Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

kalabalık koloni bakımı ve sorunları

KarıncaBilim

Yumurta
27 Tem 2022
2
5
15
LV
0

İyi günler...
Ben böceklerle ilgilenen bir üniversite laboratuvarında çalışıyorum.
Karınca kolonilerimiz için nemin %70, sıcaklığın 25'C düzeyine ve ışığın 12 saatlik periyodik değişime ayarlandığı bir odamız var.

1. Bir süredir kolonilerimizde mite görüyorduk. Bunlardan geleneksel bir şekilde, mikroskopta karıncaları tek tek temizleyerek ve koloni kutu değişimi ile kurtulacağımızı düşündük, fakat başarılı olmadık. Şimdi daha fazla yayıldılar. Bİr fotoğrafını ekliyorum. Hobi olarak bakım deneyiminde mite ile karşı karşıya kalan oldu mu? Deneyimlerinizi biraz detaylı paylaşırsanız memnum olurum.
  2. Türkiye de güvenilir sıvı teflon alabileceğimiz bir yer biliyor musunuz?
  3. Türler hakkında da deneyimlerinizi öğrenmek isterim. Bizim Akdeniz karıncalarında yumurta verimimiz düşük. Örneğin Orta Amerika veya Güney Asya türlerinde daha çok yumurta bırakılıyor. Daha detaylı sorular ileride sorabilirim. Deneyimlerinize göre Akdeniz karıncaları hengi sıcaklık aralığında ve nem oranında daha verimli oluyorlar? Baktığınız kraliçe türü, örneğin haftada kaç yumurta veriyor?
Deneyimlerini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim....

IMG-20220804-WA0010.jpg

Son düzenleme:

Benzer konular

Beko

Süper Majör
17 Ocak 2022
274
110
140
Ödüller
2
LV
1

200-230 işçili tetra kolonimde mitelar ile karşılaşmıştım. Hemen havalandırma olsun diye outworld bağladım ve kapak kullanmadım. Outworlda birden fazla tüp bağladım ve yiyeceği gün içinde verip aldım. İşe yaradı diyebiliriz.

Angla

Pupa
4 Mar 2022
81
27
30
LV
0

Mitelarla ilgili limon kullanabilir ve Beko'nun da dediği yöntemleri kullanabilirsin. Sıvı teflonu çoğu kişi yurtdışından getirtiyor. Türleri söylerseniz elimdeki bilgileri paylaşırım. Çalıştığınız üniversitenin adı nedir acaba, çalışmalarınıza göz atmak isterim. Bir de nem oranı biraz fazla geldi. Sonuçta hayvanlar durmadan rüzgarsız havada yüksek nemde durmuyor, bazen %50-60 bazen %60-%70 nem yapılırsa daha fazla verim alabilirsiniz. Discord hesabınız varsa Discord'da Karınca Dünyası chatinden ya da DM'den size yardım edebilirim.

Son düzenleme:

Zefix

Media
15 Tem 2022
137
16
55
LV
0

Böcekle uğraşan bir Enstitü de çalışıp böyle bir soru sormanız inanın bana çok garip geldi.Sizin bize tol göstermeniz bilimsel bir açıklama yapmanınızı açıkca beklerdim.siz bize göre level olarak çok yukarıdasınız yani

KarıncaBilim

Yumurta
27 Tem 2022
2
5
15
LV
0

Teşekkürler Beko,
Bİzim kolonilerimiz zaten kapaksız, geniş kutular içinde duruyor. Teflon ile çıkışlarını engelliyoruz. Açık hava yani :) Mite muhtemelen verdiğimiz böcek yemlerden geldi. Sterilize ediyoruz ama arada atlamış olabiliriz. SOnuçta zor bir durumla karşı karşıya kaldık.

Teşekkürler Angla,
Sıvı teflonu biz de yurtdışından alıyoruz, salgın sırası her şey zorlaşmış durumda :) Ama burada bizim denk gelmediğimiz bir satıcı olabilir diye sormak istedim. Nem makaleler üzerinden belirlediğimiz bir seviyede, farklı türler için farklı uygulanması dediğiniz gibi makul. AMa Akdeniz karıncaları ile ilgili kaydedilmiş çok fazla bilimsel bilgi yok. Bizler yeni yeni ilgileniyoruz. Genel olarak yumurtaları çok az ve dolayısıyla bilgi üretmesi zor gibi görünüyor.
Discord yok ama bu platformda DM yollayabilirsiniz.

Sayın Zefix,
bir sorunuz var ise vakit bulduğum sürece yanıtlamaya çalışabilirim.
Hayvan bakımında deneyim çok önemlidir. Burada omurgasız, özellike karıncalara bakan insanların birebir yaşadığı olaylar, sorunlar bilgi değeri taşıyor. Birçok insan birçok gözlem yapıyor, farklı biçimlerde yorumluyor dolayısıyla paylaşımların, çapraz yorumların değeri büyük. Bİlim insanları da hazır gökten bilgi edinmez, gözlem yapar sonra sistemetik hale getirir. Bunu uzmanlaşmayan insanlar yapıyorsa vatandaş bilimi deniyor. GÖkyüzü olayları için, kuş göç gözlemi için buna angaje olmuş binlerce insan bulunmaktadır.

Ard-Plt

Süper Majör
Deneyimli Hobici
6 Kas 2021
211
51
110
Ödüller
2
LV
1

İyi günler...
Ben böceklerle ilgilenen bir üniversite laboratuvarında çalışıyorum.
Karınca kolonilerimiz için nemin %70, sıcaklığın 25'C düzeyine ve ışığın 12 saatlik periyodik değişime ayarlandığı bir odamız var.

1. Bir süredir kolonilerimizde mite görüyorduk. Bunlardan geleneksel bir şekilde, mikroskopta karıncaları tek tek temizleyerek ve koloni kutu değişimi ile kurtulacağımızı düşündük, fakat başarılı olmadık. Şimdi daha fazla yayıldılar. Bİr fotoğrafını ekliyorum. Hobi olarak bakım deneyiminde mite ile karşı karşıya kalan oldu mu? Deneyimlerinizi biraz detaylı paylaşırsanız memnum olurum.
  2. Türkiye de güvenilir sıvı teflon alabileceğimiz bir yer biliyor musunuz?
  3. Türler hakkında da deneyimlerinizi öğrenmek isterim. Bizim Akdeniz karıncalarında yumurta verimimiz düşük. Örneğin Orta Amerika veya Güney Asya türlerinde daha çok yumurta bırakılıyor. Daha detaylı sorular ileride sorabilirim. Deneyimlerinize göre Akdeniz karıncaları hengi sıcaklık aralığında ve nem oranında daha verimli oluyorlar? Baktığınız kraliçe türü, örneğin haftada kaç yumurta veriyor?
Deneyimlerini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim....

Ekli dosyayı görüntüle 18352
Merhaba
Kolonilerde ve canlı yemlerde genellikle beyaz mite oluşumunun nedeni yetersiz havalandırmadır. Bunun önüne geçmek için dediğiniz gibi üstü açık outworld kullanmak ve canlı yemleri sabitlemek bunun önüne geçecektir. Benim önerim daha az nemli bir setup yapmanız ve outworlde ufak bir limon parçası koymanız yönündedir. Tek tek mite ayıklamak çok uzun sürer ve gereksizdir. Canlı yemlerinizde mite varsa bence hiç uğraşmayın hepsini atın ve durdukları kapları, bütün ekipmanları güneş ışığında iki üç gün bekletin ondan sonra sıcak su ile yıkayıp yeniden kullanabilirsiniz. Akdeniz karıncası dediğiniz muhtemelen Camponotus türleri eskiden bu türler için çok nemli olmayan bir setup hazırlıyordum ve 30-35 derece arasında duruyorlardı ve koloni gelişimi hızlıydı tabii bunun yanında protein desteği de çok önemli. Eğer başka bir sorunuz varsa yardımcı olmaya çalışırım. İyi günler.

Users who are viewing this thread

Üst Alt