Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Sosyal Parazit Tetra Kraliçesi

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Sosyal parazitik tetramorium kraliçesi buldum taş altında ironiktir tetra akolonim yok.Yumurtlamayan kanatsız kraliçenin yanına koydum bakalım fotoğrafları eke bırakıyorum

Ekli dosyalar

• IMG-20201012-WA0020.jpg
    IMG-20201012-WA0020.jpg
    34.9 KB · Görüntüleme: 301
  • IMG-20201012-WA0021.jpg
    IMG-20201012-WA0021.jpg
    34.2 KB · Görüntüleme: 259
  • IMG-20201012-WA0018.jpg
    IMG-20201012-WA0018.jpg
    26.8 KB · Görüntüleme: 265
  • IMG-20201012-WA0019.jpg
    IMG-20201012-WA0019.jpg
    25.7 KB · Görüntüleme: 239

Benzer konular

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Buarada karıncalardaki sosyal parazitliği tanımlarken hataya düşülüyor çok kesin yargilarla konusuluyor.Cunku bu davranisin bin bir türü var mesela tetra sosyal parazitleri konak kraliçeyi öldürmezler bir nevi multi olurlar

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Kraliçee doğadan topladığım tetra broodunu verdim kabul etti yeni cikmis 1 2 isciyle de yakin temas icinde simdi de yanina normal tetra sp ekledim o da broodu kabul ederse 2si birlikte yumurtlicak fakat baskinlik her zaman parazitik olan kralicede olacak(Feromon ve fiziksel gücü ile)

Anon

Pupa
1 Tem 2020
37
7
30
LV
0

tetra kraliçesinden küçük duruyor nasıl üstünlük onda ve bu üstünlük ne işe yarıyor?

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

tetra kraliçesinden küçük duruyor nasıl üstünlük onda ve bu üstünlük ne işe yarıyor?
Ağzı,antenleri,feromon vs. direkt bu iş için evrimleşmişler.(küçüklük de avantaj arada fark var fakat işçilerin boyundan büyük veerakibi olduğu kraliçeden atik sayılabilcek kadar küçük ince bi çizgi var esasında boyunda.)

Yakında foto atarım koloniden parazitik kraliçe brood ve yeni çıkmış işçilerin merkezinde normal tetra sp. kraliçe 1 işçi 1-2 brood parçasını yönetiyor.Muhtemelen koloni büyüdükçe birleşçekler.(Garip bi' durum olacak ilk işçiler sarı tatra türüyken ondan sonra çıkan işçiler tetra sp ve strongylognathus huberi group işçileri olacak.Toplam 3 tür tetramorium)

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Kraliçee doğadan topladığım tetra broodunu verdim kabul etti yeni cikmis 1 2 isciyle de yakin temas icinde simdi de yanina normal tetra sp ekledim o da broodu kabul ederse 2si birlikte yumurtlicak fakat baskinlik her zaman parazitik olan kralicede olacak(Feromon ve fiziksel gücü ile)
Memleketimde bolca formica rufa kolonisi var gittiğimde kraliçe bulmayı umuyorum benzer bir işlemi ona da uygulayabilir miyim?

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

" These ants mass in tight clusters on the top of the mound in the early spring sunshine. The first queen laid eggs develop into alate sexuals which fly off the nest early in the summer from May until early July. New nests arise from colony splitting in the spring but occasionally single queens may secure adoption in nests of Formica fusca. "
@Yetkin bu bilgiler işine yarar

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

" These ants mass in tight clusters on the top of the mound in the early spring sunshine. The first queen laid eggs develop into alate sexuals which fly off the nest early in the summer from May until early July. New nests arise from colony splitting in the spring but occasionally single queens may secure adoption in nests of Formica fusca. "
@Yetkin bu bilgiler işine yarar
Teşekkür ederim umarım vakti geldiğinde kraliçe de bulabilirim

Alperen03

Asker
29 Mar 2020
354
92
185
Ödüller
2
LV
1

Sosyal parazitik tetramorium kraliçesi buldum taş altında ironiktir tetra akolonim yok.Yumurtlamayan kanatsız kraliçenin yanına koydum bakalım fotoğrafları eke bırakıyorum
yazın bundan 5 6 tane bulmuştum bi deney tüpünün içine koydum hepsini hiç yumurtlamadan öldüler
parazitik bir tür oldugunubilmiyordum

Emre Günsan

Asker
6 Haz 2020
322
131
185
Ödüller
3
LV
2

ben zamanında karınca çiftliğim foruma çok dil döktüm bakın didim bu dedim küçük dedim kafası büyük dedim parazit ve ya beslemeye ihtiyacı olabilirmi dedim caespitum diye geçiştirdiler daha yeni öğrendim haklı olduğumu. kesinlikle bilgilendirmen gerek bizi

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

ben zamanında karınca çiftliğim foruma çok dil döktüm bakın didim bu dedim küçük dedim kafası büyük dedim parazit ve ya beslemeye ihtiyacı olabilirmi dedim caespitum diye geçiştirdiler daha yeni öğrendim haklı olduğumu. kesinlikle bilgilendirmen gerek bizi
Cahil tayfa n'apacan...

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Sabah uyandığımda gördüğüm tetramorium sp ve parazitik kraliçenin yuva nin disina top gibi bekliyor oluşuydu biraz üzüldüydüm.

Tüpten çıkarınca ikisinin de yaşadığını fark ettim ama normal tetra kralicesi olecek gibiydi hatta ölümü bekliyor parazitik olan tahminimce hiç hasar almamıştı.

Parazitiği tekrar tüpe saldım şuan kontrol ettiğimde brood ve işçilerin merkezine geçmişti iyi gibi şuan .

Users who are viewing this thread

Üst Alt