Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Sari omer (BÖĞ)

Tqaho

Yumurta
18 Haz 2022
45
7
15
LV
0

Merhaba sarı Ömer (BÖĞ) bakılır mi bakılıyorsa nereden satın alınır bazi kisiler bakıyorum falan demisti pek emin değilim bu yüzden buraya konu açtım

Benzer konular

20 Ocak 2022
87
9
30
LV
0

Merhaba sarı Ömer (BÖĞ) bakılır mi bakılıyorsa nereden satın alınır bazi kisiler bakıyorum falan demisti pek emin değilim bu yüzden buraya konu açtım
bence beslemeyin örümcek sınıfı ama akreple akrabalar böğ alcanıza gidin tarantula alın daha iyi

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Böğler
Ülkemizde 33 türü yaşamaktadır ve bunların 20 tanesi endemiktir. Karadeniz ve Trakya dışında Anadolu'nun birçok bölgesinde görmek mümkündür. Halk arasında, sosyal medyada ve özellikle Doğu'da askerlik hizmeti yapan askerlerin efsaneleri bu canlıyı kusursuz bir katil, aşırı zehirli ve tehlikeli hâle getirdi. Oysa anlatılanların aksine tamamen zararsız bir türdür.

Böğlerin zehirli olduğu bilgisi kesinlikle yalandır. Ülkemizde, "Böğ, Böğü, Sarıkız, Sarı Ömer" gibi çokça isme sahip olan bu canlı, örümceğimsiler sınıfından bir eklem bacaklıdır(Solifugae). Daha açık söylemek gerekirse "örümcek" değildirler. Bu canlılar geceleri daha aktif olduklarından ışığa karşı hassasiyetleri yüksektir. Çok hızlı hareket ettikleri için insanları uçabildiklerini iddia etmeleri normal gibi geliyor. Bu canlılar genelde diğer böcekler ile beslendiğinden böceklerin nüfuslarının kontrol altında tutulmasında büyük etkileri olan faydalı canlılardır. Bu ve buna benzer birçok canlı maalesef bilgisizlikten karalanmakta. Ayrıca bu türler daha doğrusu türkiyede ki türler zehirsizdir daha çok bilgiyi ufak çaplı bir araştırma sonrası bulabilirsin internette yayılan haberlere inanmayın uzun bir süre araştırma yaparsanız sizde ne kadar masum olduklarını anlayabilirsiniz ve bu canlılar sen saldırmadıkça kendınden buyuk türlere saldırmaz ve gölgeyi severler zehirleri sadece avlarına geçer.🙂

Tqaho

Yumurta
18 Haz 2022
45
7
15
LV
0

Bence tamamen zararsız değil evet zehirsiz ama ben böğleri leş yiyici olarak biliyorum ağızlarında bir sürü bakteri var ve isirirlarsa ciddi zarar verebilir

Emre_zr

Alate
Moderatör
Deneyimli Hobici
19 Mar 2021
349
206
225
Ödüller
6
31
LV
3

Bence tamamen zararsız değil evet zehirsiz ama ben böğleri leş yiyici olarak biliyorum ağızlarında bir sürü bakteri var ve isirirlarsa ciddi zarar verebilir
YouTube'da böcek reis diye bir adam var. Zararsız olduğunu göstermek için elini isirtiyor, ama isiramiyor. Adamda bu böceğin çenesinin insan derisini delemedigini yani insanlara zarar veremeyeceğini söylüyor. Bildiğim kadarıyla tarantulalar ve örümcekler gibi delici dişleri yok. Bu yüzdende zehir salgılayarak zarar veremiyor. Ama dediğin gibi, benimde bildiğim kadarıyla ağzında bulunan zararlı bakteriler var. Bu sayede böcek gibi avlarını bu bakteriler sayesinde etkisiz hale getirip yiyor. Aynı şey Komodo ejderlerinde de var. Komodo ejderi zehirli değildir, ancak ağzindaki salyada bulunan bakteriler sayesinde büyük avlarını bir defa ısırıp takibe alıyor ve av bakterilerin kanına karışıp ölümüne neden olunca Komodo ejderinin yemeği oluyor.

Besleme konusuna gelince ben beslemek istemem çünkü hiç ilgimi çekmeyen çirkin bir canlı bana göre 😀 besleyenede saygı duyarım zevk meselesi

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

bence beslemeyin örümcek sınıfı ama akreple akrabalar böğ alcanıza gidin tarantula alın daha iyi
örümceğimsi sınıfının takımlarından biri bu canlılar örümceklere dahil değiller akreplerde de örümceklerde ayrı takımları bu sınıfın

Users who are viewing this thread

Üst Alt