Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Pazar Gününden İçimden Gelenler

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Arkadaşlar dün akşam hati hati'ye dubia atayım dedim. Aksi gibi yuvasının deliğinden direkt içeri gitti. Normalde asla ret etmeyen arkadaş baktım dışarı çıkmaya çalışıyor. Dedim geri alayım. Bu kabuk atacak, şimdi stres yapar dedim. Dubia daha da içeri kaçtı. Biraz sinir biraz öfkelenerek dubia'yı almak için istemeye istemeye yuvayı açtım. Aksi gibi daha da içeri kaçtı. Öfleye pöfleye tüm yuvayı açtım çok yavaş şekilde birde ne göreyim. Meğerse arkadaş kabuğu içerde atmış. Bunda da varmış bir hayır dedim. Bari yeni yuvaya alayım zaten kabuk da yeni atmış. Az önce baktım kendine göre deliği toparlamış hafif hafif ağ örmüş :) Resimler eski ve yeni yuvanın örnekleri. Belki fikir verir daha iyi fikiler oluşur diye sizlerle paylaşayım dedim.
Bu arada @Erastes üstadım ile konuştum ondan yeni bir bilgi öğrendim ağaç türleri kabuğu içerde atarmış :) Bunu hiç bilmiyordum. O kadar yazı okudum böyle bir bilgi bulamamıştım.
Arkadaşlara etiket basmamın sebebi hem karıştırmamak hemde arada bilgiyi gözümün önünde olmasını istemek. Arkasında ise siyah şerit ortamın karanlık olmasını sağlayarak canının kendini daha güvende hissetmesini sağlamak.

Birde alakasız bir konu hakkında düşüncemi paylaşmak istiyorum. Yazacaklarım hiç kimseyi direkt olarak hedef almıyor;
Neden araştırmayı ve okumayı sevmeyen bir toplum olduk? Bazı soralar hep tekrar. Aslında yazılanlarla ilgili defalarca yazılmış yazılar var. Bazen kolaya kaçıyor. Soruma cevap alayım hemen kaçayım zihniyetindeyiz! Aslında araştırsak okusak daha çok öğrenip belki ileride yaşayacağımız yada yaşayabileceğimiz bir olaya önceden tedbir alacabileceğiz. Kendi adıma okudukça keyif alan yeni şeyler öğrendikçe farklı soruları araştıran ve farklı türler arayan birisi oldum.

Bu hobiye bu kadar içine girmemde en büyük etken @Erastes üstadım. Ona ne kadar teşekkür etsem azdır.

Herkese güzel bir pazar diliyorum.

Ekli dosyalar

• Hati01.jpg
    Hati01.jpg
    105.7 KB · Görüntüleme: 142
  • Hati02.jpg
    Hati02.jpg
    82.5 KB · Görüntüleme: 129
  • Hati03.jpg
    Hati03.jpg
    126.5 KB · Görüntüleme: 135
  • Hati04.jpg
    Hati04.jpg
    188.4 KB · Görüntüleme: 139
  • Hati05.jpg
    Hati05.jpg
    169 KB · Görüntüleme: 143

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
976
487
325
Ödüller
13
LV
4

sadece ağaç türleri için değil aslında saklanacak alan varsa çoğu orda atarlar sonra dışarı çıkarırlar yer türlerinde vs boş numune kaplarında durduklarında zorunlu açıkta atıyorlar
dubia çok sıkıntı çıkarabilen bir yem beni de deli ederdi ya gider yuvaya kaçar, gömer kendini ya gider ölü taklidi yapar canlı fark etmez cımbız ile vermenizi ve ya kafasını azcık ezip vermenizi öneririm

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

@Yetkin hocam zaten dediğiniz gibi atıyordum. Ama arkadaş tam ölmeyince böyle oldu. Ve oluyor bu durumlar istemesekde. Neyse kazasız belasız yeni yuvaya taşıdım. Artık uzun süre orada yaşayacak. Zaten önümüzde bir ay sonra bir çoğu yeni yuvaya taşınacak. Bakalım yavaş yavaş hepsini taşırım. Ve gerçekten sling evresinden yavaş yavaş sıyrılıp kendi renklerine geçiyor ve belli oluyor ya cidden daha çok zaman geçirmek istiyorum. Keyif alıyorum.
Ancak sorun şu dubia, madagascar ve un kurtları çok ürüyor. Elimde ki dubia'ların hepsini vermeyi düşünüyorum. Un kurdu ve madagascar yeter gibi geliyor. Zaten balkona koyacağım artık hava soğuk ancak eksi dereceye düşünceye kadar orada kalsınlar belki ürümeleri ve büyümeleri yavaşlar.

Enes013

Yumurta
21 Eki 2022
1
0
5
LV
0

@Yetkin hocam zaten dediğiniz gibi atıyordum. Ama arkadaş tam ölmeyince böyle oldu. Ve oluyor bu durumlar istemesekde. Neyse kazasız belasız yeni yuvaya taşıdım. Artık uzun süre orada yaşayacak. Zaten önümüzde bir ay sonra bir çoğu yeni yuvaya taşınacak. Bakalım yavaş yavaş hepsini taşırım. Ve gerçekten sling evresinden yavaş yavaş sıyrılıp kendi renklerine geçiyor ve belli oluyor ya cidden daha çok zaman geçirmek istiyorum. Keyif alıyorum.
Ancak sorun şu dubia, madagascar ve un kurtları çok ürüyor. Elimde ki dubia'ların hepsini vermeyi düşünüyorum. Un kurdu ve madagascar yeter gibi geliyor. Zaten balkona koyacağım artık hava soğuk ancak eksi dereceye düşünceye kadar orada kalsınlar belki ürümeleri ve büyümeleri yavaşlar.
Dubialara talip olabilirim hocam :)

Arda Dölek

Süper Majör
2 May 2020
126
80
105
LV
0

Teraryumda kullandığınız yeşil mossa benzettiğim şey nedir acaba?

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Bu iki ürünü almıştım. Geç cevabım için özür dilerim. İzinde olduğum için siteye pek girmiyorum. Teknolojiden uzak yaşamaya çalışıyorum. Müzik, kitap, yürüyüş, deniz ve anne baba ile zamanım geçiyor. Saygılar

Arda Dölek

Süper Majör
2 May 2020
126
80
105
LV
0

Bu iki ürünü almıştım. Geç cevabım için özür dilerim. İzinde olduğum için siteye pek girmiyorum. Teknolojiden uzak yaşamaya çalışıyorum. Müzik, kitap, yürüyüş, deniz ve anne baba ile zamanım geçiyor. Saygılar
Geç cevap vermeniz sorun değil :) Sağolun. İyi tatiller

Users who are viewing this thread

Üst Alt