Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Formicarium nemlendirme

capizzen

Yumurta
1 Şub 2022
11
1
15
LV
0

20220205_221149.jpg

bu formikaryumun nemlendirmesi nasıl olucak üst tarafa boyluca pamuk koysam (bu arada ilk defa yaptım formicarium biraz hırpaladım odunu, silikonda fazla oldu)

Taskinazo

Pupa
7 Nis 2021
66
25
30
LV
0

Şu üstteki cam olmayan kısmı oyup pamuk koyarsan oradan nemlendirme sağlanabilir
Yalnız silikon olarak ne kullandın karıncalara zarar verme olasılığı olabilir normal silikon kullandıysan bu zararlıdır canlılar için zararsız olan akvaryum silikonu kullanman gerekir ve ilk formicaryumunu ytongdan yapman çok daha mantıklı olur

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Odunun nemlenmesi veya nemli kalması bir süre sonra küf ve yosunlanmasına sebep olacaktır.. evet odundan formikaryumlar var ama çok fazla nem istemeyen türler için ve nemlendirme bölgeleri ise daha farklı tasarlanıp slikon veya vernik tarzı malzemelerle kaplanıyor.. yukarı da arkadaşında dediği gibi ytong denersen daha basit ve kullanışlı

Atlas

Yumurta
10 May 2022
8
0
5
LV
0

Merhaba. Ben inşaattan ytong parçası aldım istediğim boyuta kadar kestim ama bazı yerlerinde alçı falan var ufak ufak. Çok büyük bir sorun olur mu sizce karıncalar için?

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Merhaba. Ben inşaattan ytong parçası aldım istediğim boyuta kadar kestim ama bazı yerlerinde alçı falan var ufak ufak. Çok büyük bir sorun olur mu sizce karıncalar için?
oraları da kesersin bir iki kenarında vardır diye tahmin ediyorum

19 May 2022
49
15
30
LV
0

keşke yapmadan önce bi soraydın okadar emek bi tık boşa gitmiş gibi duruyor ama tecrübe kazandın :D

Atlas

Yumurta
10 May 2022
8
0
5
LV
0

keşke yapmadan önce bi soraydın okadar emek bi tık boşa gitmiş gibi duruyor ama tecrübe kazandın :D
Oraları da temizledimm. Şuan yaptığım şekli atıcam. Ön kısmı biraz labirent gibi yaptım görüntü olarak bu şekilde daha çok hoşuma gitti. Ancal odacık gibi olmadığı için çok sıkıntı olur mu bilemedim. Yan tarafına da iki tane odacık şeklinde açtım. Üst kısımdan da oydum. Nemlendirme için kullancağım orayı. Beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.Teşekkür ediyorum şimdiden.
16530733691068679454743141644626.jpg
IMG20220520215528.jpg
IMG20220520215537.jpg

19 May 2022
49
15
30
LV
0

k
Oraları da temizledimm. Şuan yaptığım şekli atıcam. Ön kısmı biraz labirent gibi yaptım görüntü olarak bu şekilde daha çok hoşuma gitti. Ancal odacık gibi olmadığı için çok sıkıntı olur mu bilemedim. Yan tarafına da iki tane odacık şeklinde açtım. Üst kısımdan da oydum. Nemlendirme için kullancağım orayı. Beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.Teşekkür ediyorum şimdiden.Ekli dosyayı görüntüle 14716Ekli dosyayı görüntüle 14714Ekli dosyayı görüntüle 14715
knk ben sana dememiştim keşke sorsaydın diye neden üstüne alındın :D
heheheh
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

bana sorrarsan gayet iyi eline emğine sağlık ama birazcık asimetri kullanıp odacık ekleseydin mükemmel olurdu ilk denemeye göre gayet iyi
ne beslicen bunda?
atlas

Atlas

Yumurta
10 May 2022
8
0
5
LV
0

k

knk ben sana dememiştim keşke sorsaydın diye neden üstüne alındın :D
heheheh

bana sorrarsan gayet iyi eline emğine sağlık ama birazcık asimetri kullanıp odacık ekleseydin mükemmel olurdu ilk denemeye göre gayet iyi
ne beslicen bunda?
atlas
Aa pardon öyle anladım :) İşte o konuda emin olamadım yan tarafa açtığım iki odacık yeter mi yetmez mi diye. Sol tarafa açsam bu sefer nemlendireceğim kısma uzak ve sorun yaratırmı hiç bilmiyorum. Messor beslenecek koloni büyütüldükten sonra tabi.

19 May 2022
49
15
30
LV
0

Teşekkür ediyorum. Simetriyi hiç düşünemedim yaa
bidahakine yaparsın ama acelen yok bu koloni 1 1.5 senede anca formicarium ihtiyacı duyarlar ''bence'' bence çünkü henüz messor bulamadım ve bu durum beni aşırı sinirlendiriyor sadece tetramorium ve componotus bulabildim ama inşallah bulucam hava iyi olduğu zamanlar arıyorum uygun saatlerde ama yok hatta son zamanlarda kraliçe bile bulamaz oldum :(

Teşekkür ediyorum. Simetriyi hiç düşünemedim yaa
acaba kraliçeyi nasıl bi ortamda hangi saatte ve ortalama ısı kaç tı bulduğunda

Atlas

Yumurta
10 May 2022
8
0
5
LV
0

bidahakine yaparsın ama acelen yok bu koloni 1 1.5 senede anca formicarium ihtiyacı duyarlar ''bence'' bence çünkü henüz messor bulamadım ve bu durum beni aşırı sinirlendiriyor sadece tetramorium ve componotus bulabildim ama inşallah bulucam hava iyi olduğu zamanlar arıyorum uygun saatlerde ama yok hatta son zamanlarda kraliçe bile bulamaz oldum :(

acaba kraliçeyi nasıl bi ortamda hangi saatte ve ortalama ısı kaç tı bulduğunda
Merhaba üzgünüm bununla ilgili bir bilgim yok o yüzden seni bilgilendiremeyeceğim. Durumu şöyle açıklayayım; bunu erkek arkadaşım için tasarlıyorum hediye olarak vereceğim. Ben beslemiyorum sadece em uygun şekilde yapabilmek için türk ve yabancı kanallardaki videoları izliyorum ve böyle forumlardan bilgi edinmeye çalışıyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur. 🙏

19 May 2022
49
15
30
LV
0

Merhaba üzgünüm bununla ilgili bir bilgim yok o yüzden seni bilgilendiremeyeceğim. Durumu şöyle açıklayayım; bunu erkek arkadaşım için tasarlıyorum hediye olarak vereceğim. Ben beslemiyorum sadece em uygun şekilde yapabilmek için türk ve yabancı kanallardaki videoları izliyorum ve böyle forumlardan bilgi edinmeye çalışıyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur. 🙏
tmm

Atlas

Yumurta
10 May 2022
8
0
5
LV
0

O
Oraları da temizledimm. Şuan yaptığım şekli atıcam. Ön kısmı biraz labirent gibi yaptım görüntü olarak bu şekilde daha çok hoşuma gitti. Ancal odacık gibi olmadığı için çok sıkıntı olur mu bilemedim. Yan tarafına da iki tane odacık şeklinde açtım. Üst kısımdan da oydum. Nemlendirme için kullancağım orayı. Beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.Teşekkür ediyorum şimdiden.Ekli dosyayı görüntüle 14716Ekli dosyayı görüntüle 14714Ekli dosyayı görüntüle 14715
Merhaba arkadaşlar bugün bu formikaryuma karıncaları bıraktım. Youtube kanalımda videolu halini paylaştım. Önümüzdeki günlerde formikaryum yapım aşamalarını da paylaşacağım. Aklında soru işareti olanlar için yardımcı olabilir belki. https://youtube.com/channel/UC5ijXx3xdHcf_OgbQWOScvg

Users who are viewing this thread

Üst Alt