Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tarantula için Teraryum Nasıl Olmalı

görkem:

Yumurta
25 Kas 2022
36
7
15
LV
0

Tarantula almak istiyorum l9-l10 olucak ama ondan önce yaşam alanını hazırlamak istiyorum. Alacağım tür yer türü (Pterinochilus Murinus) nem %40-60 arasında olması gerekiyormuş ekteki fotoğraftaki tasarladığım teraryumu yaptırıcağım . Hava boşlukları %40-60 nem için az mı fazla mı çok fazla önemi var mı.

Ekli dosyalar

• tereryum.PNG
    tereryum.PNG
    50.4 KB · Görüntüleme: 135

TheCrolax

Yumurta
27 May 2021
29
10
15
LV
0

dostum eğer ilk defa alıcaksan murinus önermem daha çok başlangıç türlerini tercih etmelisin (vagans,lp,albo,gp,rosea) gibi

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

İlk defa tarantula alacaksın ve bu bir Murinus olacak hemde L9 valla iyi cesaret :) babunlar sling evrelerinde L5e kadar sıkıntı çıkarmaz ama juvenile evresinden sonra zapt etmesi zor türlerdir hızlarından dolayı besleme felan yaparken kapağı açtığın gibi kaçmalarıyla meşhurlar.. bu gibi vakalar çok internette

Hatta kapağı her açtığında çoğunlukla şu manzara ile karşılaşabilirsin :)
post-197786-1363070409~2.jpg

Emre_zr

Alate
Moderatör
Deneyimli Hobici
19 Mar 2021
349
206
225
Ödüller
6
31
LV
3

dostum eğer ilk defa alıcaksan murinus önermem daha çok başlangıç türlerini tercih etmelisin (vagans,lp,albo,gp,rosea) gibi
Yer türünde özellikle murinusta neme çok ihtiyaç yok su kabı koyman yeterli, bu teraryum ideal gördüğüm kadarıyla.

Geliyorum en önemli konuya! Eğer ilk tarantulansa sakın L9 veya L10 boyutlarinda bir murinusla başlama. Fazla agresim, bir okadar hızlı hareket eder (bir koşar aklını alır, birde koşup üstüne çıkarsa çırpınır durursun).
En büyük sorun ise fazla zehirli olması. Alerjik yoksa öldürmez ancak süründürür. Süründürür derken ağrıdan açıdan bahsetmiyorum sadece ciddi anlamda süründürür geçici kısmi felce yol açıyor diye biliyorum. Hatta bu konuda yabancı bir sitede ısırılan bir kişinin isirildiktan sonraki yaşadığı evreyi anlattığı bir yazı vardı. 2 hafta boyunca yaşadığı vücudunun her yerine giren kiramplardan ve 2 hafta bu ağrılarla yattigindan bahsetmişti. Kısacası ilk deneyiminse L1 murinusu dahi önermem. Koştuğu zaman durmuyor yakalayana kadar canlıya zarar verebilirsin. Daha uysal sakin yavaş ve zehri az türleri tercih etmeni öneririm.

Bu anlattıklarımı sana satıcı anlatmaz. Birşey olmaz bendeki sakin falan der geçer.

görkem:

Yumurta
25 Kas 2022
36
7
15
LV
0

Önerdiğin canlılara baktım vegans bir tek gözüme hitap etti ama biraz daha renkli güzel canlılar da önerebilir misin
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

İlk defa tarantula alacaksın ve bu bir Murinus olacak hemde L9 valla iyi cesaret :) babunlar sling evrelerinde L5e kadar sıkıntı çıkarmaz ama juvenile evresinden sonra zapt etmesi zor türlerdir hızlarından dolayı besleme felan yaparken kapağı açtığın gibi kaçmalarıyla meşhurlar.. bu gibi vakalar çok internette

Hatta kapağı her açtığında çoğunlukla şu manzara ile karşılaşabilirsin :)
Ekli dosyayı görüntüle 20967
öyle bir analattınız ki gözüm korkmaya başladı :)

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Yer türleri zaten çoğunlukla koyu renkte ve desenleri hemen hemen aynıdır.. brachypelma ailesine bakabilirsin Boehmei veya Hamori yada Nhandu türleri Chromatus veya Tripepii

görkem:

Yumurta
25 Kas 2022
36
7
15
LV
0

Yer türünde özellikle murinusta neme çok ihtiyaç yok su kabı koyman yeterli, bu teraryum ideal gördüğüm kadarıyla.

Geliyorum en önemli konuya! Eğer ilk tarantulansa sakın L9 veya L10 boyutlarinda bir murinusla başlama. Fazla agresim, bir okadar hızlı hareket eder (bir koşar aklını alır, birde koşup üstüne çıkarsa çırpınır durursun).
En büyük sorun ise fazla zehirli olması. Alerjik yoksa öldürmez ancak süründürür. Süründürür derken ağrıdan açıdan bahsetmiyorum sadece ciddi anlamda süründürür geçici kısmi felce yol açıyor diye biliyorum. Hatta bu konuda yabancı bir sitede ısırılan bir kişinin isirildiktan sonraki yaşadığı evreyi anlattığı bir yazı vardı. 2 hafta boyunca yaşadığı vücudunun her yerine giren kiramplardan ve 2 hafta bu ağrılarla yattigindan bahsetmişti. Kısacası ilk deneyiminse L1 murinusu dahi önermem. Koştuğu zaman durmuyor yakalayana kadar canlıya zarar verebilirsin. Daha uysal sakin yavaş ve zehri az türleri tercih etmeni öneririm.

Bu anlattıklarımı sana satıcı anlatmaz. Birşey olmaz bendeki sakin falan der geçer.
bu bilgiler için teşekkür ederim sanırım vaz geçiyorum murinus almaktan :) dediğim gibi kafamda murinus almak vardı o zaman daha sakin bir türe karar vermem lazım ona göre tekrar düzenlerim teraryumu

Yer türleri zaten çoğunlukla koyu renkte ve desenleri hemen hemen aynıdır.. brachypelma ailesine bakabilirsin Boehmei veya Hamori yada Nhandu türleri Chromatus veya Tripepii
tünel türü almak istemiyorum canlıya baktığım zaman görmek izlemek istiyorum ağaç türüne de bakabileceğimi düşünmüyorum tırmanma konusunda çok iyiler malum uygun tür olarak yer türü olduğunu düşünüyorum ama dediğniz gibi renkleri bir tık koyu boyut olarak büyük alacağım için büyüme hızı çok önemi yok hatta orta ve yavaş benim için daha iyi olur

Emre_zr

Alate
Moderatör
Deneyimli Hobici
19 Mar 2021
349
206
225
Ödüller
6
31
LV
3

bu bilgiler için teşekkür ederim sanırım vaz geçiyorum murinus almaktan :) dediğim gibi kafamda murinus almak vardı o zaman daha sakin bir türe karar vermem lazım ona göre tekrar düzenlerim teraryumu

tünel türü almak istemiyorum canlıya baktığım zaman görmek izlemek istiyorum ağaç türüne de bakabileceğimi düşünmüyorum tırmanma konusunda çok iyiler malum uygun tür olarak yer türü olduğunu düşünüyorum ama dediğniz gibi renkleri bir tık koyu boyut olarak büyük alacağım için büyüme hızı çok önemi yok hatta orta ve yavaş benim için daha iyi olur
Rica ederim. @Erastes 'in bahsettiği brachypelma ailesine veya diğerlerine bakabilirsin. Resimdeki teraryum yer türleri için gayet ideal, alacağın canlı büyük olacağı için 30-30-30 cm gibi boyutlarda teraryum alabilirsin, kabuk atıp dahada büyüdüğünde yeni teraryum almana gerek kalmamış olur, teraryumu ömürlük olur.

görkem:

Yumurta
25 Kas 2022
36
7
15
LV
0

Rica ederim. @Erastes 'in bahsettiği brachypelma ailesine veya diğerlerine bakabilirsin. Resimdeki teraryum yer türleri için gayet ideal, alacağın canlı büyük olacağı için 30-30-30 cm gibi boyutlarda teraryum alabilirsin, kabuk atıp dahada büyüdüğünde yeni teraryum almana gerek kalmamış olur, teraryumu ömürlük olur.
40x30x30h boyutunda pleksi den yaptırıcam

TheCrolax

Yumurta
27 May 2021
29
10
15
LV
0

Önerdiğin canlılara baktım vegans bir tek gözüme hitap etti ama biraz daha renkli güzel canlılar da önerebilir misin

öyle bir analattınız ki gözüm korkmaya başladı :)
Dostum bende vagans ın sling haliye başladım geçen sene ekim ayında almıştım şuan l8 oldu bakımı zevkli önerdiğim türler arasında...

görkem:

Yumurta
25 Kas 2022
36
7
15
LV
0

Bunun size maliyeti ne kadar olacak tam olarak belli mi? Resimdeki gibi birşey mi yaptıracaksınız?
Birde 40 yerine 30 cm. yaptırın isterseniz bir çok siteyi incelemiştim daha önceden genelde 30x30x30 ebatlarında idi.
evet resimdeki gibi yaptıracağım yapıcak olan firmayla konuştum maliyeti şu an için 600-650 tl sebebi delikleri değiştirdim slot yaptım özel üretime giriyormuş o yüzden fiyat farkı var genişlik 40 olmasının nedeni dekor vs koymak istiyorum güzel bi tasarım var kafamda hani öyle boş sadece torf ev saklama alanından ibaret olmayacak belki kapısını 30 cm lik yere de açabilirim daha tam kesinleştirmedim hatta daha büyük yaptırmak istiyorum ama canlı için iyi değilmiş sanırım boyutuyla bir oranda olması lazımmış böyle 45x55x30 vs gibi bir alan canlıya büyük gelirmiş sanırım çizimi de koydum alta 45x55x30 un

Ekli dosyalar

• teraryum 45x55x30.PNG
    teraryum 45x55x30.PNG
    50.1 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleme:

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Terararyumu yaptırmadan önce mutlaka alacağınız türü belirleyin sonra araştırın çünkü her cinsin türün gereksinimleri karakterleri habitatları farklıdır ve buna göre tasarım yapın.. genelleme yapacak olursam tarantulalar iç güdüsel olarak doğasında yırtıcalara veya diğer dış tehditlere karşı açıkta olmayı pek sevmezler bu yüzden ne kadar çok dekor verirseniz oda kendini aynı şekilde gizler.. ayrıca aşırı derecede bölgesellerdir onlara ne kadar büyük alan verirseniz aynı şekilde o alanı sahiplenmek isterler yani yaşam alanı ne kadar küçük olursa kendisini daha güvende hissederler.. bende sadece torf ve saklanma kabı olmasına rağmen günlerce o saklanma kabından çıkmıyor yem verirken bile yemi kapıp tekrar yuvasına gidiyor hatta L13 vagansı bile 1 litrelik 15x10x10 plastik kapta bakıyorum :) bu yüzden teraryumda fazla dekor size görsel açıdan zevk verebilir ama canlıyı uzun süre göremeyebilirsin..

Son düzenleme:

görkem:

Yumurta
25 Kas 2022
36
7
15
LV
0

Terararyumu yaptırmadan önce mutlaka alacağınız türü belirleyin sonra araştırın çünkü her cinsin türün gereksinimleri karakterleri habitatları farklıdır ve buna göre tasarım yapın.. genelleme yapacak olursam tarantulalar iç güdüsel olarak doğasında yırtıcalara veya diğer dış tehditlere karşı açıkta olmayı pek sevmezler bu yüzden ne kadar çok dekor verirseniz oda kendini aynı şekilde gizler.. ayrıca aşırı derecede bölgesellerdir onlara ne kadar büyük alan verirseniz aynı şekilde o alanı sahiplenmek isterler yani yaşam alanı ne kadar küçük olursa kendisini daha güvende hissederler.. bende sadece torf ve saklanma kabı olmasına rağmen günlerce o saklanma kabından çıkmıyor yem verirken bile yemi kapıp tekrar yuvasına gidiyor hatta L13 vagansı bile 1 litrelik 15x10x10 plastik kapta bakıyorum :) bu yüzden teraryumda fazla dekor size görsel açıdan zevk verebilir ama canlıyı uzun süre göremeyebilirsin..
kesinlikle katılıyorum başlangıç için önerdiğiniz türlerden belli bir kaç seçenek var benim beğendiğim vegans boehmei nhandu lp bunlarında gereksinimleri hemen hemen birbirine yakın o yüzden yaptırmak istediğim teraryumda hepsi için uygun olduğunu düşünüyorum ama benim için görsel biraz önemli tabi canlının da uygun yaşam alanı göz ardı edilemez ona göre bir yer yapmak istiyorum youtube da bir kaç video gördüm teraryum ile alakalı baya beğendim aklımda öyle bir şey var içinde boehmei bakıyordu altta linki koydum

Son düzenleme:

Users who are viewing this thread

Üst Alt