Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Mineraller ve değerli taşlar

ekones1

Aktif üye
Editör
21 May 2020
124
89
28
Mineraller kelimesini duyan bir çok insan mineralleri vücudumuz için gerekli besin türü olduğunu düşünüyorlar (Özellikle mineralli maden suyu ) ancak minerallerin esasen doğada bulunma şekli genellikle (toprak tarzı yumuşak bol mineralli yapılar hariç) kristaller şeklinde oluyor. Mesela pamukkale travertenlerini herkes duymuş ya da görmüştür. Bu yapıda aslında bir kristal oluşumudur ama kireç çökeltisi (moleküllerin bağlanma şeklinden kaynaklı) doğada uniform (sabit geometrik yapısı olmayan) halde bulunur.

Başka bir örnek ise ülkemizde ve dünyada çokça bulunan Kuvarstır (SiO2 ) (öyleki dünyanın bilmem kaçı kuvars mineralinden oluşuyor) şuanda oturduğunuz sandalyede, bastığınız betonda, yaslandığınız duvarda bile bir miktar kuvars var, heleki denize giderseniz kumlarının bir çoğu tamburlanmış kuvarstan oluşuyor.

Google a yada herhangi bir arama motoruna 'minerals and gemstones' yazarsanız taşların dünyasına ilk adımınızı atmış olacaksınız.

Bu taşların güzelliğinin yanında çok büyük faydaları ve zararları olabiliyor
Örneğin kuvars saatlerini hepimiz duymuşuzdur (ohoo nerden duyacağız demeyin duvardaki saatte bile kuvars var) bu saatler minnak bir kuvars kristali kullanarak işte o hiç bozulmayan mükemmel 1 saniyeleri üretiyor ve pilleri düzenli değiştililirse 1000 sene bile bozulmadan yine mükemmel 1 saniyeleri üretmeye devam ederler (tabiki saatlerin çalışma prensibini anlatmayacağım ) ve bu da küçük ama marifeti devasa olan kuvarsımızın triboluminesan özelliği sayesinde oluyor (bkz. Piezoelektrik deneyleri bkz. Triboluminescence )

Bunun yanında çok zehrli ve toksik taşlarda var tabiki onlarıda siz araştırın (bkz. Cinnebar bkz. Galen)
örn. asbest mineralinin çok kılcal parçaları akciğere saplanıyor ve kısa sürede kanser yapıyor (bu madde çimentolarda bağlayıcı olarak kullanılıyor)
Bu arada tabiki taşların ruhsal sağlık verme gibi çeşitli özelliklerine var (her taşın kendine özgü )

Google amcaya yazıp büyülenmeniz için bir kaç kelime veya taş türü, alt türü bırakıyorum
Amazonit
Aquamarin
Ametist
Smoky
Quartz
Selenit
Ammonit fosili (göreceginiz şeyler en az 30 milyon yıl öncesine ait soyu tükenmiş salyangoz fosilleri)
Grossular garnet
Ülkemizde cenneti bulunan Akik (Ağat)
Pirit kristali
kalsit
Yeşim taşı
florit
sodalit
sitrin
Bu yazdıklarım binlerce türden sadece birkaçı Kısaca özetlemeye çalıştım (tabiki karıncalar kadar hatta daha derin bir konu),
Yazdığım şeyleri ilk defa duyanlar için allah allah taşlar sadece mermer fayans kaldırım taşından ibaret değilmiymiş dedirtecek bir konudur.
Başka sorunuz varsa yazabilirsiniz.
İyi forumlar ve bol yumurtalar dilerim.
 

Bu konu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt