Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Makale Dünyada ki Solenopsis(Ateş Karıncası) Yayılış Çılgınlığı

19 Haz 2022
84
14
30
LV
0

Arkadaşlar merhaba bugün size dünyadaki Solenopsis artışının sebebini ve karıncaların yayılma ve artma mücadelesini anlatacağım.ilk olarak bazı karıncalar Amerikadaki gemilerde seyahat etmiş ve dünyanın çeşitli yerlerine yayılmıştır. İnsanlar onları dünyanın 4 bir tarafına yaymaya devam etmiştir.Yoksa Amerika da ki bir cinsi Türkiye de bulamazdık.Ama onları yaygınlaştıran tek olay bu değildir.Güçlü koloninin işçileri yemek bulmaya çıktıklarında buldukları solenopsis kolonilerine onların feromonunu salgılayarak parazidik bir şekilde girerler ve yumurta,larva ve pupaları çalarlar.Bu işlem sürerken karşı tarafın işçileride onlara katılır.Ve en sonda karşı tarafın kraliçeside yavrularının feromonunu takip ederek güçlü olan koloniye taşınır.Buna yavru talanı denir ve bu aylarca yapıldığından bir yuvada 20-30+kraliçe olabilir.Buda yuva için bir yumurta patlaması demektir ki zaten Solenopsis kraliçeleri protein aldıklarında yumurtlama kapasitesi çok yüksektedir.Adeta bir üreme çılgınlığı olur.Ama bir süre sonra kraliçeler dövüşmeye başlar ve işçiler ayaklanır.Hangisinden daha çok işçi alındıysa onu kraliçe seçerler ve geriye kalanını öldürürler.Bu sayede hem onlarca yumurta hem büyük bir koloni hem de tek kraliçe altında olurlar.Anlatacaklarım bu kadardı okuyan ve bilgilenen kişilere teşekkürler.

Ozsra

Yumurta
23 Haz 2022
22
5
15
LV
0

Her solenopsis ateş karıncası değil diye biliyorum başlık hatalı olmuş

Muammi

Media
16 Ağu 2022
180
11
55
LV
0

Dostum bir kere şunu bil solenopsislerde sadece 1 tür ateş karincası türüdür diye biliyorum ki ismi de solenopsis invicta ve bunlar da tr de Rusya da baya çoğu ülkede bulunamaz e tabi ki solenopsis fugax bulabilirsin ama o da ateş karıncası değildir

19 Haz 2022
84
14
30
LV
0

Her solenopsis ateş karıncası değil diye biliyorum başlık hatalı olmuş
dostum benim bildiğim solenopsis ateş karıncası alt türünün genel adı birde bunu bir belgeselde izledim ve öğrendim ve belgesellerin çekimine biyologların yardım ettiğini biliyoruz ki zaten belgesellerdede konuları kafalarından uydurmuyorlar.oradaki solenopsis geminataya ateş karıncası dedi.İzlediğim belgeselin adını veriyimmi hem bilgide hata olursa düzeltirirm.hemde birşeyler öğrenirsiniz.

Son düzenleme:

Muammi

Media
16 Ağu 2022
180
11
55
LV
0

dostum benim bildiğim solenopsis ateş karıncası alt türünün genel adı birde bunu bir belgeselde izledim ve öğrendim ve belgesellerin çekimine biyologların yardım ettiğini biliyoruz ki zaten belgesellerdede konuları kafalarından uydurmuyorlar.oradaki solenopsis geminataya ateş karıncası dedi.İzlediğim belgeselin adını veriyimmi hem bilgide hata olursa düzeltirirm.hemde birşeyler öğrenirsiniz.
Benim elimde zaten ateş karıncası var bana öğretme ben sana ogretirim istersen herkesin bildiği gibi solenopsisteki bir tür olan solenopsis invicta ana (gerçek ,tek)ateş karıncası olarak geçiyor ve bende bu türden besliyorum ve solenopsis denmesinin sebebi de bu tür

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Arkadaşlar afedersiniz ama çok boş konusuyorsunuz gören zanneder doğalarında yıllardan beri izleyip araştırma yapıyorsunuz bir de sadece 1 kaynağa bağlı kalmayın bir çok kaynaktan araştırın ( @Muammi anladık ateş karıncası besliyorsun ayıptır sorması nerden buldun 🙂)

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Ya konudan çıkçak kusura bakmayın ama gerekli gereksiz bütün konuların altına yorum yapıyorsun tarantulalar,karıncalar vb...
İnsanlara yardım etmen güzel bir sey ama yani bazı konularda yalan yanlıs bilgilere veriyorsun(bu konudan bahsetmiyorum ve bir çok kişi bunu yapıyor) ben de zamanın da yanlıs bilgiler vermişliğim var ama bunu bir çok kez tekrarlamıyorum bir konu hakkında bilginiz olması güzel bir şey ama her şeye bir yanlıs doğru farketmez yanıtlanmış konulara mesaj atınca altın madalyon takmıyolar yani herhangi bir soru başlığın içine girsem nerdeyse aynı 2-3 kişi mesaj atıyor gerekli gereksiz bir de laf dalaşina giriyolar hem insanların aklını karıstırıyorsunuz hem rahatsız ediyorsunuz bazı konular hakkında yeterli bilginiz olmadığınızı anlayıp gerekli bilgiye sahip olan kişilere bırakmalısınız herkese iyi akşamlar.🙂

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

@Muammi Türkiye sınırlarını geçtim Avrupada bile adı geçmeyen kayıtlarda olmayan bir türü nasıl besliyorsun merak ettik Amerika kıtasından ithalatlamı getirdin :)
Screenshot_20221201-001851~2.png

Users who are viewing this thread

Üst Alt