Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Messor Barbarus Türkiyede Yok!

Benzer konular

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Ben bu hobiye başlayalı birkaç ay oldu. Benim anladığım kadarıyla tür/cins tahmini çok detaylı bir şey. Aramıza yeni katılan arkadaşlar heyecanlarından dolayı bilgisizce tahminlerde bulunuyor. Bence bu hobi ile birkaç yıl meşgul olmadan tür/cins tahmini yapılmamalı. Tür/cins tahminlerini tecrübeli arkadaşlara bırakalım lütfen. ? (konu ile alakasız olduğunu biliyorum ama söylemek istedim)

ege kesilmez

Kraliçe
Yasaklanmış Üye
23 May 2020
913
286
275
LV
0

Ben bu hobiye başlayalı birkaç ay oldu. Benim anladığım kadarıyla tür/cins tahmini çok detaylı bir şey. Aramıza yeni katılan arkadaşlar heyecanlarından dolayı bilgisizce tahminlerde bulunuyor. Bence bu hobi ile birkaç yıl meşgul olmadan tür/cins tahmini yapılmamalı. Tür/cins tahminlerini tecrübeli arkadaşlara bırakalım lütfen. ? (konu ile alakasız olduğunu biliyorum ama söylemek istedim)
Çok doğru söylüyorsun Burhan ?

bedirhan

Media
13 Haz 2020
96
15
50
LV
0

Sana şöyle ispatlayayım. İstanbul'da 2 gün önce messor uçuşu oldu. Kayıtlı verilere göre Messor Structor ilkbahar aylarında uçar. Madem Messor Barbarus Türkiye'de bulunmuyor, o zaman Istanbul'da yakın zamanda gerçekleşen devasa Messor uçuşu hangi türe ait?
malesef o messor structor uçuşuydu buldun uçuş sırasınd hiç bitane kiraliçe

Karıncacı

Süper Majör
24 Tem 2020
175
43
105
LV
0

Sana şöyle ispatlayayım. İstanbul'da 2 gün önce messor uçuşu oldu. Kayıtlı verilere göre Messor Structor ilkbahar aylarında uçar. Madem Messor Barbarus Türkiye'de bulunmuyor, o zaman Istanbul'da yakın zamanda gerçekleşen devasa Messor uçuşu hangi türe ait?
Sadece messor barbarus ve structor mu var

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

@BATuhan_Formica sen de bak
Yok kaçıncıya yazıcam kaynak ve kanıtları bilmiyorum.Ama birdaha yazayim:

"The first annotated checklist of the ants of Turkey is presented. A total of 306 valid names of species-group taxa (286 species, 20 subspecies) is recorded based on literature records and additional newly collected material carried out since 1998. Synonyms are included. New localities are added for some poorly known species. Four species (Tapinoma subboreale, Formica georgica, Formica lugubris and Lasius balcanicus) are reported for the first time and thirteen species (Bothriomyrmex atlantis, B. meridionalis, Tapinoma madeirense, Camponotus robustus, Formica fuscocinerea, F. gagatoides, Rossomyrmex minuchae, Messor barbarus, Monomorium glabrum, M. salomonis, Myrmica vandeli, Stenamma westwoodii and Tetramorium forte) are excluded from the list of Turkish ants. "

Meal:Messor Barbarus (başka bazı türler de) Türkiye Karınca Faunasından çıkarılmış. KAYNAK:First annotated checklist of the ant fauna of Turkey (Hymenoptera: Formicidae)

Ayriyeten 2020 Haziran'da yayımlanmış yine Trakya Üniversitesinin makalesinde messro barbarus yok:
176. Messor alexandri Tohmé & Tohmé, 1981 ? 177. Messor caducus (Victor, 1839) AN, TH, MI 178. Messor dentatus Santschi, 1927 AN 179. Messor denticulatus Santschi, 1927 AN 180. Messor ebeninus Santschi, 1927 TH 181. Messor hellenius Agosti & Collingwood, 1987** AN, TH 182. Messor himalayanus (Forel, 1902) AN 183. Messor intermedius Santschi, 1927 AN 184. Messor lobicornis Forel, 1894 ? 185. Messor luridus Santschi, 1927 AN 186. Messor mcarthuri Steiner, Csősz, Markó, Gamisch, Rinnhofer, Folterbauer, Hammerle, Stauffer, Arthofer & Schlick-Steiner, 2018 AN 187. Messor mediosanguineus Donisthorpe, 1946 AN 188. Messor meridionalis (André, 1883) AN, TH, EI 189. Messor muticus (Nylander, 1849) AN, TH 190. Messor oertzeni Forel, 1910 AN, TH, EI 191. Messor oertzeni amasiensis Emery, 1921 AN 192. Messor orientalis (Emery, 1898) 193. Messor ponticus Steiner, Csősz, Markó, Gamisch, Rinnhofer, Folterbauer, Hammerle, Stauffer, Arthofer & Schlick-Steiner, 2018 AN 194. Messor rugosus (André, 1881) AN 195. Messor semirufus (André, 1883) AN, TH 196. Messor structor (Latreille, 1798) AN, TH, EI, MI 197. Messor sultanus Santschi, 1917 TH, EI 198. Messor syriacus Tohmé, G. 1969 AN 199. Messor testaceus Donisthorpe, 1950 AN 200. Messor varrialei Emery, 1921 AN, TH 201. Messor wasmanni Krausse, 1910 KAYNAK:Additions to the Ant Fauna of Turkey (Hymenoptera, Formicidae)

Peki Türkiye'de ne var?Türkiye'de Messor Barabarusun bir alttürü olan Messor mediosanguineus ya da diğer adıyla Messor Barbarus mediosanguineus var bu da teknik olarak barbarus değil.Barbarus örneğin ispanya'da yaygındı video koyayim:

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    63.4 KB · Görüntüleme: 200

Zefix

Media
15 Tem 2022
137
16
55
LV
0

Benim evin yanında ormanlık alan var.2 tür messor yuvaları var .1.klasik siyah stroctor,ve başkarı bordomsu messor.

Users who are viewing this thread

Üst Alt