Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Güney Avrupa Messor Structor (Hasatçı Karınca)

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

MESSOR STRUCTOR
(Hasatçı Karınca)

messorstructor.jpg

Uçuş Zamanları ve Dağılım Bölgeleri
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
X
X
X
X
X
X
X
Kuzey Ilıman Bölge
Kuzey Subtropikal Bölge
X
X
messormap-karincadunyasi.JPG
M-1.jpg
M-2.jpg

Genel Bilgiler
Messor Structor, genellikle tohum yiyerek besin ve su ihtiyacını karşılar yuvalarını açık tohumlu bitkilerin yoğunlukta bulunduğu, nem düzeyinin iyi olduğu bölgelere kurarak yaşamını sürdürmeye çalışır işçiler genellikle bir kaç boyuttan oluşurlar yeterince beslenen larvalar daha büyük kütleli olurken daha az beslenen larvalar daha küçük kütleli olur büyük işçilere majör orta boyutlu işçiler media küçük işçiler ise sadece işçi olarak adlandırılır asker sınıfı yoktur, boyut farkları onlara farklı görevleri kazandırır majör işçiler genellikle yolları ve koloni kanallarını düşmanlara karşı korur veya daha ağır işleri hallederler kraliçeler çoğu türde olduğu gibi yuvada yumurtlama işlemlerini halleder koloni yapısı tek kraliçelidir(monogyne) çok kraliçeli koloni yapmak uygun değildir, kraliçe uzun seneler yaşayabilir genellikle ilkbahar ve sonbaharda uçuş yaparlar. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Beslenme ve Bakımı
Bakımı kolaydır, genellikle tohum ile beslendiği için canlı yemlerini haftada 1-2 defa vermeniz uygun olacaktır, suya fazla ihtiyaç duymazlar bu sebeple tüpleri uzun süre gidebilir, şeker ihtiyaçlarını meyve, bal, şekerli su ile karşılayabilirsiniz, tüpü orta derecede kirletirler, kirlenen tüpleri pamuklu çubuklar yardımıyla temizleyebilirsiniz, daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Kış Uykusu
Sonbahardan hemen sonra kış uykusuna yatırabilirsiniz ilkbaharda uçuş yapacakları için ilkbahardan hemen önce kış uykusundan kalkmaları gereklidir eğer zaten kraliçeniz var ise onu ilk sene yatırmak zorunda değilsiniz ikinci senesinde olan bir koloniyse dinlenmek için kış uykusu şarttır, uyku sıcaklığı 0°C olmalıdır. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Formikaryum ve Taban Malzemeleri
Gaz beton(ytong), ahşap, alçı, mantar gibi bütün formikaryum çeşitlerinde bakılabilir gaz beton gibi malzemeleri delebilecek çeneleri vardır o yüzden daha sağlam yapılar daha uygun olacaktır, taban malzemesi olarak yine alçı, gaz beton (ytong), mantar, torf, kum vs. kullanılabilir, formikaryum sıcaklığı 25-30°C derece olmalıdır. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Genel Bilgiler
Kraliçe BoyutuKraliçe RengiPrens BoyutuPrens Rengiİşçi Boyutuİşçi RengiKoloni YapısıSıcaklık ve NemKış UykusuZorluk
9-10mmParlak Siyah7-8mmParlak Siyah4-9mmParlak SiyahTek Kraliçeli25-30°C
%50-70
VarKolay

Messor Structor 2.jpg
Messor Structor.jpg
Messor-structor.jpg
haritamessorst..png

messorsturctor-karincadunyasi.jpg

Bu rehber Karınca Dünyası'na aittir izinsiz veya kaynaksız kopyalanması yasaktır, eğer bu rehberde bir hata olduğunu düşünüyorsan bize bildirebilirsiniz.
www.karincadunyasi.com
www.antwiki.org
www.antstore.net

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

Abi dal darı değil mi o ? Amcma pet shopcu.ondan alıp veriyorum hem kuşlar hem karıncalar çok seviyorlar

Refeco

Yumurta
10 Haz 2021
8
15
15
LV
0

Farklı yıllarda çeşitli Messor kolonilerim oldu. Faydası olacağını düşündüğüm bir hususu paylaşmak isterim.

Bildiğiniz gibi Messor St. şekerli suyu pek fazla sevmiyor. Ancak bu durumun kendi isteklerinden mi, yoksa bizim şekeri koloniye sunma şeklinden mi kaynaklandığı bir soru işareti. Bu amaçla evimin yakınlarındaki farklı iki Messor kolonisinin yakınına bir miktar şekerli su ihtiva eden şırınga kutusu ve kesme şeker koydum. Birkaç gün takip ettiğimde şekerli su yerine doğrudan kesme şekeri parçalayıp ufak parçalar hâlinde yuvalarına götürdüklerini fark ettim. Kendi kolonilerimde de denedim. Herhangi bir zararını görmedim. Kesme şeker yapısı itibariyle sert ve dağılmıyor. Bu açıdan formikaryumun genel temizliğine de fazla zarar vermiyor. Eğer şekerli suya ilgisiz olduklarını düşünüyorsanız kesme şekeri denemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Farklı yıllarda çeşitli Messor kolonilerim oldu. Faydası olacağını düşündüğüm bir hususu paylaşmak isterim.

Bildiğiniz gibi Messor St. şekerli suyu pek fazla sevmiyor. Ancak bu durumun kendi isteklerinden mi, yoksa bizim şekeri koloniye sunma şeklinden mi kaynaklandığı bir soru işareti. Bu amaçla evimin yakınlarındaki farklı iki Messor kolonisinin yakınına bir miktar şekerli su ihtiva eden şırınga kutusu ve kesme şeker verdim. Birkaç gün takip ettiğimde şekerli su yerine doğrudan kesme şekeri parçalayıp ufak parçalar hâlinde yuvalarına götürdüklerini fark ettim. Kendi kolonilerimde de denedim. Herhangi bir zararını görmedim. Kesme şeker yapısı itibariyle sert ve dağılmıyor. Bu açıdan formikaryumun genel temizliğine de fazla zarar vermiyor. Eğer şekerli suya ilgisiz olduklarını düşünüyorsanız kesme şekeri denemenizi tavsiye ederim.
Messorlar şeker ihtiyaçlarını tohunlardan zaten karşılıyor

Refeco

Yumurta
10 Haz 2021
8
15
15
LV
0

Messorlar şeker ihtiyaçlarını tohunlardan zaten karşılıyor
Bildiğim kadarıyla Messorlar, protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarının bir kısmını tohumdan karşılıyorlar. Ancak bu yeterli gelmiyor. Zira tohumlar yapıları gereği her türden karbonhidratı ihtiva edemiyor. Bu konuda oldukça cahil olsam da basit ve kompleks karbonhidrat yapılarının olduğunu biliyorum. Bu yüzden sağlıklı bir koloni beslemek için karışık besleme yapmak gerekiyor, diyetlerinin çeşitlendirilmesi öneriliyor.

Kısaca Messorların ihtiyacı olduğu şey şeker değil, şekerin onlara verdiği basit karbonhidrat yapıları. Tohumlarda bu tarz karbonhidratların bulunduğuna dair bir şey okumadım. Aksine kompleks karbonhidratlar var. Bunun dışında herhangi bir malumat varsa memnuniyetle okumak isterim.

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Bildiğiniz gibi Messor St. şekerli suyu pek fazla sevmiyor. Ancak bu durumun kendi isteklerinden mi, yoksa bizim şekeri koloniye sunma şeklinden mi kaynaklandığı bir soru işareti. Bu amaçla evimin yakınlarındaki farklı iki Messor kolonisinin yakınına bir miktar şekerli su ihtiva eden şırınga kutusu ve kesme şeker verdim. Birkaç gün takip ettiğimde şekerli su yerine doğrudan kesme şekeri parçalayıp ufak parçalar hâlinde yuvalarına götürdüklerini fark ettim. Kendi kolonilerimde de denedim. Herhangi bir zararını görmedim. Kesme şeker yapısı itibariyle sert ve dağılmıyor. Bu açıdan formikaryumun genel temizliğine de fazla zarar vermiyor. Eğer şekerli suya ilgisiz olduklarını düşünüyorsanız kesme şekeri denemenizi tavsiye ederim.
Çözüm ilgi çekici olduğundan bende birşey eklemek istiyorum. Kendi messorlarım şekerli suyla ilgilenmemesine rağmen bal verdiğimde sevdiler doğadakiler de aynı davranışı sergiledi şekerli sudan daha iyi bir alternatif

beratulker

Yumurta
6 Eyl 2021
14
3
15
LV
0

Bildiğiniz gibi Messor St. şekerli suyu pek fazla sevmiyor. Ancak bu durumun kendi isteklerinden mi, yoksa bizim şekeri koloniye sunma şeklinden mi kaynaklandığı bir soru işareti. Bu amaçla evimin yakınlarındaki farklı iki Messor kolonisinin yakınına bir miktar şekerli su ihtiva eden şırınga kutusu ve kesme şeker koydum. Birkaç gün takip ettiğimde şekerli su yerine doğrudan kesme şekeri parçalayıp ufak parçalar hâlinde yuvalarına götürdüklerini fark ettim. Kendi kolonilerimde de denedim. Herhangi bir zararını görmedim. Kesme şeker yapısı itibariyle sert ve dağılmıyor. Bu açıdan formikaryumun genel temizliğine de fazla zarar vermiyor. Eğer şekerli suya ilgisiz olduklarını düşünüyorsanız kesme şekeri denemenizi tavsiye ederim.
Katılıyorum, ben de şekerli suya ilgisiz kaldıkları için toz şeker vermeyi denemiştim ve işe yaradı outworld'e koyduğum toz şekeri toplayıp bir köşeye çekmişlerdi bir kaç gün içinde bitiriyorlar tekrar veriyorum.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Messorların şekerli suya ilgi göstermemesinin nedeni zaten tohumlardan enzimledikleri nişastayı şekere dönüştürüyor olmaları, şeker ihtiyaçlarını bu sayede karşılıyorlar..

Efe Akkurt

Yumurta
12 Ocak 2022
46
7
15
LV
0

Bildiğim kadarıyla Messorlar, protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarının bir kısmını tohumdan karşılıyorlar. Ancak bu yeterli gelmiyor. Zira tohumlar yapıları gereği her türden karbonhidratı ihtiva edemiyor. Bu konuda oldukça cahil olsam da basit ve kompleks karbonhidrat yapılarının olduğunu biliyorum. Bu yüzden sağlıklı bir koloni beslemek için karışık besleme yapmak gerekiyor, diyetlerinin çeşitlendirilmesi öneriliyor.

Kısaca Messorların ihtiyacı olduğu şey şeker değil, şekerin onlara verdiği basit karbonhidrat yapıları. Tohumlarda bu tarz karbonhidratların bulunduğuna dair bir şey okumadım. Aksine kompleks karbonhidratlar var. Bunun dışında herhangi bir malumat varsa memnuniyetle okumak isterim.
Kendi kolonim yok ama izlediğim videolarda insanlar messorlarına şekerli su içmezler ise ballı su veriyorlar ve daha çok ilgileniyorlar. Sen de dene istersen

Users who are viewing this thread

Üst Alt