Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kraliçe mi?

efmukl

Yeni Üye
15 May 2020
4
1
3
Arkadaşlar,
Son birkaç gündür evin içerisinde bu şekilde 5 adet gördüm. Büyük olan kraliçe midir? Koloni halinde bir yerden bir yere mi taşınıyorlar?
Teşekkürler.
1.jpg
2.jpg
 

alp_kuzgun

Aktif üye
14 May 2020
283
107
43
Fotoğraf pek net değil ama bence büyük olan kraliçe sırt ve kafadan anlaşılıyor.
 

Thordius

Aktif üye
Kıdemli Üye
26 Ocak 2020
137
133
43
Tür konusunda net birşey söylemiyorum ancak koloni olarak yuvalarıya tahrip olmuş yada yuvayı yer değiştirmeye gidiliyor olabilir.
1.jpg
 

KertenKelebek

Yönetici
Yönetici
11 Ocak 2020
550
441
63
Önünüzde 2 seçenek var
1. Kraliçe ve işçilere zarar vermeden evin dışına taşıyabilirsiniz bu sayede evinizde karıncaların gezmesini önlemiş olursunuz. Bunu yapmamakta farklı bir seçenek ama evinizde koloniyle birlikte yaşamayı göze almalısınız ☺
2. Hobiye başlamak istiyorsanız yine işçi ve kraliçeye zarar vermeden test tüpüne yada formikaryum içerisinde alarak hobiye hızlıca giriş yapabilirsiniz :)
 

efmukl

Yeni Üye
15 May 2020
4
1
3
Cevaplar için teşekkür ederim.
Bu şekilde grup halinde (kraliçe ve işçiler) aynı yolu takip eden en az 7-8 grup gördüm. Hepsi aynı kraliçe değildir sanırım. Aynı kolonide 1 bu kadar kraliçe olması veya
bu kadar çok sayıda görmem normal mi acaba? Şimdiden teşekkürler.
 

KertenKelebek

Yönetici
Yönetici
11 Ocak 2020
550
441
63
Çoğu karınca türlerinde koloni içerisinde bir adet kraliçe bulunuyor. Bazı durumlarda çoklu kraliçeye (multi queen) sahip kolonilerde mevcut. Gördüğünüz karıncanın boyutunun ve vücut yapısını inceleyerek minor, mayor, major, asker, prens, prenses veya kraliçe (Kraliçe karınca: çiftleşme uçuşunu tamamlamış olan prenses) sınıfına ait olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bu konuda nitelikli bilgi edinmek türlere ait dokümanları inceleyebilirsiniz.

Sizin gördüğünüz gruplar farklı kolonilere ait olabilir ve taşınmalarını tetikleyen bir durumda söz konusu olabilir. İşçi sayısının az olması koloninin genç olduğunu gösteriyor. İşçiler keşif gezintileri sonucunda daha iyi yuva bulurlarsa koloniyi taşınmak için ikna edebilir.
 

Bu konu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt