Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Uzun süren pupa evresi

captain

Media
5 May 2021
173
43
55
LV
0

Cata albicans pupa evresi neredeyse 3 hafta oldu ancak hala karınca çıkmadı. Larva iken aktif olarak hareket ediyordu. Yani döllenmemiş bir yumurta olsa larva haline gelir mi?

Benzer konular

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Sıcaklık vb. etmenlerden yavaş gelişiyor olabilir. Bir süre sonra çıkacaktır elbet :)

RGUTT

Pupa
6 Tem 2021
83
43
30
LV
0

Ekim arkadasimiz dogru soylemis, hem sicaklik vs. iyi olsa bile cataglyphis gibi buyuk boydaki formicinelerin pupa evresi epey uzun sürer

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Sadece kraliçemi var? işçi yok sanırım nazlı bir cins olduğundan catalara işçi bu yüzden ekleniyor işçiler yumurta ve larvalarla daha iyi ilgilendiğinden süreç kısalıyor.. ha çok gereklimi işçi eklemesi hayır dediğim gibi süreç daha çabuk ilerliyor sadece

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Pupa durumundaki süreci işçi hızlandıramaz hiçbir şekilde ancak işçi eklenmesi gerektiğini düşünüyorum ben de. Tabii şart değil, çıkar yakında.

RGUTT

Pupa
6 Tem 2021
83
43
30
LV
0

Çogu cata türünde isci eklenmesi yapilmiyor aslinda, sadece nodus ve benzeri türlerde yapilmiyor, albicans iscisiz de gayet iyi isci cikarir

captain

Media
5 May 2021
173
43
55
LV
0

Sadece kraliçemi var? işçi yok sanırım nazlı bir cins olduğundan catalara işçi bu yüzden ekleniyor işçiler yumurta ve larvalarla daha iyi ilgilendiğinden süreç kısalıyor.. ha çok gereklimi işçi eklemesi hayır dediğim gibi süreç daha çabuk ilerliyor sadece
işçileri var ama kraliçe olmüştü . ölen kraliçenin yumurtaları vardı. catalar yeni bir kraliçe çıkardı bu larvalardan. yeni kraliçenin ilk işçisi çıkacak. bilmem anlatabildimmi

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

işçileri var ama kraliçe olmüştü . ölen kraliçenin yumurtaları vardı. catalar yeni bir kraliçe çıkardı bu larvalardan. yeni kraliçenin ilk işçisi çıkacak. bilmem anlatabildimmi
Nasıl yani ölen kraliçen vardı onun işçileri yumurtadan kraliçe üretti ve çıkarttı çıkan kraliçe de hemen yumurtladımı ? Benim anladığım bu bana biraz anlamsız geldi yada bilgim bu konuda yeterli değil :) bazı türler kendi koloni içerisinde kraliçe seçip devam edebiliyor ama cataglyphis bu türlere dahilmi bilmiyorum :)

captain

Media
5 May 2021
173
43
55
LV
0

Nasıl yani ölen kraliçen vardı onun işçileri yumurtadan kraliçe üretti ve çıkarttı çıkan kraliçe de hemen yumurtladımı ? Benim anladığım bu bana biraz anlamsız geldi yada bilgim bu konuda yeterli değil :) bazı türler kendi koloni içerisinde kraliçe seçip devam edebiliyor ama cataglyphis bu türlere dahilmi bilmiyorum :)
koloniyi aldığım kişi cataların bu özelliğini olduğunu ve koloniyi beslemeye devam etmemi larvaları özel sütle besleyerek kraliçe çıkarabileceklerini söyledi. bende beselemeye devam ettim ve gerçekten kraliçe çıktı ve şu an 50 ye yakın yumurtası var . tabi bakalım yumurtaların sonucu ne olacak oda önemli. işçi çıkarabilecekmi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kraliçe_karınca

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kraliçe karınca, karınca kolonisindeki üreyen dişi karıncadır. Genellikle kolonideki tüm karıncaların annesidir. Cataglyphis gibi bazı dişi karıncalar, eşeysiz partenogenez veya klonlama yoluyla üreme yaparlar ve çiftleşmeye ihtiyaç duymazlar. Bu şekilde çoğalan kraliçenin tüm yavruları dişi olur.[1] Crematogaster cinsi karıncalar ise çiftleşme uçuşunda çiftleşir. Dişi yavru karınca, cinsel olgunluğa erişmek için özel olarak beslenen larvalardan gelişir. Türe bağlı olarak kolonide tek kraliçe karınca olabileceği gibi yüzlerce kraliçe karınca da olabilir. 90 sene yaşayabilen kraliçe karıncalar, beklenen yaşam süresi en fazla olan böcek türüdür.[2] Lasius niger türü kraliçe 28 yıldır Alman böcek bilimci Hermann Appel tarafından bakılmaktadır; ayrıca Pogonomyrmex owyheei türü kraliçe 30 seneye kadar yaşayabilir.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

koloniyi aldığım kişi cataların bu özelliğini olduğunu ve koloniyi beslemeye devam etmemi larvaları özel sütle besleyerek kraliçe çıkarabileceklerini söyledi. bende beselemeye devam ettim ve gerçekten kraliçe çıktı ve şu an 50 ye yakın yumurtası var . tabi bakalım yumurtaların sonucu ne olacak oda önemli. işçi çıkarabilecekmi
Hani dediğim gibi bazı türler kendi arasında kraliçe seçip devam edebiliyor veya üretebiliyor, sadece cataglyphis de bunlara dahilmiydi o konuda emin değildim artık öğrenmiş olduk :)

RGUTT

Pupa
6 Tem 2021
83
43
30
LV
0

Hani dediğim gibi bazı türler kendi arasında kraliçe seçip devam edebiliyor veya üretebiliyor, sadece cataglyphis de bunlara dahilmiydi o konuda emin değildim artık öğrenmiş olduk :)
Dedigin sey Yani Gammergatelik ile ayni sey degil catalarda olan olay, catalar bir disi alate ve de bir erkek uretip ensest ile yeni bir kralice uretiyorlar, fakat ensestden dolayi bazen bu yeni kraliceden cikan isciler sikintili dogabiliyor.

captain

Media
5 May 2021
173
43
55
LV
0

Dedigin sey Yani Gammergatelik ile ayni sey degil catalarda olan olay, catalar bir disi alate ve de bir erkek uretip ensest ile yeni bir kralice uretiyorlar, fakat ensestden dolayi bazen bu yeni kraliceden cikan isciler sikintili dogabiliyor.
Ne gibi sıkıntı olabilir

Users who are viewing this thread

Üst Alt