Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Forum Kurallar

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3
 
Karınca Dünyası Forum Kuralları ve Bilgilendirme
Aşağıda yazılı olan kurallar her yaştan üye barındıran Karınca Dünyası forumlarında daha düzenli, güvenli, her yaşa uygun bir forum ortamı yaratmak adına oluşturulmuş kurallardır. Karınca Dünyası forumlarında bulunan her üyemizden aşağıdaki kurallara uyması beklenir. Tüm kurallar, kural başlıkları altında belirtilen durumlar hariç, forum mesajlarında, profillerde ve özel mesajlarda geçerlidir. Forum kuralları, üyelerimizden ne yapmalarını ve ne yapmamalarını istediğimiz bir rehber niteliğindedir ve çok kapsamlı olmamakla birlikte moderatörlerimiz forum kurallarından bağımsız olarak karar verme hakkına sahiptir. Forum kurallarıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa bizimle Bize Ulaşın sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu bölümdeki kurallar forumun her alanında geçerlidir.

Yapabilecekleriniz
• İyi ve Kibar Olun

Her insan saygıyı hakeder. Pozitif, sıcak kanlı mesajlar yazmanız tüm üyelerimizin rahat edeceği sıcak ve samimi bir ortam yaratacaktır.

• Arama Yapın
Çoğu soru daha önceden sorulmuştur. Sorununuza çözüm bulmak için önce arama yapın, eğer hala bulamadıysanız konu açmakta özgür hissedebilirsiniz. Forumu temiz tutmak için aynı konulardan tekrar tekrar açmamaya özen gösterin.

• Mesaj Göndermeden Önce Düşünün
Mantıklı, iyi düşünülmüş, okunaklı, anlaşılır mesajlar diğer üyelere anlatmak istediğiniz şeyi anlatmanızda en etkili yoldur.

• Rapor Edin
Bir içeriğin uygunsuz olduğunu gördüğünüzde rapor edin. Bu yetkililere bildirilecektir ve en kısa zamanda ilgilenilecektir.

• Doğru Bölümde İçerik Yayınlayın
Konunuzu doğru bölüme açmanız, o alanda ilgili kullanıcılara ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yanlış bölüme açılan konular moderatörlerimiz tarafından ilgili bölüme taşınacak ve uyarı verilecektir.

• Konuya Bağlı Kalın
Bir konuda, konu içeriğine bağlı kalın. Farklı tartışmalar için farklı konular açılmalıdır.

• Türkçe'yi Doğru Kullanın
Konularınızda güzel dilimizi doğru şekilde kullanmaya özen gösterin. Anlaşılmaz, noktalama işaretlerine uymayan yazılar diğer kullanıcılarımız tarafından anlaşılamayacağı gibi göz zevkini de bozmaktadır.

Yapamayacaklarınız

 1. 1- Küfür/Hakaret Kullanımı

  Aile dostu bir forum olarak tüm içeriğimizin bütün yaş gruplarına uygun olması gerekmektedir. Uygunsuz içerik barındıran tüm gönderiler ceza almanıza neden olabilir. Bunlara; resimler, videolar, kendi kendinize sansürleme (a.../s***r), farklı forumlarda kullanılan sansürleme türleri ve kısaltmalarda (bs) dahildir.

  2- Spam

  Konu güncelleme amaçlı gönderiler dahil olmak üzere; "+1", "+++", "süper", "güzel" ve bunlar gibi mesajları içeren gönderiler ("teşekkür" hariç),
  sadece ifade (emoji) içeren mesajlar,
  mesaj sayısını artırmak amacıyla atılmış genel ve benzer mesajlar,
  konuya dikkat çekmek amacıyla 9 veya daha fazla kullanıcıyı toplu olarak konuya etiketlemek,
  içeriğin %50'sinden fazlası büyük harf içeren mesajlar (profil mesajları kısmı hariç) ve konu başlıkları,
  anlamsız kelime öbeği veya ifade içeren mesajlar,
  çözüm arayan üyelerin konularına gönderilen "Google'da arat" tarzındaki mesajlar,
  tamamen özel sembol içeren mesajlar,
  spam olarak kabul edilir ve izin verilmez. Bu kural, profillerde, sohbet kutusunda, sosyal forumlar kategorilerinde ve özel konuşmalarda esnektir; bu esnekliğin kötüye kullanımı durumunda üye uyarı alabilir.
  Bunun dışında, sadece caps veya gif içeren mesajlar eğer konu ile alakalı ise spam olarak sayılmaz ve uyarı verilmez. Konu başlığı ile alakası olmayan mesajlar spam olarak değerlendilir ve uyarı puanı verilebilir.

  3- Aynı Konuların Tekrarlanması

  Aynı konudan birden fazla açmanız spam sayılır ve buna izin verilmez. Bu şekilde konular açmanız forum kurallarına aykırıdır. Ayrıca, bir sunucuya ait Sunucular bölümünde en fazla bir adet konu bulunabilir; hali hazırda aktif bir sunucu konusu bulunuyor ise bu sunucu için açacağınız yeni konular uyarı almanıza sebep olabilir.

  4- Reklam

  Sitenizi tanıtmak için konu açmanıza izin verilmez. Sunucu, site vb. tanıtımlarını başka amaçla açılmış konularda, başka üyelere ait konularda ve başka üyelerin profillerinde yapamazsınız. Buna ek olarak, diğer başka yollarla (özel mesaj yoluyla, forum dışı ortamlara yönlendirme yoluyla vb.) dolaylı olarak reklam yapılması yasaktır. Eğer Karınca Dünyası forumlarında reklam vermek istiyorsanız bu konuyu inceleyebilirsiniz.

  Ayrıca kendi profil alanınızda web sitenizin tanıtımınızı yapabilir, imaznında adresini paylaşabilirsiniz. Fakat konu site tanıtımı için: Eğer paylaştığınız site adresi Karınca Dünyası Forumları ile aynı alanda hizmet veriyorsa site paylaşımına izin verilmez. Onun haricinde kişisel sitelerinizi uygunsuz içerik paylaşımı veya yetkisiz ürün satışı kuralı ihlali olmadığı sürece paylaşabilirsiniz.

  5- Para Kazandıran Link Kısaltmalar

  Herhangi bir şekilde para kazandıran link kısaltma servislerinin kullanılmasına izin verilmez; ek olarak paylaştığınız içeriğin içerisinde, para kazandıran linklerin mevcut olması da yasaktır. Bunların haricinde "Satıcı+" etiketi olanlar ve paylaştığı ürünleri için bu servisleri kullanabilir.

  6- Kandırma

  Kasten üyeleri şaşırtmak, kandırmak amacıyla içeriklerin gönderilmesi yasaktır. Ek olarak, şaka mağdurunu da eğlendiren beyaz şakalara göz yumulabilir.

  7- Tehdit veya Tedirgin Etmek

  Herhangi bir şekilde üyeleri kışkırtacak veya tedirgin edecek mesajlar göndermeyin lütfen. Benzer şekilde forum içerisinde örgütlenip, ahlak dışı eylemler yapmaya çalışmak da yasaktır. Forum üyelerini veya forum üyesi olmayan kişileri tehdit etmek, kişilere şantaj yapmak yasaktır. Ek olarak bir üyeyi/grubu hedef alan mesajlar, görseller paylaşmak yasaktır. Ayrıca bu forumda her üye eşittir, kimse kimseden daha üstün değildir. Her ne sebeple olursa olsun başka bir üyeye hakaret etmeye, onu küçük görmeye hakkınız yoktur. Forum içerisinde üyelere karşı "yavrucuğum", "aslan parçası", "delikanlı", "canısı", "yeğenim" vb. gibi hitaplar kullanmayınız. Yaptığınız yorumlarda üslubunuza dikkat ediniz.

  8- Dil Bilgisi Kuralı

  Lütfen üyelerin dil bilgisini veya yazım yanlışını düzeltmeyin veya bu hatalar ile dalga geçmeyin. Forum, bunun için uygun bir ortam değildir. Yapılan yazım hataları sizi rahatsız ediyorsa üyeyi özel mesaj yolu ile bilgilendirebilirsiniz fakat bunu üslubunuza dikkat ederek, düzgün bir şekilde yapmalısınız. Bu tür mesajlara izin verilmez ve tolerans gösterilmez. Bu kuralın tek istisnai durumu vardır, bu durum bu bağlantıda belirtilmiştir.

  9- Tıklama Karşılığı Bir Şeyler Vereceğini Vadeden Linkler

  Tıklama karşılığında kod, para, coin, kredi, oyun ve benzeri şeyler vereceğini vadeden linklerin paylaşımı yasaktır. Ayrıca farklı platformlarda puan kazandıracağını belirten linklerin paylaşılması yasaktır.

  10- Baltalamak

  Konu sahibini kanıtsız bir şekilde itham etmek yasaktır. Yapılan genel yorumlar dışında kişileri aşağılayacak şekilde yorum yapmak yasaktır. Kişi & kurum ve konunun eksiklerini düzgün bir üslupla dile getirmek, yapıcı eleştiri yapmak şartıyla serbesttir. Bu maddelere ek olarak forum üzerinden, kişiler veya kurumlar hakkında kanıtsız ithamlarda bulunmanız yasaktır; kanıtlı ithamlarınızda üslubunuza dikkat etmeniz gerekir. İthamlarınız, ilgili konuya veya yoruma eklediğiniz kanıtlarla bağdaşmalıdır, ithamlarınızla alakası olmayan kanıtlar koyarak olaylar çarpıtmaya çalışmanız baltalamak eylemi olarak tanımlanacaktır ve uyarı almanıza sebep olacaktır. Kanıtlanabilir haksızlıklara uğrayıp, ilgili konuya yorum yapan üyelerin mesajları, konu sahibi ithamın aksini kanıtlamadığı sürece kaldırılmaz, mesajlarına uyarı verilmez.

  11- Yanlış Yere Konu Açmak
  Yanlış yere açılan konular içeriğe göre doğru bölüme taşınacaktır. Eğer konu bilinçli olarak yanlış bölümde açılıyorsa uyarı verilecektir. Açacağınız konu bir alt kategoriye hitap ediyor ise ana kategoriye bu konuyu açmak yasaktır.

  12- Ayrımcılık

  Barışçıl bir forum olarak, topluluğumuzun içerisinde herhangi bir şekilde ayrımcılık yapılması yasaktır. Yaş, ırk, cinsiyet, milliyet, etnik köken, din, cinsellik, hastalık ve sakatlık bunlara dahildir.

  13- Kötü Amaçlı İçerik

  Virüsler, zararlı yazılımlar veya benzeri içeriklerin paylaşılması forumumuzdan kalıcı olarak yasaklanmanıza neden olacaktır. Ek olarak, çalıştırılabilen dosyaların (.exe uzantılı dosyalar ve türevlerinin) paylaşımı halinde, gönderilen içeriğin arşivlenmiş dosyası (zip, rar, sıkıştırılmış klasör türevleri) yerine, içerikteki çalıştırılabilir dosyaların, virustotal.com sitesinden tek tek taratılıp ilgili sonuçların gösterilmesi gerekmektedir. Tarama sonuçlarının linkleri ilgili içeriğin alt satırına eklenmelidir. Taramalarda sadece virustotal.com adresinden gelen sonuçlar kabul edilir.

  14- Uygunsuz İçerik Paylaşımı

  Forumumuz her yaş kitlesinden üye barındırdığı için; sansürlü küfür, şiddet, insan doğasını rahatsız edici, cinsel içerik, argo, uygunsuz metin veya görsel barındıran resimler, videolar, konu etiketleri vb. ceza almanıza sebep olacaktır. Lütfen gönderilerinizin aile dostu bir foruma uygun olup olmadığını düşünün. Ayrıca gönderdiğiniz içeriklerin çocuklar içinde uygun olup olmadığını göz önünde bulundurun.

  15- Alternatif Hesap Kuralı

  Alternatif olarak sadece 1 hesaba izin verilir. Kullanıcıların şu koşullarda alternatif bir hesabı (yan hesap, 2. hesap) kullanmalarına izin verilir:
  Mesajları beğenmek, konuları güncellemek, ana hesabı takip etmek ve benzeri eylemler için kullanılmamalı.
  Susturulmadan kaçmak için kullanılmamalı.
  Sahte gönderiler için kullanılmamalı.
  Üyeleri kandırma amacıyla kullanılmamalı.
  Ana hesaba geri bildirim vermek için kullanılmamalı.

  16- Siyaset Kuralı

  Forumda siyaset konularının konuşulması yasaktır; forumda hiçbir şekilde parti propagandası yapılamaz. Ülke içi siyasetçilerinin görselleri (caps dahi olsa) paylaşılamaz veya profil görseli olarak ayarlanamaz; tarihi kişiliklerin görsellerinin paylaşılması bu kurala aykırı değildir.
 

Ekli dosyalar

 • türk-kural.png
  türk-kural.png
  77.7 KB · Görüntüleme: 561

Benzer konular

Users who are viewing this thread

Üst Alt