Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Karınca Ticareti ve Hobiye Zarar Verenler

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Herkese merhaba öncelikle,
Bugün beni ve bazı hobicileri rahatsız eden ve giderek yayılan bir durumdan bahsedeceğim. Sohbet havasında bir yazı olacak.

Sizin de gördüğünüz üzre forum üzerinden ve çeşitli birçok platformdan kraliçe satışları ciddi düzeyde artış gösterdi. Başta bu durum beni rahatsız etmiyordu. Yani en azından bilinçli satan, aldığı kraliçe sayısına dikkat eden ve en önemlisi de iyi niyetli olanlar rahatsız etmenin aksine bundan memnun bile oluyordum. Malzeme, yem paralarını çıkartıyorlar diye düşünüyordum fakat artık görüyorum ki durum bu kadar basit değil.

Sizin iyi niyetli oluşunuz maalesef yetmiyor. Birincisi bu yasal olarak suç teşkil etmekte, ikincisi siz iyi niyetli olsanız dahi binlerce kişinin var olduğu platformlarda ilan verirseniz görenler ve etkilenenler iyi niyetli olmayabiliyor daha da önemlisi bilinçsiz olabiliyor. Bu durumda sadece kendi satışınız ile sınırlı kalmıyorsunuz, başkalarını da etkileyip satışı yaygın hale getiriyorsunuz. Aklının ucundan bile böyle bir şey geçmeyen adam, doğada kraliçe bulunca para kazanacağım diye sevinmeye başlıyor. Bir de aklının ucundan geçirenleri siz düşünün. Her geçen gün bu durumun daha da artması beni hobiden soğutuyor. Neden kenara çekilip hobimi yapamayayım ki? İnsanlara yardım etmeye çalıştıkça, hobiye değer verdikçe, önemsedikçe bu tarz zarar veren durumlar hak verirsiniz ki doğal olarak rahatsız etmekte beni ve bazı arkadaşları.

Diyeceğim şu ki bu duruma en azından tepki gösterebilirsiniz. Bu durumun zararlı olduğunu mümkün oldukça yayın. Alımını da yapmayın. Ücretsiz gönderim yapan birçok arkadaş var, bir konu açarak o kişilere ulaşabilmeniz mümkün. Fakat siz aldıkça bu durum daha da artıyor.

Son olarak şunu da söyleyeyim. Daha önce durum hakkında hiçbir zaman resmi bir şikayette bulunmadım fakat bundan sonra bulunacağım. Gerek CİMER, gerek hayvanhaklari@ormansu. gov.tr adresine mail atarak şikayetlerde bulunacağım. Üstelik bu durumda iyi niyetli, kötü niyetli ayrımı yapmayacağım. Herkese iyi satışlar, pardon herkese iyi hobiler. Teşekkür ederim dinlediğiniz için.​

Benzer konular

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Mükemmel bir uygulama. Umarım gerçekleştirirsiniz.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,982
1,851
475
Ödüller
20
LV
5

Bütün hobi hayvanları için durum böyle sadece karınca olarak değil al satçı çok piyasada herkes cebime üç beş kuruş girsin derdinde.. mesala bende tarantulalardan örnek vereyim x kişi bi üreticen 50 liraya tarantula alıyor sonra gelip buraya ilan açıyor 100 lira diye.. bu ticari kafada olduğumuz sürece zaten hobide yasallaşamayız biz, işin ucuna para girince doğada katliam olacağını sen ben bildiğimize göre tarım ve orman bakanlığıda hayli hayli biliyordur :) ve ben aylarca sokaklarda kraliçe aradım 3 ay felan bilenler vardır beni :) ha param yokmu var gelip burda ilan açamazmıydım veya ilandan sahiplenemezmiydim evet sahiplenirdim ama dediğiniz gibi bir başkasını teşvik ederdim ve sonra bak bu arkadaş satıyor bende toplayıp satayım madem tribine giriyor herkes.. benim fikrim ve düşüncem burda iş forum yönetimine düşüyor ilanlar konusunda biraz daha katı kurallar koyabilir ha bunlar ne olabilir derseniz oda başka bir tartışma konusu olsun bir başka başlık altında :)

Son düzenleme:
8 Haz 2021
369
136
185
Ödüller
3
LV
2

Herkese merhaba öncelikle,​

Bugün beni ve bazı hobicileri rahatsız eden ve giderek yayılan bir durumdan bahsedeceğim. Sohbet havasında bir yazı olacak.​

Sizin de gördüğünüz üzre forum üzerinden ve çeşitli birçok platformdan kraliçe satışları ciddi düzeyde artış gösterdi. Başta bu durum beni rahatsız etmiyordu. Yani en azından bilinçli satan, aldığı kraliçe sayısına dikkat eden ve en önemlisi de iyi niyetli olanlar rahatsız etmenin aksine bundan memnun bile oluyordum. Malzeme, yem paralarını çıkartıyorlar diye düşünüyordum fakat artık görüyorum ki durum bu kadar basit değil.​

Sizin iyi niyetli oluşunuz maalesef yetmiyor. Birincisi bu yasal olarak suç teşkil etmekte, ikincisi siz iyi niyetli olsanız dahi binlerce kişinin var olduğu platformlarda ilan verirseniz görenler ve etkilenenler iyi niyetli olmayabiliyor daha da önemlisi bilinçsiz olabiliyor. Bu durumda sadece kendi satışınız ile sınırlı kalmıyorsunuz, başkalarını da etkileyip satışı yaygın hale getiriyorsunuz. Aklının ucundan bile böyle bir şey geçmeyen adam, doğada kraliçe bulunca para kazanacağım diye sevinmeye başlıyor. Bir de aklının ucundan geçirenleri siz düşünün. Her geçen gün bu durumun daha da artması beni hobiden soğutuyor. Neden kenara çekilip hobimi yapamayayım ki? İnsanlara yardım etmeye çalıştıkça, hobiye değer verdikçe, önemsedikçe bu tarz zarar veren durumlar hak verirsiniz ki doğal olarak rahatsız etmekte beni ve bazı arkadaşları.​

Diyeceğim şu ki bu duruma en azından tepki gösterebilirsiniz. Bu durumun zararlı olduğunu mümkün oldukça yayın. Alımını da yapmayın. Ücretsiz gönderim yapan birçok arkadaş var, bir konu açarak o kişilere ulaşabilmeniz mümkün. Fakat siz aldıkça bu durum daha da artıyor.​

Son olarak şunu da söyleyeyim. Daha önce durum hakkında hiçbir zaman resmi bir şikayette bulunmadım fakat bundan sonra bulunacağım. Gerek CİMER, gerek hayvanhaklari@ormansu. gov.tr adresine mail atarak şikayetlerde bulunacağım. Üstelik bu durumda iyi niyetli, kötü niyetli ayrımı yapmayacağım. Herkese iyi satışlar, pardon herkese iyi hobiler. Teşekkür ederim dinlediğiniz için.​

katılıyorum sonuna kadar bende görürsem bende şikayet edeceğim

Users who are viewing this thread

Üst Alt