Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Hobiye Başlangıç

keremykr

Yumurta
30 Mar 2020
1
0
5
LV
0

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Ben karinca hobisine daha yeni yeni başlayacağım. Fakat karıncalarla ilgili hiçbir fikrim yok. Bazı yerlerden karıncalar ile ilgili bilgi almaya çalıştım. Ama anlamadım. O yüzden size birkaç soru sormak istiyorum;

1) Karıncanın yaşam alanı en az ne kadar ve nasıl olmalı?
2) Karıncaları hangi tür olduğunu nasıl bileceğim ve onları yaşam alanına koyacağım?
3) Bildiğime göre karıncalar kraliçesiz yaşayamıyormuş. Ben şimdi yanlışlıkla farklı bir tür kraliçe alıp içine koyarsam ne olur? Yada bir karıncanın kraliçe olup olmadığını nereden anlayacağım?

Benzer konular

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Sorduğunuz soruların yanıt ve yanıtlarının tamamı bu video ve ardından gelecek olan diğer videolar ile anlatımı mümkün.

Ayrıca tür konusunda forum içerisindeki "familya ve cinler" bölümünden ülkemizde ve dünyadaki bir çok türün tanıtımları mevcut, buradan bakarak yada sorarak bilgi edinebilirsiniz.

saygılarımla.

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

2) Karıncaları hangi tür olduğunu nasıl bileceğim ve onları yaşam alanına koyacağım?
Literatür bilgisine yandaki linkten ulaşabilirsiniz, ayrıca bulduğunuz karıncanın kraliçe olup olmadığını ve hangi türde olduğunu öğrenmek için burada konu açarsanız size çeşitli tavsiyelerde bulunabiliriz.

3. Soru @Thordius 'un paylaştığı videoda anlatılmış fakat kraliçeler hakkında temel bilgiler :

"Ben şimdi yanlışlıkla farklı bir tür kraliçe alıp içine koyarsam ne olur? " Mevcut karınca kolonisine aynı türden kraliçe veya işçi eklemesi yaptığınızda kavgaların olabilir. Koloniyi kuran kraliçe ölmediği sürece kraliçe eklemesi, sayıyı hızlı arttırmak için dışarıdan işçi takviyesi genellikle yapılmaz. Koloni strese girerek gelişim sürecinde duraklamaya girebilirler. En sağlıklısı sıfırdan başladığınız koloninin gelişimi için uygun şartları sağlamanız.

Sorulara tam yanıtları veremedim fakat meraklı olduğunuz konu üzerine yazı hazırlayacağım :)

Mehmet DEMİRTAŞ

Süper Majör
Yasaklanmış Üye
23 Mar 2020
113
59
105
LV
0

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Ben karinca hobisine daha yeni yeni başlayacağım. Fakat karıncalarla ilgili hiçbir fikrim yok. Bazı yerlerden karıncalar ile ilgili bilgi almaya çalıştım. Ama anlamadım. O yüzden size birkaç soru sormak istiyorum;

1) Karıncanın yaşam alanı en az ne kadar ve nasıl olmalı?
3) Bildiğime göre karıncalar kraliçesiz yaşayamıyormuş. Ben şimdi yanlışlıkla farklı bir tür kraliçe alıp içine koyarsam ne olur? Yada bir karıncanın kraliçe olup olmadığını nereden anlayacağım?

Bana kalırsa çok fazla araştırmadığınızı görüyorum. Bu sorduğunuz soruların tüm cevapları youtube videolarda mevcut. Ve bu hobiye başlangıç için araştırma yapmak kesinlikle şart. Hatta şunu diyebiliriz. Öğrenmeniz gerekenlerin %50 sini araştırarak kalan %50 yi de tecrübelerinizle öğrenirsiniz. Bilmeniz gereken o kadar farklı şeyler var ki. Yani yaşam alanının büyüklüğünden ziyade şu an Messor veya camponotus türlerini araştırıp onlara sahip olup denemeler yapman lazım.

Users who are viewing this thread

Üst Alt