Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

KKTC deki kraliçe karıncalar

Yusuf Ersin

Yumurta
16 Eyl 2021
6
1
15
LV
0

KKTC'de bulduğum ve dışarıda bulduğum kadarı ile işçi karıncaları devasa boyutlarda olan ama türünü bilmediğim bir türün kraliçesini buldum yaklaşık 2 gündür dışarıda aşırı derecede yağmur yağıyor ve ara ara kesildikçe yerlerde sudan dolayı çırpınan kraliçe karıncalarla karşılaşıyorum. Bu kraliçelerin cinsini bilen ve beslenme ve yaşam alanları hakkında bilgi verebilicek ulursa çok memnun olurum. ve bu yazıyı yazarken fark ettim ki biraz saldırgan ve güçlü bir tür test tüpünün giriş kısmındaki pamuğu fazlası ile tiftiklemiş.

Ekli dosyalar

• IMG-20211120-WA0002.jpg
    IMG-20211120-WA0002.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 255
  • IMG-20211120-WA0003.jpg
    IMG-20211120-WA0003.jpg
    118.6 KB · Görüntüleme: 247
  • IMG-20211120-WA0004.jpg
    IMG-20211120-WA0004.jpg
    93.4 KB · Görüntüleme: 246

Benzer konular

Yusuf Ersin

Yumurta
16 Eyl 2021
6
1
15
LV
0

Messor olduğunu düşünüyorum. Çiftleşmemiş olabilir bu arada
ilk defa kıbrısa geldim yaklaşık 1 aydır buradayım yağmur durduktan sonra uçuyorlar çiftleşiyorlar diye biliyorum 2 3 saat yağıp sonra 1 saat yağmadı gün boyunca o yüzden çifleşmediklerini düşünüyorum bunu sadece yumurtlaması ile mi anlayabiliriz yoksa görünüşünde bir değişiklik olabiliyor mu bir bilginiz var mı?

AsEtAxT

Süper Majör
20 Tem 2021
242
69
110
Ödüller
2
LV
1

ilk defa kıbrısa geldim yaklaşık 1 aydır buradayım yağmur durduktan sonra uçuyorlar çiftleşiyorlar diye biliyorum 2 3 saat yağıp sonra 1 saat yağmadı gün boyunca o yüzden çifleşmediklerini düşünüyorum bunu sadece yumurtlaması ile mi anlayabiliriz yoksa görünüşünde bir değişiklik olabiliyor mu bir bilginiz var mı?
Çiftleşmiş kraliçeler %90 kanatlarını dökerler. Tabi kanatlarını dökmeden +50 işçili lasius kraliçesi duymuştum. Sen en iyisi kraliçeyi test tüpüne alıp karanlık bir ortamda 15-20 gün beklet hala yumurtlamıyorsa döllenmemiştir (ortamın sıcaklığına bağlı olarak veya kış geldiği için yumurtlamıyorda olabilir zaten sonbaharda bulunan kraliçeler genellikle kış sonrası ilkbaharda yumurtlarlar) o yüzden elinde birkaç seçenek var

1- 15-20 gün bekletip kraliçe yumurtlamazsa veya kanat dökmezse salmak.

2- 15-20 gün sonra havalar soğuyabilir kraliçeyi soğuk bir günde salarsan ölebilir bu yüzden ilkbahara kadar bekletip salmak.

3- 15-20 gün içerisinde kraliçe kanatlarını dökebilir veya yumurtlayabilir bu durumda tabikide salmamak :)

4- 15-20 gün içerisinde havalar soğumadıysa sıcak bir günde kraliçeyi ilk bulduğun yere bırakmak.

Son sorunun cevabı: kraliçenin döllenip döllenmediğini genellikle kanatlarını dökmesinden anlarız veya yumurtlayıp yumurtlamadığından ya da yumurtladığı halde yumurtaların hiç gelişmemesinden anlayabiliriz.

Yusuf Ersin

Yumurta
16 Eyl 2021
6
1
15
LV
0

Çiftleşmiş kraliçeler %90 kanatlarını dökerler. Tabi kanatlarını dökmeden +50 işçili lasius kraliçesi duymuştum. Sen en iyisi kraliçeyi test tüpüne alıp karanlık bir ortamda 15-20 gün beklet hala yumurtlamıyorsa döllenmemiştir (ortamın sıcaklığına bağlı olarak veya kış geldiği için yumurtlamıyorda olabilir zaten sonbaharda bulunan kraliçeler genellikle kış sonrası ilkbaharda yumurtlarlar) o yüzden elinde birkaç seçenek var

1- 15-20 gün bekletip kraliçe yumurtlamazsa veya kanat dökmezse salmak.

2- 15-20 gün sonra havalar soğuyabilir kraliçeyi soğuk bir günde salarsan ölebilir bu yüzden ilkbahara kadar bekletip salmak.

3- 15-20 gün içerisinde kraliçe kanatlarını dökebilir veya yumurtlayabilir bu durumda tabikide salmamak :)

4- 15-20 gün içerisinde havalar soğumadıysa sıcak bir günde kraliçeyi ilk bulduğun yere bırakmak.

Son sorunun cevabı: kraliçenin döllenip döllenmediğini genellikle kanatlarını dökmesinden anlarız veya yumurtlayıp yumurtlamadığından ya da yumurtladığı halde yumurtaların hiç gelişmemesinden anlayabiliriz.
Kıbrısta genel olarak test tüpü bulamıyacağımı düşünüyorum o yüzden yarın türkiyeye gidicem bahaneyle test tüpü de getiricem birkaç tane bu sürede küçük yoğurt kaplarına koyup çekmeceye yerleştirdim karıncaları
bir problem olmaz diye düşünüyorum 8 9 gün kapta kalmış olucaklar.

AsEtAxT

Süper Majör
20 Tem 2021
242
69
110
Ödüller
2
LV
1

Kıbrısta genel olarak test tüpü bulamıyacağımı düşünüyorum o yüzden yarın türkiyeye gidicem bahaneyle test tüpü de getiricem birkaç tane bu sürede küçük yoğurt kaplarına koyup çekmeceye yerleştirdim karıncaları
bir problem olmaz diye düşünüyorum 8 9 gün kapta kalmış olucaklar.
Yoğurt kabı yerine kraliçenin cinsini sormak için çektiğin fotoraftaki cam şişeyi kullanabilirsin daha iyi olur

Yusuf Ersin

Yumurta
16 Eyl 2021
6
1
15
LV
0

Yoğurt kabı yerine kraliçenin cinsini sormak için çektiğin fotoraftaki cam şişeyi kullanabilirsin daha iyi olur
tavsiyen için sağol ama türkiyeye gidip geldim ve yeni getirebildim, karıncaları da ev arkadaşım dışarıya bıraktı sıcak bir günde umarım iyilerdir ?

Users who are viewing this thread

Üst Alt