Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Uçuşlar Başlıyor.. (messor)

Hesaplars

Yumurta
9 Nis 2022
33
18
15
LV
0

Balıkesirde Messor uçuşları başladı..

Ekli dosyalar

• IMG_20230320_161956.jpg
    IMG_20230320_161956.jpg
    610.8 KB · Görüntüleme: 115
  • IMG_20230320_161959.jpg
    IMG_20230320_161959.jpg
    545.9 KB · Görüntüleme: 121

Benzer konular

EfeS

Pupa
8 Tem 2021
78
12
30
LV
0

hayirli olsun herkese, ankarada da baslar en kisa zamanda umarim

Scylla

Pupa
13 Ocak 2023
47
8
30
LV
0

Ben de Balıkesir'deyim uçuşlar nerede ya da tam olarak kraliçe buldunuz mu? Bir konum verebilir misiniz?

xqewz

Pupa
Yasaklanmış Üye
8 Ocak 2023
74
25
30
Ödüller
1
LV
1

Bugün Adana'da da çok fazla uçuş vardı 4 tane kraliçeye denk geldim.

Scylla

Pupa
13 Ocak 2023
47
8
30
LV
0

Kanka sen hangi okuldasın tel no ver de bi ara birlikte çıkalım aramaya.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Kraliçe miydi hepsi?

Teksen32

Yumurta
22 Mar 2023
2
0
5
LV
0

Merhaba, bugün Isparta’da öğle arasında dolaşırken çok fazla yuva kazan kanatsız kraliçe gördüm birkaç sorum var bu hobi hakkında çok bilgili değilim yanıtlarsanız sevinirim.

1- fotoğraftaki karıncanın türündendi messor olduğunu düşünüyorum, gördüklerim bu türdendi. messor olduğu doğru mudur?
2- gezerken birkaç farklı karıncanın aynı yuvaya girmeye çalıştıklarını hatta bazılarının üst üste gelip sıkıştıklarını fark ettim. Bu durum neden oluyor farklı yerlerde yuvalar oluşturmaları gerekmez mi? Bu şekilde 4-5 karınca bir aradaydı.

Fotoğrafını ekliyorum.
image.jpg

Son olarak geçici olarak eve gidene kadar bu şekilde muhafaza ettim bir problem olmaz değil mi?
-son eklediğim fotoğraf bahsettiğim duruma dair. böyle bir yuvada 4-5 kraliçe vardı. Birden fazla kraliçe edinmem başlangıç için doğru olur mu?
37FEEC24-53EA-4290-BABA-52A6D2B21BDA.jpeg

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    237.6 KB · Görüntüleme: 99
Son düzenleme:

DanqeR

Yumurta
26 Şub 2023
34
12
15
LV
0

Merhabalar Messor kraliçesi olması lazım.
Sanırsam tüm kraliçeleri aldınız almasanız daha iyi olurdu o bölgedeki popülasyon açısından.
Birden fazla kraliçe birleşerek tek koloni oluşturuyor sanırsam normal bir durum.

xHE4RT

Majör
11 Nis 2021
120
74
75
LV
0

Merhaba, bugün Isparta’da öğle arasında dolaşırken çok fazla yuva kazan kanatsız kraliçe gördüm birkaç sorum var bu hobi hakkında çok bilgili değilim yanıtlarsanız sevinirim.

1- fotoğraftaki karıncanın türündendi messor olduğunu düşünüyorum, gördüklerim bu türdendi. messor olduğu doğru mudur?
2- gezerken birkaç farklı karıncanın aynı yuvaya girmeye çalıştıklarını hatta bazılarının üst üste gelip sıkıştıklarını fark ettim. Bu durum neden oluyor farklı yerlerde yuvalar oluşturmaları gerekmez mi? Bu şekilde 4-5 karınca bir aradaydı.

Fotoğrafını ekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 22281

Son olarak geçici olarak eve gidene kadar bu şekilde muhafaza ettim bir problem olmaz değil mi?
-son eklediğim fotoğraf bahsettiğim duruma dair. böyle bir yuvada 4-5 kraliçe vardı. Birden fazla kraliçe edinmem başlangıç için doğru olur mu?Ekli dosyayı görüntüle 22285
Elinizdeki cins Messor. Multiqueen olayına gelecek olursak, koloninin daha hızlı üremesi için gerçekleşen bir durum. Messorlar genelde monogyne(tek kraliçeli)dirler. Birleşen kraliçelerden işçileri ilk çıkartan genellikle diğer kraliçeyi öldürür. Yapay olarak da Messorlarda multiqueen denemesi yapmanızı tavsiye etmiyorum stresli bir cinstir. İyi hobiler.

Balıkesirde Messor uçuşları başladı..
Fotoğraftaki canlılar Camponotus sp.

Son düzenleme:

Teksen32

Yumurta
22 Mar 2023
2
0
5
LV
0

Merhabalar Messor kraliçesi olması lazım.
Sanırsam tüm kraliçeleri aldınız almasanız daha iyi olurdu o bölgedeki popülasyon açısından.
Birden fazla kraliçe birleşerek tek koloni oluşturuyor sanırsam normal bir durum.
çok teşekkürler. tüm kraliçeleri alma bahsini bana mı söylemiştiniz bilmiyorum ama ben tabii ki almadım hepsini yalnızca bir tanesini almıştım.
Elinizdeki cins Messor. Multiqueen olayına gelecek olursak, koloninin daha hızlı üremesi için gerçekleşen bir durum. Messorlar genelde polygyne(tek kraliçeli)dirler. Birleşen kraliçelerden işçileri ilk çıkartan genellikle diğer kraliçeyi öldürür. Yapay olarak da Messorlarda multiqueen denemesi yapmanızı tavsiye etmiyorum stresli bir cinstir. İyi hobiler.

Fotoğraftaki canlılar Camponotus sp.
teşekkür ederim multiqueen olayını ilk kez gördüm doğal halde, o nedenle şaşırmıştım :)

Users who are viewing this thread

Üst Alt