Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Üstü Açık Beslenme Alanı

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Merhaba arkadaşlar. Camponotuslarım tüpe sığmaz oldu ve beslemek zorlaştı, bu yüzden de bir besleme alanının içine tüpü yerleştirdim. Sert plastik bi kabı beslenme alanı olarak belirledim ve üstünü açık bırakmak istediğim için pudra ve zeytin yağını karıştırıp bir bariyer yaptım. Bu bariyeri 2cm kalınlığında kenarlara sürdüm. Birkaç kez tırmanamayıp düşseler de belli bir süre sonra bir tanesi tırmanıp kaçabildi. Bir kat daha sürdüm karışımdan fakat sabah uyandığımda 2-3 tane karıncanın öldüğünü gördüm. Sanırım çıkmaya çalışıp çıkamamışlar. Bariyer konusunda önerilerinizi bekliyorum, besleme alanının üstünün açık olmasını istiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

3637

Yumurta
16 Nis 2020
150
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

Plastik kabın kapağına sineklik yapıştırabilirsiniz ama görüşünüzü kısıtlar, bariyer için sıvı teflon var.

Monomer

Majör
13 Haz 2020
89
29
80
LV
0

Merhaba arkadaşlar. Camponotuslarım tüpe sığmaz oldu ve beslemek zorlaştı, bu yüzden de bir besleme alanının içine tüpü yerleştirdim. Sert plastik bi kabı beslenme alanı olarak belirledim ve üstünü açık bırakmak istediğim için pudra ve zeytin yağını karıştırıp bir bariyer yaptım. Bu bariyeri 2cm kalınlığında kenarlara sürdüm. Birkaç kez tırmanamayıp düşseler de belli bir süre sonra bir tanesi tırmanıp kaçabildi. Bir kat daha sürdüm karışımdan fakat sabah uyandığımda 2-3 tane karıncanın öldüğünü gördüm. Sanırım çıkmaya çalışıp çıkamamışlar. Bariyer konusunda önerilerinizi bekliyorum, besleme alanının üstünün açık olmasını istiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.
Merhaba, ben kapağı istediğim ölçüde keserek dış dünyanın üzerine kapattım. Kapağın iç kısmına da bariyeri sürdüm. Bu sayede ne bariyere ulaşabiliyorlar ulaşsa bile terste olduğu için düşmeleri kolay oluyor ne de havasız kalıyorlar. Biraz karışık anlattım sanırım ?.

hakan

Asker
28 Haz 2020
388
178
185
Ödüller
3
LV
2

Campotonuslar büyük türlerdir.Ve bacakları uzun bir yapıya sahipdir onun için çıkmış olabilirler.Pudra yağ karışımı yerine kabın kapağına sineklik yapabilirsin.Ama biraz kalın sineklik teli seçmelisiniz.Campotonusların çeneleri kuvvetlidir.Hemen parçalarlar yoksa

Alperen03

Asker
29 Mar 2020
354
92
185
Ödüller
2
LV
1

dostum eger bariyer akıyorsa ölüyorlar benim pheidolelerimden bir kaçı yaz aylarında sıcaktan aktıgı için öldü pudrayı daha fazla koyup zeytin yagını az koyarsan durum hallolur bence

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Kapağı kapatmak istemiyorum çünkü açıkken hem daha güzel görünüyor hem de beslemek ve çöpleri toplamak daha kolay oluyor.
Teflondan haberim vardı fakat pahalı olduğu için almak istememiştim. Bariyer akmadı aslında ama çok yoğun bir zeytinyağı kokusu vardı. Acaba mısır yağı pudya karışımı yapsam ve 2-3 cm yerine 4-5 cm eninde sürsem başarılı olur muyum?

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
11
LV
4

Kapağı kapatmak istemiyorum çünkü açıkken hem daha güzel görünüyor hem de beslemek ve çöpleri toplamak daha kolay oluyor.
Teflondan haberim vardı fakat pahalı olduğu için almak istememiştim. Bariyer akmadı aslında ama çok yoğun bir zeytinyağı kokusu vardı. Acaba mısır yağı pudya karışımı yapsam ve 2-3 cm yerine 4-5 cm eninde sürsem başarılı olur muyum?
aynı yere çok sürme aşağıya doğru sür çok yere

16 Haz 2020
534
405
325
LV
0

Bu arada pudra-yağ campoları durduramaz :) ne kadar uğraşırsan uğraş kaçıyor namusuzlar :D kapak kullanmanı bende tavsiye ediyorum.

Users who are viewing this thread

Üst Alt