Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Formica Rufibarbis Doğal Yaşam Alanı

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Rufibarbis kolonim çok stres oluyor nüfus artamıyor doğadaki gibi rahat olmaları için torf çam iğnesi vs içeren bir ortama alayım yuvalanmaları için ve bir de beslenme alanı yapayım ayrıca, temizliği vs kolay olsun diye düşündüm. Sizce nasıl olur deneyen oldu mu? Mite probleminin önüne springtail ilr geçmeyi düşündüm ama otçul beslenen bir canlı o. Yine böcek artıkları vs mite yapacaktır gibi geliyor. Fikirlerinize açığım.

Benzer konular

Ömerke

Süper Majör
7 Mar 2021
201
97
140
Ödüller
1
LV
1

Rufibarbis kolonim çok stres oluyor nüfus artamıyor doğadaki gibi rahat olmaları için torf çam iğnesi vs içeren bir ortama alayım yuvalanmaları için ve bir de beslenme alanı yapayım ayrıca, temizliği vs kolay olsun diye düşündüm. Sizce nasıl olur deneyen oldu mu? Mite probleminin önüne springtail ilr geçmeyi düşündüm ama otçul beslenen bir canlı o. Yine böcek artıkları vs mite yapacaktır gibi geliyor. Fikirlerinize açığım.
Springtail nedir mite problemine kesin çözüm mü bulundu

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Az işçisi varken her koloni stres olur torf kullanmanı önermem nemi çok tutar mite gibi zararlılardan çok karıncaların oraya taşınmaya çalışması sorun çıkarır olabildiğince az rahatsız edip çoğalmasını beklemekten başka pek birşey yapamazsın

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Springtail nedir mite problemine kesin çözüm mü bulundu
Hayır bitki artıklarıyla beslendikleri için bitkili teraryumlarda çürüyen artıkları tüketmesi için kullanılır. Mite boyutundan biras büyük genellikle beyaz renkli ve zıplayan bir çürükçül. Collumba adıyla araştırabilirsin. Karınca artıkları bitkiden çok böcek parçalarından oluştuğu için etkisiz olsa gerek mite sorununa.

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Az işçisi varken her koloni stres olur torf kullanmanı önermem nemi çok tutar mite gibi zararlılardan çok karıncaların oraya taşınmaya çalışması sorun çıkarır olabildiğince az rahatsız edip çoğalmasını beklemekten başka pek birşey yapamazsın
Oraya taşınmalarını istiyorum zaten. Formica türleri test tüpü ya da yapay formikaryumlara çok uygun değil malesef bu yüzden hobide çok tercih edilmiyorlar.

Zeryum

Media
21 Haz 2020
119
38
55
LV
0

Rufi işcilerini anlamsız bir şekilde ölü bulunca ben de biraz bakınmıştım büyük ihtimal sıcaklıktan dolayı çünkü benim kolonin ölümleri çoğunlukla yazın oluyordu.
Yaşam alanı 21-24 derece tuturursan ölümler durur bence.

3637

Yumurta
16 Nis 2020
150
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

Geçen sene deniz kumu, kızılçam sapları ve kızılçam kozalağı ile bir alan yapmıştım herhangi bir mite küf problemi olmadı bunların hepsini beyaz sirkeyle yıkamıştım tabi, ortamda gayet güzel takılıyorlardı.

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Geçen sene deniz kumu, kızılçam sapları ve kızılçam kozalağı ile bir alan yapmıştım herhangi bir mite küf problemi olmadı bunların hepsini beyaz sirkeyle yıkamıştım tabi, ortamda gayet güzel takılıyorlardı.
Sadece outworld olarak mı yoksa yuvalanma alanları da dediginiz materyallerden mi?

Users who are viewing this thread

Üst Alt