydın bunlar %90 wc bunu alarak adam bunlar satılıyor der ve daha fazla toplayıp satar o yüzden yerli türler pek almayın

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Buda yavrular için inşallah yardımcı olmuşumdur şimdiden kolay gelsin
Yumurtlama

Dişiler genellikle yetişkinliğe eriştikten 6 hafta sonra ilk ootheca’sını -sıcaklık ve beslenme değişkenlerine bağlı olarak- bırakır. Diğer ootheca’ları ise 2-4 hafta aralıklar ile bırakabilir.

img_0655.jpg

İnkübasyon
Ortalama 6 hafta boyunca -sıcaklığa bağlı olarak- ootheca’nın kurumasına izin vermeden gün aşırı nemlendirmeniz gerekmektedir.

Hatchling Bakımı
Ootheca’dan türe ve ootheca boyutuna bağlı olarak 10-250 arası nymph çıkacaktır. Nymphler yeni doğduklarında 3 gün boyunca herhangi bir beslenmeye gerek duymazlar. 3. gün sonrasında meyve sineği ile beslenebilirler. Yemleri bol olarak vermekte fayda vardır aksi halde yavrular arasında kanibalizm başlayabilir.

1774137050_d0aeac2bdc.jpg

Son düzenleme:

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

Yumurtlama
Dişiler genellikle yetişkinliğe eriştikten 6 hafta sonra ilk ootheca’sını -sıcaklık ve beslenme değişkenlerine bağlı olarak- bırakır. Diğer ootheca’ları ise 2-4 hafta aralıklar ile bırakabilir.

İnkübasyon
Ortalama 6 hafta boyunca -sıcaklığa bağlı olarak- ootheca’nın kurumasına izin vermeden gün aşırı nemlendirmeniz gerekmektedir.

Hatchling Bakımı
Ootheca’dan türe ve ootheca boyutuna bağlı olarak 10-250 arası nymph çıkacaktır. Nymphler yeni doğduklarında 3 gün boyunca herhangi bir beslenmeye gerek duymazlar. 3. gün sonrasında meyve sineği ile beslenebilirler. Yemleri bol olarak vermekte fayda vardır aksi halde yavrular arasında kanibalizm başlayabilir.
çok teşekkür ederim messor umarım dişiyi sağlıklı bir şekilde teslim alır ve yavruları doğru şekilde yetiştirebilirim meyve sineğini nereden ne şekilde temin ederim? acaba evde elde etmenin bir yolu var mı

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Teraryum yaşayacağı yer
Uygun teraryum boyutu, mantisin boyunun en az 3 katı ve mantisin genişliğinin en az 2 katı olmalıdır. L1-L3 kabuktaki yavrular havalandırması iyi yapılmış olan şeker kutularında vb. rahatlıkla yaşar.
Teraryumun içerisine mantisin rahat hareket edebilmesi için dikine çapraz şekilde yerleştirilmiş bir dal parçası ya da yapay bir bitki koymak gereklidir. Dekoru fazla abartmamakta fayda var çünkü kabuk değiştirirken ortamdaki dekorlar mantise faydadan fazla zarar verebilir. Bu yüzden olabildiğince sade ve kullanışlı dekorlar tercih edilmelidir. Mantisler zamanlarının çoğunu teraryumun tepesinde geçirirler. Kabuk değiştirmeyi de teraryumun bu bölgesinde yaparlar. Teraryumun üst kapağında mantisin ayaklarının rahatlıkla tutunabileceği, pürüzlü yerler bulundurulması tavsiye edilir. Teraryumun çok büyük olmamasında da fayda vardır. Mantisler bekle-saldır tarzı avcılar oldukları için avlarının peşinde koşmazlar, onların yaklaşmalarını beklerler. Eğer mantisinizi çok büyük bir terraryumda tutarsanız, söylediğim sebepten ötürü yeterli beslenemeyebilir.

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Bildi
çok teşekkür ederim messor umarım dişiyi sağlıklı bir şekilde teslim alır ve yavruları doğru şekilde yetiştirebilirim meyve sineğini nereden ne şekilde temin ederim? acaba evde elde etmenin bir yolu var mı
Bir kabın içerisine bulaşık deterjanı ve elma sirkesi koyun ve karıştırın. Mutfak tezgahının üzerine koyarak 1 gün bekleyin. Ertesi gün kabın içerisinde meyve sineklerini göreceksiniz. Bide cevaplarını beğenebilirmisin

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

Bildi

Bir kabın içerisine bulaşık deterjanı ve elma sirkesi koyun ve karıştırın. Mutfak tezgahının üzerine koyarak 1 gün bekleyin. Ertesi gün kabın içerisinde meyve sineklerini göreceksiniz. Bide cevaplarını beğenebilirmisin
deterjandan ötürü zehirlenme olmazmı peki?

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

Wc doğadan yakalanma alınma demek %90 ı da %90 doğadan alınma demek için yazdım
bilgilendirme için sağolun :3 lakin epey bir irdeledim ve wc olmadığı konusunda ısrarcı ve açıkcası "wc olsa eğer nasıl çiftleşmemiş bir dişi ile erkek bulabilirim ki epey şanslı olmak gerek" sözü mantıklı geldi bana. en nihayetinde emin olmak elbette imkansız. umarım gerçekten üretimdir...

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
11
LV
4