Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kraliçeler yağmurdan sonra mı uçuşur

Jaderny

Pupa
17 May 2020
37
4
30
LV
0

İlk kraliçemi şans eseri gece bulmuştum şimdi bir tane daha bakmak istiyorum ama bulamıyorum ,galiba yağmurdan sonra uçuyorlar biraz bilgi verirseniz sevinirim

Benzer konular

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Havanın nemli olması da önemli ama rüzgarsız güneşli günlerde bulma olasılığın en fazla özellikle de rüzgarsız olmalı rüzgar varsa uçamazlar

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Bu; mevsime göre ve uçacak cinse, türe hatta koloniye göre değişen bir durum. Kendi şahsi gözlemlerimi aktaracak olursam yaz aylarında sıcak günlerde, yağışsız hatta az nem olan günlerde bile uçuş oluyor. Gayet oluyor. Sonbahar ve ilkbaharda ise dediğin gibi genelde uçuşların büyük bölümü yağmur sonralarında gerçekleşiyor. Özellikle messor, crematogaster, solenopsis, myrmica gibi cinsler. Yaz aylarında her gün bulabilirsin yağmur beklemene falan gerek yok. Denildiği üzre önemli olan rüzgar hızı. Şiddetli rüzgarlı günlerde uçuş pek olmaz.

kokunc99

Majör
16 Nis 2021
83
92
80
LV
0

Uçuşlar çok değişkendir. Aynı cinsten karıncalar bile bazen güneş tam tepedeyken uçabiliyor kimisi yağmurluyken. Nem önemli bir etken fakat nemin sürekli az olduğu yerlerde örneğin Konya nemsiz kupkuru havada da uçabiliyorlar. Ben çok büyük bir yağmurda 40-50 tane suyun içinde veya zor durumda messor almıştım birkaç sene önce. Sahiplendireceğim diye canım çıkmıştı. Selam verdiğim her arkadaşıma birer tane vermiştim. Çoğu sonunda bakamayacak olup geri vermişti. Doğaya bıraktım birçoğunu uygun yerlerde uygun şekilde.

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Yağmur nem sağladığı için yağmur sonrası bazı uçuşlar tetiklenebiliyor

Users who are viewing this thread