Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Sadece prens uçuşu olurmu ?

Utkanozkan

Pupa
17 May 2021
57
7
30
LV
0

Merhabalar demin türünü cinsi bilmediğim bi karınca uçuşuna rastladım ama 1 tane bile prenses yoktu bu normal mi acaba uçuş bitene kadar yuvanın başında durdum ama olmadı.

(Lasius a benziyorlar ama daha küçük ve turuncu renkliydi)

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Bunun cevabı biraz karmaşık olsada şöyle özetleyelim bazı koloniler sadece erkek üretir bunun sebebi döllenmemiş yumurtlardır, bazı koloniler ise sadece prenses üretir yani döllenmiş ve özel ilgi görmüş yumurtalardır ve çiftleşme zamanı geldiğinde koloniler buna göre dağılır bir koloniden sadece prens uçabilir veya diğer koloniden sadece prenses.. bunun amacı ensest yani bizim dilimizde akraba evliliğinin önlemek amacıyla aynı koloniden çiftleşme olmaması.. sorunun cevabı ise evet sadece prens üretmiş bir yuva veya koloniye denk gelmiş olabilirsin

Utkanozkan

Pupa
17 May 2021
57
7
30
LV
0

Anladım şaşırdım ben ilk defa gördüm böyle bir olay bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ☺️

Users who are viewing this thread

Üst Alt