Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Sukulent ve Kaktüs Günlüğü #2 (Sulama Miktarları)

Bayflozof

Üye
25 Mar 2020
40
31
18
Bugün sulama yapıyorum onun için hazır sulama yaparken birkaç bilgi de veriyim dedim.
İlk öncelikle fotoğraftaki beyaz suluğu kullanıyorum burada dikkat edilmesi gereken drenaj sistemiyle deliksiz kapta yetiştirilen kaktüs veya sukulentlerde delikli kaplara göre çok daha az oranda su kullanmanız lazım aski taktirde kökleri çürüyebilir. Zaten su ve nem çok çabuk kaybolmayacağı için bitkiniz döktüğünüz suyun daha fazla oranını kullanabilecektir.
Kaktüs kaplarına çeşitli harfler verdim bu harflere göre kullandığım su miktarlarını buraya yazıyorum:
A- 10ml den az
B- 20-30ml arası (iki bitki toplam olarak)
C- 10ml den az
D- 75ml (delikli bir kap olduğu için fazla dökseniz de sorun olmaz)(elektornik bir aletin üzerindeyse dikkat edin taşma yapabilir)
G- 75-90 ml arası( drenajlı sistem olmasına karşın kabın büyük olması nedeniye köklerin drenaja ulaşma riski önlenmiş oluyor)
En büyük kapta da her kaktüs için ortalama 40 ml kadar su kullanıyorum.
Bu önerdiğim değerlerden az kullanmanız bir sorun teşkil etmeyip bitkinin gelişimi ve formunun düşmesine sebep olabilir ama çok fazla su kullanımı tehlikelidir dikkat edin.
Umarım verdiğim bilgiler ilgili arkadaşların işlerine yaramıştır. Herkese iyi günler diliyorum :)
 

Ekli dosyalar

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt