Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kraliçe buldum

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,058
502
425
Ödüller
13
LV
4

Bahçede kestiğimiz otların arasında otları tırmıklarken otların altında messor structur türü kraliçe ve 10 tane falan işçisiyle geziyordu. Yuvaları yok galiba dışarda geziyorlardı bende kraliçeyi ve işçileri test tüpüne aldım. Bi sıkıntı olurmu, sormak istedim. Yardım ederseniz teşekkürler:)

Benzer konular

10 Nis 2020
5
1
30
LV
0

İşçiler strese girebilir ve buda işçilerin ölmesi gibi sonuçlara yol açabilir.İşçiler toplu bir şekilde ölmeye başlarlarsa kraliçe de strese girebilir.Ama bunların hiçbiride olmayabilir.Sen en iyisi kraliçeyi tek bulduğunda al,daha garantidir çok bilgili değilim bende daha yeni başlamış sayılırım.Hatam varsa düzeltirseniz sevinirim.

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Kendimden örnek vermek isterim bu konu ile ilgili.
1500m2 araziye sahip bir bahçeli evim var ve bu hobiye başladığımdan bu yana geçen süre 6-7 ay en fazla geçen süre. Öncelikle hobide geçen süre zarfında yaptığım tek şey okumak okumak ve yine okumak. Okuduğum kaynaklar yalnızca karıncaların türleri yada ne yer kaç derecede yaşar ne zaman uçuş gerçekleştirirden ibaret değil. Bahçemde bulduğum karınca türlerinin yuvalarının bulundukları yerlerden yalnızca 1-2 işçisini alarak hangi cins hangi tür diye başta forum sitemizden ve yabancı kaynaklardan araştırma yapmak oldu. Sonrasında bulduğum türün yaşam ortamları ve besinleri hakkında bilgi toplamaya başladım. Malum karantina sürecinde bu bilgileri edinmek daha rahat oluyor. Türlerin uçuş zamanlarını klavye yanında bulunan not defterine büyük puntalarla not alıp , uçuş zamanlarını beklemeye başladım.Ve nitekim messor uçuşu gerçekleşti ve sahip olduğum kraliçelere ekleme yaptım.
Araştırma yaparken gerek yerli gerekse yabancı kaynaklarda doğadan koloniyi alarak bakım yapılmasında başarılı olmak oldukça düşük bir ihtimal.Bu sonuca olaşmamış olsaydım sanırım şuanda 100'ü aşkın koloniye sahip olurdum.

Tavsiyem bulduğunuz koloniyi araziye iade etmeniz ve şuanda uçuşu gerçekleştirmiş deli gibi yuva kazmaya çalışan kraliçe yakalamanız daha kolay ve zahmetsiz olacak düşüncesindeyim.

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,058
502
425
Ödüller
13
LV
4

Kendimden örnek vermek isterim bu konu ile ilgili.
1500m2 araziye sahip bir bahçeli evim var ve bu hobiye başladığımdan bu yana geçen süre 6-7 ay en fazla geçen süre. Öncelikle hobide geçen süre zarfında yaptığım tek şey okumak okumak ve yine okumak. Okuduğum kaynaklar yalnızca karıncaların türleri yada ne yer kaç derecede yaşar ne zaman uçuş gerçekleştirirden ibaret değil. Bahçemde bulduğum karınca türlerinin yuvalarının bulundukları yerlerden yalnızca 1-2 işçisini alarak hangi cins hangi tür diye başta forum sitemizden ve yabancı kaynaklardan araştırma yapmak oldu. Sonrasında bulduğum türün yaşam ortamları ve besinleri hakkında bilgi toplamaya başladım. Malum karantina sürecinde bu bilgileri edinmek daha rahat oluyor. Türlerin uçuş zamanlarını klavye yanında bulunan not defterine büyük puntalarla not alıp , uçuş zamanlarını beklemeye başladım.Ve nitekim messor uçuşu gerçekleşti ve sahip olduğum kraliçelere ekleme yaptım.
Araştırma yaparken gerek yerli gerekse yabancı kaynaklarda doğadan koloniyi alarak bakım yapılmasında başarılı olmak oldukça düşük bir ihtimal.Bu sonuca olaşmamış olsaydım sanırım şuanda 100'ü aşkın koloniye sahip olurdum.

Tavsiyem bulduğunuz koloniyi araziye iade etmeniz ve şuanda uçuşu gerçekleştirmiş deli gibi yuva kazmaya çalışan kraliçe yakalamanız daha kolay ve zahmetsiz olacak düşüncesindeyim.
Ben hiç tek gezen kraliçe bulamıyorum. Güneşli güzel havalarda arıyorum. Şansımın daha yüksek olması için nasıl havalarda aramamı tavsiye edersiniz?

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Ben hiç tek gezen kraliçe bulamıyorum. Güneşli güzel havalarda arıyorum. Şansımın daha yüksek olması için nasıl havalarda aramamı tavsiye edersiniz?
Bulmanız biraz şans işi ancak sabah erken saatlerde hele birde yağmurlu giden günlerin sonrasında ısınan havalarda uçuş gerçekleşiyor.Şahsen ben bu şekilde sabah saat 8de izlemeye başladım 11 gibi yerde kanatlarını dökmüş koşturan kraliçe ile karşılaştım.
https://www.karincadunyasi.com/forum/konu/messor-structor-ed5.180/
Konunun en altında bir video yayınladım, bu videoda nasıl arandıklarını görmeniz mümkün.

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,058
502
425
Ödüller
13
LV
4

Bulmanız biraz şans işi ancak sabah erken saatlerde hele birde yağmurlu giden günlerin sonrasında ısınan havalarda uçuş gerçekleşiyor.Şahsen ben bu şekilde sabah saat 8de izlemeye başladım 11 gibi yerde kanatlarını dökmüş koşturan kraliçe ile karşılaştım.
Yağmur sonrası demi tmm tşk

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,058
502
425
Ödüller
13
LV
4

https://www.karincadunyasi.com/forum/konu/messor-structor-ed5.180/
Konunun en altında bir video yayınladım, bu videoda nasıl arandıklarını görmeniz mümkün.
Şu saatler uygunmu peki şimdi aramaya çıkacagım. Yağmur yağmadı ama şansım varmı yinede

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Son sormuş olduğunuz soruların yanıtlarını internet ortamında araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.
Uçuş hazırlığındaki koloniler ile ilgili resimler.
Koloniler belirli bir olgunluğa ulaştığı zaman prens ve prenses üretimine başlarlar bu süre bulunduğu ortama beslenmelerine vs. bir çok done ile değişkendir.

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,058
502
425
Ödüller
13
LV
4

Son sormuş olduğunuz soruların yanıtlarını internet ortamında araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.
Koloniler belirli bir olgunluğa ulaştığı zaman prens ve prenses üretimine başlarlar bu süre bulunduğu ortama beslenmelerine vs. bir çok done ile değişkendir.
Kraliçe buldum! Fakat kraliçeye major işçiler saldırıyordu. Ellerinden kurtardım. Ayaktaki ve kafadaki şeyler ellerinden kurtardığım karıncaların kafaları. Ne yapmalıyım acaba. Baya yaralanmış ben olmasam ölüyordu. Saldıran tür messor structer.

Ekli dosyalar

• 20200414_171535.jpg
    20200414_171535.jpg
    236.9 KB · Görüntüleme: 428

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,058
502
425
Ödüller
13
LV
4

O işçileriyle bulduğum kraliçeyi saldım ve bugün bizim köyde uçuş olan bir yuva buldum. 3 kraliçe buldum. Hiç ummuyordum bulacağımı. Ben bu kadar kraliçem olmasına rağmen aramaya devam etmek istiyorum nedense. O buluncaki mutluluğu çok seviyorum. İnşallah senin de bu günkü şansım gibi şansın olur ve kraliçe bulursun. Yardımların için teşekkürler.

Users who are viewing this thread

Üst Alt