Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

mertt35

Yumurta
19 Mar 2023
9
0
5
LV
0

Arkadaşlar merhaba karınca hobisine başlamak istiyorum fakat kafama takılan bazı sorular var cevaplayacak tecrübeli arkadaşlar olursa çok sevinirim.

1-) Kraliçeyi tüpte beslemek istemiyorum pamuk ve su olayı biraz can sıkıcı geldi gözüme direk tüpsüz formikaryumda beslesek olmuyor mu ? Ama dikkat ettiğim kadarıyla su kraliçenin dibinde duruyor bu zorunlu mu tüpsüz beslemek istiyorsak ne yapmamız gerekir ?
2-) Ben direkt olarak bir formikaryum ve bir outworld almayı düşünüyorum 20-30 işçili Messor kolonisi ile birlikte. Bunların su kaplarını outworlde koyarsam kraliçe susuz kalır mı ? Yani işin kısacası şu tüp ve su olayı biraz can sıkıcı 😄 bana tüp olmadan sadece formikaryum ve outworld ile de karınca beslenir diyen var mı ? Veyahut tüp olabilir aslında hiç sorun değil sadece şu tüpe su koyma olayı olmasın 🙄😄

Benzer konular

Scylla

Pupa
13 Ocak 2023
47
8
30
LV
0

Tek kraliçe alacaksanız eğer tüpte su ve pamuk koyarak beslemeniz gerekir. Düşündüğünüz kadar zor ve can sıkıcı değil aslında. Fakat 20-25 den fazla işçili bir kraliçe alacaksanız eğer küçük 5*5 formikaryum+küçük bir outworld kullanabilirsiniz. Ayrıca suyu outworlde koysanız bile formikaryumun da alttan nem alabilecek bir bölmesi olmalı yoksa yumurtaları outworlde taşıyacaklardır. Açıkçası nem ve su olayını karınca hobisinde can sıkıcı bulmamalısınız 😂

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Direk alınca 7-8 isciye varınca geceleri bir kisi cikar anca 30 kisi olduklarında yavas yavas cikmaya baslarlar ve deney tupunde beslemek emin ol çok daha kolay ve rahat ve biraz daha arastirma yapmani oneririm çünkü anladigim kadarıyla direk bir sey arastirmadan hobiye girmissin pamuğa su koymamızın nedeni kralicelerin neme ihtiyaç duymasıdir biraz daha aratirmani oneririm bu hobinin eğlenceli tarafları olduğu gibi sıkıci taraflarıda var tek bir yonden ilerleyemessiniz iyi hobiler.

mertt35

Yumurta
19 Mar 2023
9
0
5
LV
0

Tek kraliçe alacaksanız eğer tüpte su ve pamuk koyarak beslemeniz gerekir. Düşündüğünüz kadar zor ve can sıkıcı değil aslında. Fakat 20-25 den fazla işçili bir kraliçe alacaksanız eğer küçük 5*5 formikaryum+küçük bir outworld kullanabilirsiniz. Ayrıca suyu outworlde koysanız bile formikaryumun da alttan nem alabilecek bir bölmesi olmalı yoksa yumurtaları outworlde taşıyacaklardır. Açıkçası nem ve su olayını karınca hobisinde can sıkıcı bulmamalısınız 😂
Aslında can sıkıcı bulmuyorum sadece görüntü olarak daha doğal bir ortam görmek istiyorum 😄 teşekkür ederim yinede bilgiler için. O zaman test tüpüne bağlı bir formikaryum ve ona bağlı bir outworld yapmam gerekecek sanırım 😄 fakat bir sorum daha var oda sıcaklığında (22-26) derece aralığında yumurtlama yapar mı ?
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Direk alınca 7-8 isciye varınca geceleri bir kisi cikar anca 30 kisi olduklarında yavas yavas cikmaya baslarlar ve deney tupunde beslemek emin ol çok daha kolay ve rahat ve biraz daha arastirma yapmani oneririm çünkü anladigim kadarıyla direk bir sey arastirmadan hobiye girmissin pamuğa su koymamızın nedeni kralicelerin neme ihtiyaç duymasıdir biraz daha aratirmani oneririm bu hobinin eğlenceli tarafları olduğu gibi sıkıci taraflarıda var tek bir yonden ilerleyemessiniz iyi hobiler.
Aslında araştırarak giriyorum ve henüz acemiyim bilgi edinmeye çalışıyorum 😊 ve neme ihtiyaç duyduğu için olduğunu bilmiyordum kraliçe su içecek sanıyordum 🤦😄 dediğim gibi 20-30 işçili messor kolonisi alacağım. O zaman büyük boy 18 cm bir tüp ve bir outworld yeterli olur sanırım. Ama 20-30 işçili bir kraliçe ilerleyen zamanlarda yumurta yapar mı ? Çiftleşme uçuşunu diğer işçilerden biriyle mi yapacak ? Bunun döngüsü nedir bilgi verir misiniz rica etsem

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Çiftlesme uçusu gelene kadar ohooo çok var sen onları kafaya takma 23 ila 26 derece gayet yeterli tabi dereceyi ne kadar artirisan o kadar iyi

mertt35

Yumurta
19 Mar 2023
9
0
5
LV
0

Çiftlesme uçusu gelene kadar ohooo çok var sen onları kafaya takma 23 ila 26 derece gayet yeterli tabi dereceyi ne kadar artirisan o kadar iyi
Anladım çok teşekkür ederim hocam. Fakat çiftleşme uçuşu hakkında da bilgi alabilirsem sevinirim koloniyi nasıl çoğaltabilirim ?🙄 yani dediğim gibi çiftleşme uçuşu ne zaman gelir ve kendi işçilerinden mi seçecek erkeği ?

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Yok o zaman yumrutadan direk cikiyolar ama bildigim kadariyla koloni yaklasık 400 500 kisi olmasi gerekiyo yanlıs biliyo da olabilirim

Scylla

Pupa
13 Ocak 2023
47
8
30
LV
0

Anladım çok teşekkür ederim hocam. Fakat çiftleşme uçuşu hakkında da bilgi alabilirsem sevinirim koloniyi nasıl çoğaltabilirim ?🙄 yani dediğim gibi çiftleşme uçuşu ne zaman gelir ve kendi işçilerinden mi seçecek erkeği ?
Çiftleşme bir kez yapılıyor sonra döllenen karınca ömrü boyunca yumurtluyor. Siz güzel bir beslemeyle koloninizi büyütürsünüz zaten. Kraliçe uygun koşullar sağlandığında sürekli yumurtluyor. İşçiler de bu yumurtaları besleyip büyütüyor.

Herba

Yumurta
16 Şub 2023
25
2
15
LV
0

Aslında can sıkıcı bulmuyorum sadece görüntü olarak daha doğal bir ortam görmek istiyorum 😄 teşekkür ederim yinede bilgiler için. O zaman test tüpüne bağlı bir formikaryum ve ona bağlı bir outworld yapmam gerekecek sanırım 😄 fakat bir sorum daha var oda sıcaklığında (22-26) derece aralığında yumurtlama yapar mı ?
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Aslında araştırarak giriyorum ve henüz acemiyim bilgi edinmeye çalışıyorum 😊 ve neme ihtiyaç duyduğu için olduğunu bilmiyordum kraliçe su içecek sanıyordum 🤦😄 dediğim gibi 20-30 işçili messor kolonisi alacağım. O zaman büyük boy 18 cm bir tüp ve bir outworld yeterli olur sanırım. Ama 20-30 işçili bir kraliçe ilerleyen zamanlarda yumurta yapar mı ? Çiftleşme uçuşunu diğer işçilerden biriyle mi yapacak ? Bunun döngüsü nedir bilgi verir misiniz rica etsem
18x180 yerine 16x160 alırsan tüpleri daha rahat edersin. Tıpa, stand ölçüleri vs vs

perenf

Yumurta
3 Eki 2023
4
0
5
LV
0

Konu biraz eski ama başka arkadaşlar içinde yazmış olayım. Çiftleşme uçuşu olduğu zaman prens ve prenses karıncalar uçuşur ve prens prensesi döller. Bu çiftleşmeden sonra prens ölür ve prenses kanatlarını dökerek kraliçe evresine giriş yapar. Bu çiftleşmeden sonra kraliçe kendine yuva edinmeye çalışır. Hobici olan bizler de tam bu evrede kraliçeyi doğadan alıp ona yuva sağlarız. Kraliçe, türüne bağlı olarak değişse de uzun süre boyunca yumurtlamaya devam eder. Koloni yeterince gelistikten sonra da kendi prens ve prenseslerini üretirler (nasıl yaptıkları isterseniz anlatabilirim ama detaya girmek istemiyorum). Sonra yeni prensesler ve prensler çiftleşir ve döngü devam eder.

Users who are viewing this thread

Üst Alt