Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Türü nedir

nrgzenes

Media
16 Nis 2020
57
24
50
LV
0

Karıncamın kraliçe olduğundan eminim ancak türünde bir düşüncem yok aklım çok karışık

Birde şöyle bir sorun var bulalı yaklaşık 1 sene oldu ancak hala 1 işçisi var yumurtlamıyor bir türlü sebebi nedir
20200416_213628.jpg

Ekli dosyalar

• 20200416_213425.jpg
    20200416_213425.jpg
    580.2 KB · Görüntüleme: 214

Alperen03

Asker
29 Mar 2020
354
92
185
Ödüller
2
LV
1

Benim tahminimce Lasius niger olabilir sıcaklıgı sabit ayarda tutman lazım yumurtlama sıcaklıkları 26 ile 28 derece olması gerek kraliçeye işçi çıktıgı ilk günden beri şekerli su takviyesi yapmalısın .

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Benim tahminimce Lasius niger olabilir sıcaklıgı sabit ayarda tutman lazım yumurtlama sıcaklıkları 26 ile 28 derece olması gerek kraliçeye işçi çıktıgı ilk günden beri şekerli su takviyesi yapmalısın .
O kadar küçük değil bence companotus

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Karıncamın kraliçe olduğundan eminim ancak türünde bir düşüncem yok aklım çok karışık

Birde şöyle bir sorun var bulalı yaklaşık 1 sene oldu ancak hala 1 işçisi var yumurtlamıyor bir türlü sebebi nedir Ekli dosyayı görüntüle 526
Kraliçe Camponotus gibi duruyor. İşçiyi net göremediğimden kesin bir şey söyleyemicem. Sıcaklığın ve stresin büyük etkisi olabilir. Ayrıca etle beslenen bir tür olduğu için düzenli olarak besliyor musun bu da çok önemli bir etken. Un kurdu (yoksa sinek gibi şeyler) ile en azından haftada 1 kere verip çürmeden 12-24 saat içerisinde almanı ve arada sırada şekerli suyla enerji takviyesi yapmanı öneririm eğer yapmıyorsan. Camponotuslar şekerli suya bayılırlar. Umarım kısa sürede bol bol yumurta görürsünüz iyi günler.

nrgzenes

Media
16 Nis 2020
57
24
50
LV
0

Kraliçe Camponotus gibi duruyor. İşçiyi net göremediğimden kesin bir şey söyleyemicem. Sıcaklığın ve stresin büyük etkisi olabilir. Ayrıca etle beslenen bir tür olduğu için düzenli olarak besliyor musun bu da çok önemli bir etken. Un kurdu (yoksa sinek gibi şeyler) ile en azından haftada 1 kere verip çürmeden 12-24 saat içerisinde almanı ve arada sırada şekerli suyla enerji takviyesi yapmanı öneririm eğer yapmıyorsan. Camponotuslar şekerli suya bayılırlar. Umarım kısa sürede bol bol yumurta görürsünüz iyi günler.

Şekerli su veriyorum ama içtiklerini görmedim doğru düzgün daha detaylı fotoğraflarını instagramdan atıyım isterseniz @nrgzenes

Arteres

Majör
31 Mar 2020
89
27
80
LV
0

sormadan edemeyeceğim çiftleşen prens ve prenseslerin uçuşu tamamlaması gerekir mi yoksa çiftleşme esnasında bulunduğunda işlerini bitirdiklerinde direk alınabilir mi?
Bir kraliçe her zaman sadece bir erkekle çiftleşmiyor.Eğer çiftleştiklerini gördüğün kraliçeyi alırsan büyük ihtimal döllenmiş olur.Ama yinede kesin değil verimsiz döllenmiş yada yetersiz döllenmiş olabilir.Ben messorlar da birden fazla çiftleşen gördüm.
Şöyle bir şey yapabilirsin etrafta gördüğün çiftleşenleri değilde kanatlarını koparan kraliçeyi işi bittikten sonra alabilirsin?

avla123

Media
4 Nis 2020
38
11
50
LV
0

Bir kraliçe her zaman sadece bir erkekle çiftleşmiyor.Eğer çiftleştiklerini gördüğün kraliçeyi alırsan büyük ihtimal döllenmiş olur.Ama yinede kesin değil verimsiz döllenmiş yada yetersiz döllenmiş olabilir.Ben messorlar da birden fazla çiftleşen gördüm.
Şöyle bir şey yapabilirsin etrafta gördüğün çiftleşenleri değilde kanatlarını koparan kraliçeyi işi bittikten sonra alabilirsin?

işte sorun bu kraliçe bulamıyorum hemde hiç :(

Arteres

Majör
31 Mar 2020
89
27
80
LV
0

işte sorun bu kraliçe bulamıyorum hemde hiç :(
Benim şöyle bir taktiğim var:geçen ay burada hep hava 17-23derece arası seyrediyordu.Sonra ard arda güneş çıkmaya başlayınca bir gün hava 26 dereceye çıktı.O gün 2 farklı tür campo ve 4 solenopsis buldum.Yani anlayacağın hava stabil bir şekilde yavaş yavaş ısınıyordu ama bir günlüğüne sıcaklık artınca karıncaları tetikledi.Ve bunları sadece çok çok küçük bir bahçede daha doğrusu evin önünde buldum.Bakalım bu haftada 33derecelere kaar çıkacak hava belki bir formica bulurum?
Aynı şekilde sende bulabilirsin?

avla123

Media
4 Nis 2020
38
11
50
LV
0

Benim şöyle bir taktiğim var:geçen ay burada hep hava 17-23derece arası seyrediyordu.Sonra ard arda güneş çıkmaya başlayınca bir gün hava 26 dereceye çıktı.O gün 2 farklı tür campo ve 4 solenopsis buldum.Yani anlayacağın hava stabil bir şekilde yavaş yavaş ısınıyordu ama bir günlüğüne sıcaklık artınca karıncaları tetikledi.Ve bunları sadece çok çok küçük bir bahçede daha doğrusu evin önünde buldum.Bakalım bu haftada 33derecelere kaar çıkacak hava belki bir formica bulurum?
Aynı şekilde sende bulabilirsin?
peki tam olarak nasıl yerlerde aramalıyım???

Arteres

Majör
31 Mar 2020
89
27
80
LV
0

Valla bir yer diyemeyeceğim.Hemen hemen heryerde bulabilirsin.Kaldırımda yürürken kenar kısımlara bakarsan daha kolay bulabilirsin
Toprak bir alansa temiz yerlere bak. çimen olan yerlerde göremeyebilirsin.
Benim bulduğum gibi bahçede betonla toprağın birleştiği yerlerde bulabilirsin.Aralara yuva yapıyorlar.
Çok şanslıysan evin içinde,balkonunda bile bulabilirsin?

Users who are viewing this thread

Üst Alt