Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Formica cunicularia ile ilgili soru

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Formica cunicularia kolonim kış uykusu öncesinden kalma yumurtaları pupa evresine geçti ve bugün işçiler çıkmaya başladı. Bazıları normal çıktı ama bazıları antenlerini oynatıyor, ayaklarını oynatıyor ama ayağa kalkmıyor. Antenlerinin şekli bir değişik. Yürüyen ve normal bir şekilde çıkan işçilerden daha koyu olmalarına rağmen bu haldeler. Daha önce böyle bir şeyle karsılaşmadığım için size sormak istedim. Sizce neden böyle? Cevaplar için şimdiden teşekürler.
20210226_120648.jpg

Benzer konular

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Formica cunicularia kolonim kış uykusu öncesinden kalma yumurtaları pupa evresine geçti ve bugün işçiler çıkmaya başladı. Bazıları normal çıktı ama bazıları antenlerini oynatıyor, ayaklarını oynatıyor ama ayağa kalkmıyor. Antenlerinin şekli bir değişik. Yürüyen ve normal bir şekilde çıkan işçilerden daha koyu olmalarına rağmen bu haldeler. Daha önce böyle bir şeyle karsılaşmadığım için size sormak istedim. Sizce neden böyle? Cevaplar için şimdiden teşekürler.
Ekli dosyayı görüntüle 5818
Kış uykusunun hasarları olabilir veya 1 2 gün sonra normale dönebilirler

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Ekli dosyayı görüntüle 5818
Prensesler kendi kolonilerindeki erkeklerle çifleştimi böyle oluyor normalde prensesler başka kolonideki erkeklerle çifleşir prenses kendi kolonisendeki erkekle çiftleştiği zaman işçiler hasarlı olabiliyor

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Prensesler kendi kolonilerindeki erkeklerle çifleştimi böyle oluyor normalde prensesler başka kolonideki erkeklerle çifleşir prenses kendi kolonisendeki erkekle çiftleştiği zaman işçiler hasarlı olabiliyor
Biraz sallıyorsun, türün ensestliğe yönelimi yoksa asla hemkoloniden çıkmış prenses/prens ile çiftleşmez. @Murat erfidan hocam bazen işçiler özürlü doğabiliyor normaldir.

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Biraz sallıyorsun, türün ensestliğe yönelimi yoksa asla hemkoloniden çıkmış prenses/prens ile çiftleşmez. @Murat erfidan hocam bazen işçiler özürlü doğabiliyor normaldir.
Ben zaten öyle kendi kolonisindeki erkele çiftleştiğini düşünmüyorum çünkü şimdiye kadar bu kolonide böyle bişey olmadı. Özürlü olabilirler ama bu durumu yaşayan işçi sayısı biraz fazla gibi. Bir iki tane olsa sorun etmezdim ama 4-5 pupa çıkıp 2-3 tanesinin böyle olması biraz fazla gibi. Yumurtalar kış uykusundan önceden. Uyandırınca yumurtaları pupa yaptılar. Bu koloniyi buz dolabında kış uykusuna yatırdım onun zararı olabilir mi?

Users who are viewing this thread

Üst Alt