Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Günlük Formica Rufibarbis sp. Günlük

Açtığın günlüğün öne çıkması için günlük ön ekini kullanabilirsin.

rlanta

Media
22 Şub 2022
88
71
50
Ödüller
1
LV
1

Başlangıç
Selamlar, hobiye uygulamalı bir şekilde yeni başladım ve ilk kolonilerimden biri olan Formica Rufibarbis sp. kolonisinin günlüğünü tutmak istiyorum.
Öncelikle bu koloni bana geldiğinde, 1 işçi 1 yumurtalıydı. Koloniyi teslim almamın üzerinden 3 gün geçti, bugün 3. gün. 3 günde toplamda 4 adet yumurta yumurtladı kraliçe. Sadece hobiye yeni başladığım için hevesimden onlara birazcık fazla göz atıp strese soktum. Ama bir sorun yok, artık kendime çeki düzen verdim ve sadece beslemeden beslemeye göz atacağım. Ayrıca bu gece saat 01:00 sularında işçisinin keşif yapmaya çalıştığını fark edip ilk şekerli sularını verdim, her 2 günde bir şekerli su, her 3 günde bir un kurdu şeklinde besleme takvimi izleyeceğim. Aşağıya koloninin bir kaç fotoğrafını bırakıyorum.

1645615957533.png

(Bu ilk geldikleri günden bir kare)

1645616009332.png

(Bu şekerli su pamuğunu aldıktan sonra çektiğim fotoğraf, ikisininde
abdomeninde birazcık içtiklerini gösteren hafif şişikliler vardı. Tecrübesizlikten
onları biraz fazla irgelediğimden kraliçe strese girmiş ve yumurtalarını taşımak amacıyla yumurtaları ağzına almış
fakat bundan sonra bu konuda tedbirliyim.)

Devam edecek...

Benzer konular

rlanta

Media
22 Şub 2022
88
71
50
Ödüller
1
LV
1

Aslanlarım gözümün önünde büyüyor eline sağlık ?
Teşekkürler :D
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Günlük Devam Ediyor
Biraz önce un kurtlarım geldi, ardından koloninin ilk beslemesini mikro un kurdu ile yaptım. Kontrol ettiğimde işçi kraliçenin yanına doğru un kurdunu çekip yemeye başladı. Her şey çok güzel gidiyor.

8 Haz 2021
369
136
185
Ödüller
3
LV
2

Benim aşşırı sevdiğim türlerdendir fakat biraz dikkatli olmanı önerdiğim yani önerilerim var öncelikle bu arkaşların abdomeninde bulundurduğu asitten dolayı onları stresten baya uzak tut ve tüpün havalandırmasını iyi yapmanı öneririm birde bu arkadaşlar tüpü çok fazla kirletiyorlar onun haricinde pek sıkıntı çıkarmaz iyi hobiler..

rlanta

Media
22 Şub 2022
88
71
50
Ödüller
1
LV
1

Başlangıç
Selamlar, hobiye uygulamalı bir şekilde yeni başladım ve ilk kolonilerimden biri olan Formica Rufibarbis sp. kolonisinin günlüğünü tutmak istiyorum.
Öncelikle bu koloni bana geldiğinde, 1 işçi 1 yumurtalıydı. Koloniyi teslim almamın üzerinden 3 gün geçti, bugün 3. gün. 3 günde toplamda 4 adet yumurta yumurtladı kraliçe. Sadece hobiye yeni başladığım için hevesimden onlara birazcık fazla göz atıp strese soktum. Ama bir sorun yok, artık kendime çeki düzen verdim ve sadece beslemeden beslemeye göz atacağım. Ayrıca bu gece saat 01:00 sularında işçisinin keşif yapmaya çalıştığını fark edip ilk şekerli sularını verdim, her 2 günde bir şekerli su, her 3 günde bir un kurdu şeklinde besleme takvimi izleyeceğim. Aşağıya koloninin bir kaç fotoğrafını bırakıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 11706
(Bu ilk geldikleri günden bir kare)

Ekli dosyayı görüntüle 11707
(Bu şekerli su pamuğunu aldıktan sonra çektiğim fotoğraf, ikisininde
abdomeninde birazcık içtiklerini gösteren hafif şişikliler vardı. Tecrübesizlikten
onları biraz fazla irgelediğimden kraliçe strese girmiş ve yumurtalarını taşımak amacıyla yumurtaları ağzına almış
fakat bundan sonra bu konuda tedbirliyim.)

Devam edecek...
Günlük Devam Ediyor

Koloni yumurtalarını geliştirdi, çokça pupası ve larvası var. Şuan 4 adet işçi yolda ve yeni yumurtalarda geliyor. Fakat tek işçisi eceliyle öldü, zaten koloni su basıp işçilerini kaybetmiş bir koloniydi ve o tek kalan işçiydi. Oda eceliyle ölmüş oldu ama durumu gayet iyi, yakın zamanda işçiler çıkar diye planlıyorum.

PekmezL

Yumurta
18 Haz 2022
4
0
5
LV
0

Günlük Devam Ediyor

Koloni yumurtalarını geliştirdi, çokça pupası ve larvası var. Şuan 4 adet işçi yolda ve yeni yumurtalarda geliyor. Fakat tek işçisi eceliyle öldü, zaten koloni su basıp işçilerini kaybetmiş bir koloniydi ve o tek kalan işçiydi. Oda eceliyle ölmüş oldu ama durumu gayet iyi, yakın zamanda işçiler çıkar diye planlıyorum.
Foto

Users who are viewing this thread

Üst Alt