Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tasarım Öğrencisiyim Projem İçin Yardımlarınızı Bekliyorum

edizerdogan

Yumurta
8 Kas 2021
7
1
15
LV
0

Merhaba ben Ediz, Endüstriye tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Proje konusu; Entomoloji alanında toplama, saklama ve sergileme kısımlarını karşılayan bir kit tasarımı yapılması. Öldürmeden toplama yapabileceğim bi familya aradığımda karınca olabileceğini düşündüm. Karıncalar hakkında araştırmalarımı yaptım ama atladığım bi nokta varmış. Doğadan yuva bulup toplama yapıldığında kalan işçi karıncalar kraliçeyi aldığımız için ölüyorlarmış.

- Doğadan toplama yapacağını düşünürsek küçük kolonileri toplayabilir miyiz ?
- Hangi mevsimde toplama yapılmalı?
- Doğada tek başına dolaşan kraliçe bulmak zor mu ?
- Toplama kısmında karıncaların psikolojileri stres durumları nasıl oluyor?
- Kraliçe karıncaların hepsi kanatlı mı yoksa çiftleşme zamanında mı kanatları oluşuyor?

Bu arada tasarlayacağımız kit lise son sınıf öğrencileri için olacak yarı amatör bir kit diyebiliriz. Karıncalar üzerinde incelemeler yapacak öğrenci ve formicarium unu sergileyecek. Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim, fikirlerinize açığım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-11-08 at 04.41.25 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-08 at 04.41.25 (1).jpeg
    196.5 KB · Görüntüleme: 168
  • WhatsApp Image 2021-11-08 at 04.41.25.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-08 at 04.41.25.jpeg
    254.9 KB · Görüntüleme: 164
Son düzenleme:

Benzer konular

Zeryum

Media
21 Haz 2020
119
38
55
LV
0

Merhaba ben Ediz, Endüstriye tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Proje konusu; Entomoloji alanında toplama, saklama ve sergileme kısımlarını karşılayan bir kit tasarımı yapılması. Öldürmeden toplama yapabileceğim bi familya aradığımda karınca olabileceğini düşündüm. Karıncalar hakkında araştırmalarımı yaptım ama atladığım bi nokta varmış. Doğadan yuva bulup toplama yapıldığında kalan işçi karıncalar kraliçeyi aldığımız için ölüyorlarmış.

- Doğadan toplama yapacağını düşünürsek küçük kolonileri toplayabilir miyiz ?
- Hangi mevsimde toplama yapılmalı?
- Doğada tek başına dolaşan kraliçe bulmak zor mu ?
- Toplama kısmında karıncaların psikolojileri stres durumları nasıl oluyor?
- Kraliçe karıncaların hepsi kanatlı mı yoksa çiftleşme zamanında mı kanatları oluşuyor?

Bu arada tasarlayacağımız kit lise son sınıf öğrencileri için olacak yarı amatör bir kit diyebiliriz. Karıncalar üzerinde incelemeler yapacak öğrenci ve formicarium unu sergileyecek. Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim, fikirlerinize açığım.
1-Doğadan koloni toplamak etik değil, önermem ama işin yapabilme kısmını soruyorsan evet mümkün. En iyi ihtimal bazı işçiler dışarıda kalır ve yumurtaları da alamazsın.
2-Genel olarak havanın sıcak olduğu bir mevsimlerde yağmurdan sonra şansın en fazla olduğu zaman diyebilirim. Bu aralar ve önümüzdeki aylar bulmak çok zor bulunduğu takdirde de yumurtlama ihtimali çok zayıf.
3-Uçuş mevsiminde ve yağmurdan sonra doğru yerlere gidip doğru noktalara bakarsan elin boş dönmezsin (forumda bunun için açılmış konular var arkadaşlar uzun uzun anlatmış)
4-Tek kraliçe karınca topladığını varsayarsak kedi, köpek, kuş gibi karıncalar da ortam değişince bir süre strese girerler. Karanlık ortam, sabit ısı, uygun nem oranı
ile bu stres kısa sürede biter.
5-Kraliçe karıncalar ve prensler doğuştan kanatlıdır, özet olarak kanatsızların kanatlılara göre prensle çiftleşmiş yani yumurtlamaya hazır kraliçe olma ihtimali daha fazladır.

Önerim zamanın yoksa birinden tek kraliçe veya koloni edinmen.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Merhaba,

Öncelikle başarılar diliyorum. Doğadan koloni alma işi, etik kısmını geçersek problemlidir. Ani coğrafya, hava değişimi olduğu için streslidir. Ayrıca koloni saldırı altında olduğunu düşünecektir, daha da fazla stres. Dolayısıyla bu şartlar altında her cins verimli üretime devam etmez, genelde kraliçeler ölür ve tabii işçiler de. Ancak bunun gerçekleştirilebildiği bazı cinsler gözlemledim. Burada kendi tecrübelerimden bahsetmek istiyorum. Özellikle lepisiota, plagiolepis, tapinoma cinslerinin bazı türlerinde bu işlemde başarı oranı oldukça yüksek. Bahsettiğim 3 cins de multi koloni yapısında oluyor doğada büyük oranda, 1-2 kraliçe + işçi ve yumurta almak hem koloniyi sonlandırmayacaktır hem de alınan kraliçe ve işçiler üretime devam edip normal işleyişi sürdüreceklerdir. Bu cinsler üzerinden deneyebilirsin, tabii doğada bulabilirsen. Bu dönemlerde pek zor. Özellikle bahar ve yaz dönemleri bu projeni gerçekleştirmek için çok uygun. Yanlış bir zamanlama olmuş.

Özet: Her cinsi toplamaya kalkışmanı önermem, üstte belirttiğim cinslerde deneyebilirsin, zamanlama olarak bahar ve yaz dönemi uygundur, pek çok cinste koloni patlatılırsa sonuç başarısızlık ve ölüm olacaktır.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

İlla da karıncalar üzerinden yapacağım dersen hazır koloni satın alman ya da sahiplenmeni öneririm. Ayrıca kış uykusu dönemi başladı, koloni bulsan dahi üretim gerçekleşmeyecektir. Tüm bunları bilip ona göre projene yön vermeni öneririm.

edizerdogan

Yumurta
8 Kas 2021
7
1
15
LV
0

Merhaba,

Öncelikle başarılar diliyorum. Doğadan koloni alma işi, etik kısmını geçersek problemlidir. Ani coğrafya, hava değişimi olduğu için streslidir. Ayrıca koloni saldırı altında olduğunu düşünecektir, daha da fazla stres. Dolayısıyla bu şartlar altında her cins verimli üretime devam etmez, genelde kraliçeler ölür ve tabii işçiler de. Ancak bunun gerçekleştirilebildiği bazı cinsler gözlemledim. Burada kendi tecrübelerimden bahsetmek istiyorum. Özellikle lepisiota, plagiolepis, tapinoma cinslerinin bazı türlerinde bu işlemde başarı oranı oldukça yüksek. Bahsettiğim 3 cins de multi koloni yapısında oluyor doğada büyük oranda, 1-2 kraliçe + işçi ve yumurta almak hem koloniyi sonlandırmayacaktır hem de alınan kraliçe ve işçiler üretime devam edip normal işleyişi sürdüreceklerdir. Bu cinsler üzerinden deneyebilirsin, tabii doğada bulabilirsen. Bu dönemlerde pek zor. Özellikle bahar ve yaz dönemleri bu projeni gerçekleştirmek için çok uygun. Yanlış bir zamanlama olmuş.

Özet: Her cinsi toplamaya kalkışmanı önermem, üstte belirttiğim cinslerde deneyebilirsin, zamanlama olarak bahar ve yaz dönemi uygundur, pek çok cinste koloni patlatılırsa sonuç başarısızlık ve ölüm olacaktır.
Cevapladığınız için teşekkür ederim, proje okuldan verildi böcekler hakkında hocaların da pek bir bilgisi yok daha çok tasarımla ilgileniyorlar ama çalışan bir kit yapmak istiyorum o yüzden en ince ayrıntısına kadar düşünerek hareket etmeliyim. Yazdıklarınızı dikkate alacağım tekrardan teşekkür ederim.

edizerdogan

Yumurta
8 Kas 2021
7
1
15
LV
0

İlla da karıncalar üzerinden yapacağım dersen hazır koloni satın alman ya da sahiplenmeni öneririm. Ayrıca kış uykusu dönemi başladı, koloni bulsan dahi üretim gerçekleşmeyecektir. Tüm bunları bilip ona göre projene yön vermeni öneririm.
Karınca dışında aklınıza gelen başka bir familya varsa öğrenmek isterim

edizerdogan

Yumurta
8 Kas 2021
7
1
15
LV
0

1-Doğadan koloni toplamak etik değil, önermem ama işin yapabilme kısmını soruyorsan evet mümkün. En iyi ihtimal bazı işçiler dışarıda kalır ve yumurtaları da alamazsın.
2-Genel olarak havanın sıcak olduğu bir mevsimlerde yağmurdan sonra şansın en fazla olduğu zaman diyebilirim. Bu aralar ve önümüzdeki aylar bulmak çok zor bulunduğu takdirde de yumurtlama ihtimali çok zayıf.
3-Uçuş mevsiminde ve yağmurdan sonra doğru yerlere gidip doğru noktalara bakarsan elin boş dönmezsin (forumda bunun için açılmış konular var arkadaşlar uzun uzun anlatmış)
4-Tek kraliçe karınca topladığını varsayarsak kedi, köpek, kuş gibi karıncalar da ortam değişince bir süre strese girerler. Karanlık ortam, sabit ısı, uygun nem oranı
ile bu stres kısa sürede biter.
5-Kraliçe karıncalar ve prensler doğuştan kanatlıdır, özet olarak kanatsızların kanatlılara göre prensle çiftleşmiş yani yumurtlamaya hazır kraliçe olma ihtimali daha fazladır.

Önerim zamanın yoksa birinden tek kraliçe veya koloni edinmen.
yanıtladığınız için teşekkür ederim, evet tasarımı oluşturduktan sonra toplama kısmını yapmayacağım hazır koloni alıp topladığımı söyleyeceğim malesef ama çalışan bir kit tasarlamam önemli bir konu jirüye kit ve formicarium içinde karıncalar ile birlikte gidip projemi sunmayı düşünüyorum

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Karınca dışında aklınıza gelen başka bir familya varsa öğrenmek isterim
Aklıma termitler geliyor ancak haklarında çok bilgi sahibi değilim. Yalnızca bu aralar uçuşları oluyor, son haftalarda çokça kral ve kraliçeye denk gelmiştim.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Sakıncası yoksa hangi üniversite olduğunu sorabilir miyim?

edizerdogan

Yumurta
8 Kas 2021
7
1
15
LV
0

Böcek familyası diyorsan blaptica dubia (Arjantin hamam böceği) veya hissing cockroach (Madagaskar hamam böceği) aklıma gelenle
İnsanlar o türlerden tiksinebilir hele lise öğrencileri daha hassas olacağını düşünüyorum o yüzden çok ürkütücü olmayan böceklere yönelmeye çalışıyorum, peygamber devesi yavruları bunulabilirse yada uğur böceği. Sucul böceklerden larva oluşturan uçan böcek türleri de olabilir.

Users who are viewing this thread

Üst Alt