Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

İsopod bakımı hakkında yardım

sadopod

Yumurta
27 Nis 2023
2
0
5
LV
0

Merhabalar, 20 tane isopod siparişi verdim(dairy cow ve spain isopod) büyük cam bir kavanozda kapalı bioactive terrarium yapacağım. topladığım farklı yosun türlerini ve springtailler kullanacağım. sormak istediğim birkaç soru var.
1. Öncelikle yosunların ürettiği oksijen yeterli olur mu arada havalandırmam gerekir mi gerekirse kaç günde bir?
2. besin olarak balık yemi ve taze sebze düşünüyorum fakat sürekli besin sağlamak üremeyi arttırıyormuş sanırım .ben üremelerini istemiyorum popülasyonu sabit tutmak istiyorum
3. genel olarak üreme engellemek için ne yapmam lazım beslemeyi kıssam üremeleri durur mu? bunun için ne sıklıkla beslemem lazım?
bu arada taban için kil bilyesi üstüne spagnum moss ağaç kabuğu karışımı ve orkide toprağı kullanacağım. bunlar dışında bilmem gereken önemli bir şey var mı bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

İsopoodlar normal oda sıcaklığında 22-25 derecede bakılabilen böceklerdir ve her böcek türünde olduğu gibi düşük sıcaklıkta tutarsanız örneğin 17-18 derecede metobolizmaları ve üremeleri yavaşlayacaktır.. bazı türler mevsimsel olarak senede bir kere ürerler, bazılarında ise senede 3-4 üreme gerçekleşebilir..

Zemin için dediğiniz olabilir ama zemin üstü tabakaya şahsen cocopeat kullanırdım çünkü cocopeat nemi uzun süre tutabiliyor üstüne turba yosunu ve canlı bitki sukulent vs ile beraber kurumuş dal ve yaprak parçaları.. nem oranı %60 civarında olmalı isopoodlar nemsiz ve susuz kaldıklarında kuruyarak ölürler bu yüzden yaşam alanını hergün fısfıslayarak nemlendirmelisiniz.. örnek bir yaşam alanı..
167df5_d540560d65f6498b8ea1dd209c386be1~mv2_d_3024_4032_s_4_2.jpg

Tüm isopodlar esas olarak detritivorlardır, yani yaşadıkları her yerde çürüyen maddeyle beslenirler bu yüzden birincil besin kaynakları mikro organizmaları barındıran bitki kökleri, mantarlar, yapraklar, kuruyan ağaç kabukları, hayvan atıkları ve yem kalıntıları.. pirinç, tahıl, yulaf, kedi, köpek maması ve balık yemi gibi ek gıdalar genelde diğer parazitleri teraryuma çektiği için önerilmiyor ama fazla abartılmadığı sürece haftada bir ek gıda takviyesi yapılabilir.. sulu gıdalar ise hergün Sabah verilmeli ve akşam geri alınmalıdır..

sadopod

Yumurta
27 Nis 2023
2
0
5
LV
0

İsopoodlar normal oda sıcaklığında 22-25 derecede bakılabilen böceklerdir ve her böcek türünde olduğu gibi düşük sıcaklıkta tutarsanız örneğin 17-18 derecede metobolizmaları ve üremeleri yavaşlayacaktır.. bazı türler mevsimsel olarak senede bir kere ürerler, bazılarında ise senede 3-4 üreme gerçekleşebilir..

Zemin için dediğiniz olabilir ama zemin üstü tabakaya şahsen cocopeat kullanırdım çünkü cocopeat nemi uzun süre tutabiliyor üstüne turba yosunu ve canlı bitki sukulent vs ile beraber kurumuş dal ve yaprak parçaları.. nem oranı %60 civarında olmalı isopoodlar nemsiz ve susuz kaldıklarında kuruyarak ölürler bu yüzden yaşam alanını hergün fısfıslayarak nemlendirmelisiniz.. örnek bir yaşam alanı..
Ekli dosyayı görüntüle 23189

Tüm isopodlar esas olarak detritivorlardır, yani yaşadıkları her yerde çürüyen maddeyle beslenirler bu yüzden birincil besin kaynakları mikro organizmaları barındıran bitki kökleri, mantarlar, yapraklar, kuruyan ağaç kabukları, hayvan atıkları ve yem kalıntıları.. pirinç, tahıl, yulaf, kedi, köpek maması ve balık yemi gibi ek gıdalar genelde diğer parazitleri teraryuma çektiği için önerilmiyor ama fazla abartılmadığı sürece haftada bir ek gıda takviyesi yapılabilir.. sulu gıdalar ise hergün Sabah verilmeli ve akşam geri alınmalıdır..
çok teşekkürler

Users who are viewing this thread

Üst Alt