Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Güney Avrupa Messor Structor (Hasatçı Karınca)

KertenKelebek

Yönetici
Yönetici
11 Ocak 2020
573
527
375
Messor Structor.jpg

Latince İsim: Messor Structor (Hasatçı Karınca)

Zorluk Seviyesi:
1 (Başlangıç Seviyesi)

Bulunduğu Bölgeler: Avrupa, Kuzey Afrika, Asya
haritamessorst..png

Yaşam Alanı:
Genellikle Kırsal Bölgelerde Güneş Gören Yerler

Koloni Yapısı: (Monogyne) Tek Kraliçeli

Koloni Boyutu: 10.000 İşçiye Kadar Çıkabilir

Kraliçe Boyutu:
9,5 - 10,5mm

Kraliçe Ömrü: 25 Yıla Kadar

Kraliçe Rengi: Parlak Siyah

İşçi Boyutu: 4 - 9,5mm

İşçi Rengi:
Parlak Siyah, Kafa Kırmızımsı Kahverengi

Prens Boyutu:
7 - 8mm

Prens Rengi: Siyah

Asker Üretimi:
Yok

Çiftleşme Uçuşu: Eylül ve Nisan / Mayıs

Beslenme: Çoğunlukla Tohum (Çim Tohumunu Çok Sever) Un Kurdu, Şekerli Su (Çok Sevmezler) ve Çeşitli Böcekler

Nem: Outworldde 30-50%, Yaşam Alanı 50-70%

Sıcaklık:
Outworldde 25-30 °C Yaşam Alanı 21-26 °C

Kış Uykusu: Var, Kasım sonundan şubat sonuna kadar (10-15 derece)

Formicarium Boyutu: M-L (
Orta Yaşam Alanı İster!)

Formicarium Malzemesi: Gaz Beton (Ytong), Kum

Açıklama: Oldukça dayanıklı bir türdür. Hasatçı karınca denmesinin sebebi etraftaki tohumları toplayıp ağızlarında çiğneyerek karınca ekmeği adlı besini üretmeleridir. İlk işçiye kadar kraliçeyi beslemeye gerek yoktur. Su gereksinimlerinin çoğu tohum ve böceklerden elde ederler. Şekerli veya ballı suyu sıvı eksikliğinde tercih edilir. Messor Barbarus açık suda boğulma eğilimindedir, bu nedenle su alanlarını küçük taş veya pamukla örtmek gerekir.
NOT: Messor türü eğer gerekli ilgiyi,bakımı görmezse ytong taşını oyup kaçabilir.Bu nedenle kenarlar kalın tutulmalıdır ve gereksinimleri eksik edilmemelidir.

Messor Structor 2.jpg
Messor-structor.jpg

Benzer konular

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
248
114
140
Abi dal darı değil mi o ? Amcma pet shopcu.ondan alıp veriyorum hem kuşlar hem karıncalar çok seviyorlar

Refeco

Yumurta
10 Haz 2021
8
14
15
Farklı yıllarda çeşitli Messor kolonilerim oldu. Faydası olacağını düşündüğüm bir hususu paylaşmak isterim.

Bildiğiniz gibi Messor St. şekerli suyu pek fazla sevmiyor. Ancak bu durumun kendi isteklerinden mi, yoksa bizim şekeri koloniye sunma şeklinden mi kaynaklandığı bir soru işareti. Bu amaçla evimin yakınlarındaki farklı iki Messor kolonisinin yakınına bir miktar şekerli su ihtiva eden şırınga kutusu ve kesme şeker koydum. Birkaç gün takip ettiğimde şekerli su yerine doğrudan kesme şekeri parçalayıp ufak parçalar hâlinde yuvalarına götürdüklerini fark ettim. Kendi kolonilerimde de denedim. Herhangi bir zararını görmedim. Kesme şeker yapısı itibariyle sert ve dağılmıyor. Bu açıdan formikaryumun genel temizliğine de fazla zarar vermiyor. Eğer şekerli suya ilgisiz olduklarını düşünüyorsanız kesme şekeri denemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

❀mia

Kraliçe
Yardımsever Üye
27 Eyl 2020
739
323
325
Farklı yıllarda çeşitli Messor kolonilerim oldu. Faydası olacağını düşündüğüm bir hususu paylaşmak isterim.

Bildiğiniz gibi Messor St. şekerli suyu pek fazla sevmiyor. Ancak bu durumun kendi isteklerinden mi, yoksa bizim şekeri koloniye sunma şeklinden mi kaynaklandığı bir soru işareti. Bu amaçla evimin yakınlarındaki farklı iki Messor kolonisinin yakınına bir miktar şekerli su ihtiva eden şırınga kutusu ve kesme şeker verdim. Birkaç gün takip ettiğimde şekerli su yerine doğrudan kesme şekeri parçalayıp ufak parçalar hâlinde yuvalarına götürdüklerini fark ettim. Kendi kolonilerimde de denedim. Herhangi bir zararını görmedim. Kesme şeker yapısı itibariyle sert ve dağılmıyor. Bu açıdan formikaryumun genel temizliğine de fazla zarar vermiyor. Eğer şekerli suya ilgisiz olduklarını düşünüyorsanız kesme şekeri denemenizi tavsiye ederim.
Messorlar şeker ihtiyaçlarını tohunlardan zaten karşılıyor

Refeco

Yumurta
10 Haz 2021
8
14
15
Messorlar şeker ihtiyaçlarını tohunlardan zaten karşılıyor
Bildiğim kadarıyla Messorlar, protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarının bir kısmını tohumdan karşılıyorlar. Ancak bu yeterli gelmiyor. Zira tohumlar yapıları gereği her türden karbonhidratı ihtiva edemiyor. Bu konuda oldukça cahil olsam da basit ve kompleks karbonhidrat yapılarının olduğunu biliyorum. Bu yüzden sağlıklı bir koloni beslemek için karışık besleme yapmak gerekiyor, diyetlerinin çeşitlendirilmesi öneriliyor.

Kısaca Messorların ihtiyacı olduğu şey şeker değil, şekerin onlara verdiği basit karbonhidrat yapıları. Tohumlarda bu tarz karbonhidratların bulunduğuna dair bir şey okumadım. Aksine kompleks karbonhidratlar var. Bunun dışında herhangi bir malumat varsa memnuniyetle okumak isterim.

Metehan

Asker
15 Ara 2020
364
178
185
19

Bildiğiniz gibi Messor St. şekerli suyu pek fazla sevmiyor. Ancak bu durumun kendi isteklerinden mi, yoksa bizim şekeri koloniye sunma şeklinden mi kaynaklandığı bir soru işareti. Bu amaçla evimin yakınlarındaki farklı iki Messor kolonisinin yakınına bir miktar şekerli su ihtiva eden şırınga kutusu ve kesme şeker verdim. Birkaç gün takip ettiğimde şekerli su yerine doğrudan kesme şekeri parçalayıp ufak parçalar hâlinde yuvalarına götürdüklerini fark ettim. Kendi kolonilerimde de denedim. Herhangi bir zararını görmedim. Kesme şeker yapısı itibariyle sert ve dağılmıyor. Bu açıdan formikaryumun genel temizliğine de fazla zarar vermiyor. Eğer şekerli suya ilgisiz olduklarını düşünüyorsanız kesme şekeri denemenizi tavsiye ederim.
Çözüm ilgi çekici olduğundan bende birşey eklemek istiyorum. Kendi messorlarım şekerli suyla ilgilenmemesine rağmen bal verdiğimde sevdiler doğadakiler de aynı davranışı sergiledi şekerli sudan daha iyi bir alternatif

Bu konu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt