Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Selamlar

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Ad: Ekrem
Mevcut kolonim: yok ama 3-4 yıldır istiyorum
Beslediğim diğer canılar: Tropikal bitkiler, Kedi, bıldırcın, köpek
Beslemediğim fakat ilgi duyduklarım: Bütün canlıları (keneler hariç) severim
Antalyada yaşıyorum uzun zamandır koloni kurmak istiyorum malzemeye ulaşamamazlıktan dolayı başlayamadım. karınca çiftliğim forumda eskiden bayağı araştırma yapmıştım bu aralar uçuşların olduğunu hatırlayınca bir bakayım dedim.
Mineraller ve doğal taşlar hakkında profesyonelliğe yakın bilgim ve ilgim var (bu konuda soru sorabilirsiniz)
Rc uçaklara da ilgim var bu konudada yardımcı olurum

Benzer konular

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Merhaba Ekrem,

Aramıza hoş geldin :) koloni kurma isteği varken kraliçe bulamamak üzücü oluyor ama yaşına bakarsak önünde koca bir süreç var bunu avantaj olarak değerlendirebiliriz. Yeterli bilgi için pişmeni de sağlar bu konuda yorum yapmam doğru olmayabilir. Mineraller ve doğal taşlar hakkında bizi bilgilendirebilirsen mutlu olurum. Bu arada mesajını aldım uçuş sezonu başladığı için biraz daha şansını denemeni isterim sonrasında eğer sonuca varamazsan sana yardımcı olmaya çalışayım ☺ Koloniyi kıymetli yapan sabırımızdır diye düşünüyorum

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Merhaba Ekrem,

Aramıza hoş geldin :) koloni kurma isteği varken kraliçe bulamamak üzücü oluyor ama yaşına bakarsak önünde koca bir süreç var bunu avantaj olarak değerlendirebiliriz. Yeterli bilgi için pişmeni de sağlar bu konuda yorum yapmam doğru olmayabilir. Mineraller ve doğal taşlar hakkında bizi bilgilendirebilirsen mutlu olurum. Bu arada mesajını aldım uçuş sezonu başladığı için biraz daha şansını denemeni isterim sonrasında eğer sonuca varamazsan sana yardımcı olmaya çalışayım ☺ Koloniyi kıymetli yapan sabırımızdır diye düşünüyorum
şuan dersim var ama 1-2 saate taşlarla ilgili bir yazı yazarım

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Mineraller kelimesini duyan bir çok insan mineralleri vücudumuz için gerekli besin türü olduğunu düşünüyorlar (Özellikle mineralli maden suyu :D ) ancak minerallerin esasen doğada bulunma şekli genellikle (toprak tarzı yumuşak bol mineralli yapılar hariç) kristaller şeklinde oluyor. Mesela pamukkale travertenlerini herkes duymuş yada görmüştür. Bu yapıda aslında bir kristal oluşumudur ama kireç çökeltisi (moleküllerin bağlanma şeklinden kaynaklı) doğada uniform (sabit geometrik yapısı olmayan) halde bulunur. Başka bir örnek ise ülkemizde ve dünyada çokça bulunan Kuvarstır (SiO2 ) (öyleki dünyanın bilmem kaçı kuvars mineralinden oluşuyor) şuanda oturduğunuz sandalyede, bastığınız betonda, yaslandığınız duvarda bile bir miktar kuvars var, heleki denize giderseniz kumlarının bir çoğu tamburlanmış kuvarstan oluşuyor. Google a yada herhangi bir arama motoruna 'minerals and gemstones' yazarsanız taşların dünyasına ilk adımınızı atmış olacaksınız.
Bu taşların güzelliğinin yanında çok büyük faydaları ve zararları olabiliyor
Örneğin kuvars saatlerini hepimiz duymuşuzdur (ohoo nerden duyacağız demeyin duvardaki saatte bile kuvars var)
bu saatler minnak bir kuvars kristali kullanarak işte o hiç bozulmayan mükemmel 1 saniyeleri üretiyor ve pilleri düzenli değiştililirse 1000 sene bile bozulmadan yine mükemmel 1 saniyeleri üretmeye devam ederler (tabiki saatlerin çalışma prensibini anlatmayacağım ) ve bu da küçük ama marifeti devasa olan kuvarsımızın triboluminesan özelliği sayesinde oluyor (bkz. Piezoelektrik deneyleri bkz. Triboluminescence )
Bunun yanında çok zehrli ve toksik taşlarda var tabiki onlarıda siz araştırın
örn. asbest mineralinin çok kılcal parçaları akciğere saplanıyor ve kısa sürede kanser yapıyor (bu madde çimentolarda bağlayğıcı olarak kullanılıyor)

Google amcaya yazıp büyülenmeniz için bir kaç kelime veya taş türü, alt türü bırakıyorum
Amazonit
Aquamarin
Ametist
Smoky Quartz
Selenit
Ammonit fosili (göreceginiz şeyler en az 30 milyon yıl öncesine ait soyu tükenmiş salyangoz fosilleri)
Grossular garnet
Ülkemizde cenneti bulunan Akik (Ağat)
Pirit kristali
kalsit
yeşim taşı
florit
sodalit
sitrin
bu yazdıklarım binlerce türden sadece birkaçı

Kısaca özetlemeye çalıştım (tabiki karıncalar kadar hatta daha derin bir konu), başka sorunuz varsa yazabilirsiniz.
iyi forumlar ve bol yumurtalar dilerim.

Flavus

Asker
7 Nis 2020
340
160
185
Ödüller
3
LV
2

Ad: Ekrem
Mevcut kolonim: yok ama 3-4 yıldır istiyorum
Beslediğim diğer canılar: Tropikal bitkiler, Kedi, bıldırcın, köpek
Beslemediğim fakat ilgi duyduklarım: Bütün canlıları (keneler hariç) severim
Antalyada yaşıyorum uzun zamandır koloni kurmak istiyorum malzemeye ulaşamamazlıktan dolayı başlayamadım. karınca çiftliğim forumda eskiden bayağı araştırma yapmıştım bu aralar uçuşların olduğunu hatırlayınca bir bakayım dedim.
Mineraller ve doğal taşlar hakkında profesyonelliğe yakın bilgim ve ilgim var (bu konuda soru sorabilirsiniz)
Rc uçaklara da ilgim var bu konudada yardımcı olurum
Yeni gördüm mesaji ama bende rc ucaklarla ilgileniyorum dm başlatıyorum konuşabiliriz

Users who are viewing this thread

Üst Alt