Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kraliçenin Yumurtlama Süreci Nasıl Devam Ediyor?

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,979
1,849
475
Ödüller
20
LV
5

Hobide yeni olduğum için cevabını bulamadığım bir soru var.. kraliçenin ilk yuvadan çıkışı, uçuşu, çiftleşmesi, sonra kendine yuva bulması, yumurtlaması, işçilerinin çıkması, beslenmeleri vs vs buraya kadar okey bilgi sahibi oldum ama süreç sonra nasıl devam ediyor koloni nasıl büyüyor kraliçe tekrar tekrar nasıl yumurtluyor :) 1 hafta önce elime ulaşan 30 işçili Tetra kolonimde yumurta felan yoktu şimdi pamuğun dibinde sayabildiğim kadarı ile 6 7 yumurta daha çıkmış merakım bu yüzden :)

Benzer konular

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Kraliçenin bir kere döllenmesi yeterli oluyor. Binlerce kere döngü devam ediyor. İşçiler artıyor işçiler arttıkça kraliçe de daha fazla yumurtlamaya başlıyor standart bir gidişat :D

Antlantis

Media
2 May 2021
59
36
50
Ödüller
1
LV
1

Hobide yeni olduğum için cevabını bulamadığım bir soru var.. kraliçenin ilk yuvadan çıkışı, uçuşu, çiftleşmesi, sonra kendine yuva bulması, yumurtlaması, işçilerinin çıkması, beslenmeleri vs vs buraya kadar okey bilgi sahibi oldum ama süreç sonra nasıl devam ediyor koloni nasıl büyüyor kraliçe tekrar tekrar nasıl yumurtluyor :) 1 hafta önce elime ulaşan 30 işçili Tetra kolonimde yumurta felan yoktu şimdi pamuğun dibinde sayabildiğim kadarı ile 6 7 yumurta daha çıkmış merakım bu yüzden :)
kolonin işçisi çıktıktan sonra işçiler avlanmaya başlar kraliçe her gün ardı kesilmeden yumurtlamaya başlıyor ve koloni yemekle orantılı şekilde yumurtlar koloni büyüdükçe daha fazla yemek gelir kraliçe artık tek tek değil yumurta topları yumurtlamaya başlar artık kraliçe bi yumurta fabrikası olmuş olur büyük kolonilerde yemek geldiği sürece her gün 10 işçi ölüyorsa 15 işçi doğuyor ancak savaşlar ve stres kolonin artış hızını etkilerve böyle gider sonra koloni belli bi seviyeye gelir ve kendi prens ve prenseslerini üretir o kraliçede aynı döngülerden geçer ve böyle ardı kesilmeyen bi döngü oluşur

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,979
1,849
475
Ödüller
20
LV
5

Cevaplar ve bilgi için teşekkürler.. çiftleşme gerçekleşmeden nasıl üreme devam ediyor diye merak sarmıştım.. Hatta aklıma ilk gelen işçilerden bir kaç tanesini seçip onlarla çiftleşip dölleniyor herhalde diye düşündüm :D

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Cevaplar ve bilgi için teşekkürler.. çiftleşme gerçekleşmeden nasıl üreme devam ediyor diye merak sarmıştım.. Hatta aklıma ilk gelen işçilerden bir kaç tanesini seçip onlarla çiftleşip dölleniyor herhalde diye düşündüm :D
1 kere çiftleşmesi bütün yumurtalara yetiyor fakat bazen koloninin ürettiği prenslerle ensest türler yeniden çiftleşebiliyor döl tazelemek için.

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

şöyle ki bir koloni içindeki bütün üyeler, yani işçilerin tamamı dişi ve n kromozomlu olarak doğar. bu işçilerin hiçbirinin üreme yeteneği olmaz(istisnai türler var). bu işçilerin doğabilmesi için sperm gerekmez, çünkü kraliçe işçileri partenogenez benzeri("benzeri") bir şekilde doğurur, lakin ironik bir biçimde çiftleşme olmadan da bu işçilerin yumurtaları gelişmez. yılın belirli dönemleri sıcaklıklar ve nem uygun olduğu vakit kraliçe sperm deposundaki spermlerin çok küçük, bizlerin asla ölçemeyeceği miktarlarını kullanarak 2n kromozomlu yani üreme kabiliyeti olan işçiler doğurur. bu işçiler özel olarak beslenilir ve bazıları erkek ve bazıları dişidir. ikiside verimli üreme hücrelerine sahiplerdir ve tetiklendikleri zaman çiftleşme uçuşu yaparlar. nitekim bu sprem deposundaki malzeme türe bağlı olarak 15-35 sene gider.
uzun lafın kısası; işçiler n kromozomlu partenogenez, kraliçe ve prensler 2n kromozomlu poligenezdir.
1620133055704.png

not: ben entomolog veya bilir kişi değilim yukarıda yazdığım herbir şeycik izlediğim belgesellerin ve yaptığım araştırmaların yan etkisidir.

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

şöyle ki bir koloni içindeki bütün üyeler, yani işçilerin tamamı dişi ve n kromozomlu olarak doğar. bu işçilerin hiçbirinin üreme yeteneği olmaz(istisnai türler var). bu işçilerin doğabilmesi için sperm gerekmez, çünkü kraliçe işçileri partenogenez benzeri("benzeri") bir şekilde doğurur, lakin ironik bir biçimde çiftleşme olmadan da bu işçilerin yumurtaları gelişmez. yılın belirli dönemleri sıcaklıklar ve nem uygun olduğu vakit kraliçe sperm deposundaki spermlerin çok küçük, bizlerin asla ölçemeyeceği miktarlarını kullanarak 2n kromozomlu yani üreme kabiliyeti olan işçiler doğurur. bu işçiler özel olarak beslenilir ve bazıları erkek ve bazıları dişidir. ikiside verimli üreme hücrelerine sahiplerdir ve tetiklendikleri zaman çiftleşme uçuşu yaparlar. nitekim bu sprem deposundaki malzeme türe bağlı olarak 15-35 sene gider.
uzun lafın kısası; işçiler n kromozomlu partenogenez, kraliçe ve prensler 2n kromozomlu poligenezdir.
Ekli dosyayı görüntüle 6613
not: ben entomolog veya bilir kişi değilim yukarıda yazdığım herbir şeycik izlediğim belgesellerin ve yaptığım araştırmaların yan etkisidir.
ayriyeten şöyle bir kaynak buldum bu daha anlaşılır anlatmış;

Koloni kurulduktan sonra, kraliçe karınca sürekli olarak yumurta bırakır. Cinsel olarak üreyen türler arasında, kraliçe çiftleşme uçuşundan kalan spermleri seçici olarak kullanır, koloninin döngüsel ihtiyaçlarına bağlı olarak verimli veya verimsiz yumurtalar bırakır;[8] her bir karıncanın cinsiyeti, yumurtanın döllenip döllenmemesine göre belirlenir. Verimli yumurtalar dişi işçi karıncaları haline gelir ve döllenmemiş yumurtalar erkek olarak gelişir; eğer döllenmiş yumurtalar ve pupalar iyi beslenirse, potansiyel olarak kraliçe olurlar.

Bu cinsiyet belirleme sistemi, genellikle tüm karınca, arı ve eşekarısı türleri için geçerlidir. Bununla birlikte, birkaç karınca türü cinsel olarak çoğalmaz ve bu klonal kolonilerin tüm üyeleri dişidir.

kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kraliçe_karınca

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,979
1,849
475
Ödüller
20
LV
5

kraliçe sperm deposundaki spermlerin çok küçük, bizlerin asla ölçemeyeceği miktarlarını kullanarak 2n kromozomlu yani üreme kabiliyeti olan işçiler doğurur.
kraliçe çiftleşme uçuşundan kalan spermleri seçici olarak kullanır koloninin döngüsel ihtiyaçlarına bağlı olarak verimli veya verimsiz yumurtalar bırakır;
Bu 2 bilgi yeterli oldu olayın ve sürecin nasıl devam ettiğini anlamak için :)

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Koloni kurulduktan sonra, kraliçe karınca sürekli olarak yumurta bırakır. Cinsel olarak üreyen türler arasında, kraliçe çiftleşme uçuşundan kalan spermleri seçici olarak kullanır, koloninin döngüsel ihtiyaçlarına bağlı olarak verimli veya verimsiz yumurtalar bırakır;[8] her bir karıncanın cinsiyeti, yumurtanın döllenip döllenmemesine göre belirlenir. Verimli yumurtalar dişi işçi karıncaları haline gelir ve döllenmemiş yumurtalar erkek olarak gelişir; eğer döllenmiş yumurtalar ve pupalar iyi beslenirse, potansiyel olarak kraliçe olurlar.
Burada kendinizle çelişmişsiniz. Burada yazdıklarınız doğru fakat attığınız resim yanlış.

Son düzenleme:

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Kısaca tekrar özetlemek istiyorum. Kraliçenin yumurtası döllenirse dişi birey oluşur ve beslenme şekline göre işçi veya prenses olur. Eğer yumurta döllenmezse erkek birey yani prenses oluşur. Yummurta ve sperm döllenmesi gerçekleştiği için işçiler ve prenses (kraliçe) 2n ; döllenme gerçekleşmediği için prensler n kromozomludur. :)

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

Bence burada bir sıkıntı var. İşçi karıncalar da 2n kromozomludur. Sperm ve yumurta birleşip n kromozom olamaz zaten. Yani ben öyle biliyorum. Arılarda da aynı şekilde. Bende mi bir yanlışlık var acaba?
Prenses (kraliçe) 2n ; işçi 2n ve prens n kromozomludur.
Burada kendinizle çelişmişsiniz zaten. Burada yazdıklarınız doğru fakat attığınız resim yanlış.
en altta not kısmına birkaç bişey yazmıştım hocam ona bi ara bakarsınız. sonra doğru bilgi içinde wikipediadan alıntı yaptım zaten <3

9 Eki 2020
31
5
50
LV
0

Yemek ve nemi aldıktan sonra eğer kraliçe döllenmişse döngü devam eder :)

Users who are viewing this thread

Üst Alt