Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Rehber Yalancı Karadul (Steatoda Nobilis)

UurCan

Majör
Deneyimli Hobici
8 Şub 2022
61
85
60
Ödüller
3
LV
2

Yalancı Karadul

(c)_UCR_female_steatoda_nobilis_cisr1.jpg

Genel Bilgiler
'Steatoda' cinsindeki bir çok örümcek, Karadul örümcekleriyle karıştırılır ve bu nedenle " Yalancı Karadul Örümcekleri " olarak bilinir. Kanarya Adaları'ndayken muz ithalatıyla yayılıp İrlanda, Büyük Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa ve Türkiye'de de yaşamaya başlamıştır. Yalancı Karadul Örümcekleri, insanlara Karadullardan daha az zararlıdır, ancak ısırıkları yine de aşırı derecede acı verici olabilir.

Görünüş
Dişi 9–14 mm, erkek 8–11 mm boyundadır. Tüm türlerin karınlarında belirgin işaretler vardır, Yalancı Karadul Örümceklerinin yuvarlak, şişkin abdomenleri vardır. Erkeklerin vücudu dişilere göre daha ince ve daha uzundur, ancak renk ve desen benzerdir. Tüm Steatoda türleri karadullara benzemez, birçoğunun belirgin renkleri vardır ve daha küçüktür. Örümceklerin abdomenlerinin ön tarafında başlarına doğru dar beyaz veya daha açık renkli bir bant ve türlere göre değişen diğer işaretler vardır. Bu izlerin tümü özellikle yetişkin dişilerde değişken, soluk veya eksik olabilir. Dişilerde parlak bir abdomen bulunurken, erkeklerin abdomenleri daha küçük ve daha az yuvarlaktır, ancak daha belirgindir.

Davranış ve Atak
Agresif değillerdir, insanları ısırmaları nadir olsa da ısırmıyor da değillerdir. Her zaman ilk kaçma eğilimindedirler yuvaları bozulduğunda ya da siz onu sıkıştırdığınızda kaçar, köşeye sıkışırsa sizi ısırabilirler. Yalancı Karadul Örümcek ısırığının kendisi genellikle hissedilmez, ancak kısa bir süre içinde yanma hissiyatının ardından yayılan ağrı gelir. Ortalama 20 dakika içinde ısırılan kısım şişmeye başlar. Elden ısırılırsa 3-4 saat içinde şişlik gelişir ve karıncalanma hissedilir. Birkaç saat sonra şişlik bölgesinde ciltte lokal anormal kızarıklık ve küçük mavimsi bir renk tonu ile çevrili iki küçük yara oluşacaktır. Ancak Yalancı Karadul Örümceği tarafından ısırılan ısırıkların genellikle uzun süreli etkileri yoktur. Birkaç Yalancı Karadul Örümcek türünün ısırması ile ilişkili semptomlar tıpta 'steatodizm' olarak bilinir. Bu canlı sizi ısırdıysa, yarayı en kısa sürede antiseptik bir yıkama veya sabun-su ile temizleyerek enfeksiyon kapmadığından emin olmalısınız. Yaranın üzerine soğuk suya batırılmış bir bez yerleştirmek şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Enfeksiyon riskini azaltmak için ısırılan bölgeyi kaşımaktan kaçının.

Beslenme
Yalancı Karadullar, kendinden küçük ya da kendinden güçsüz her böceği ve kurtcuğu yiyebilir.

Yaşam Koşulları
Yalancı Karadullar genellikle duvarlarda, çitlerde ve ağaç kabuklarında bulunur. Yalancı Karadullar, konutların ve bahçelerin yanı sıra kayaların ve ahşabın altında da yaygındır.Yalancı Karadullar, düzensiz yapışkan ipeksi görünümden oluşan bir örümcek ağı oluştururlar. Esir yaşam alanları, juve ağaç türü tarantula teraryumları gibi içinde bir kaç dal olan kendisine ağ ile tuzak yanı sıra saklanma alanı yapabilecek imkan sağlanan teraryumda beslenebilir, sıcak havalar bu canlılar için çok idealdir oda sıcaklığı ve oda sıcaklığından biraz fazla derece canlı için ideal olacaktır. Zemine torf ince tabaka koyulabilir kurudukça bir fıs sıkılabilir aman aman nem ihtiyaçları yoktur.

Üreme
Yalancı Karadullar ilkbaharda çiftleşir ve dişiler Mayıs'tan Temmuz'a kadar üç veya daha fazla yumurta kesesi veya koza üretebilir. Her kese 200 veya daha fazla krem rengi yumurta içerebilir. Erkekler 18 aya kadar yaşayabilmesine rağmen, çiftleşmeden kısa bir süre sonra ölürler.

Son düzenleme:

Benzer konular

CzrElektronik

Yumurta
1 Şub 2022
47
22
15
LV
0

Genel Bilgiler: 'Steatoda' cinsindeki bir çok örümcek, Karadul örümcekleriyle karıştırılır ve bu nedenle " Yalancı Karadul Örümcekleri " olarak bilinir. Kanarya Adaları'ndayken muz ithalatıyla yayılıp İrlanda, Büyük Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa ve Türkiye'de de yaşamaya başlamıştır. Yalancı Karadul Örümcekleri, insanlara Karadullardan daha az zararlıdır, ancak ısırıkları yine de aşırı derecede acı verici olabilir.

Görünüş: Dişi 9–14 mm, erkek 8–11 mm boyundadır. Tüm türlerin karınlarında belirgin işaretler vardır, Yalancı Karadul Örümceklerinin yuvarlak, şişkin abdomenleri vardır. Erkeklerin vücudu dişilere göre daha ince ve daha uzundur, ancak renk ve desen benzerdir. Tüm Steatoda türleri karadullara benzemez, birçoğunun belirgin renkleri vardır ve daha küçüktür. Örümceklerin abdomenlerinin ön tarafında başlarına doğru dar beyaz veya daha açık renkli bir bant ve türlere göre değişen diğer işaretler vardır. Bu izlerin tümü özellikle yetişkin dişilerde değişken, soluk veya eksik olabilir. Dişilerde parlak bir abdomen bulunurken, erkeklerin abdomenleri daha küçük ve daha az yuvarlaktır, ancak daha belirgindir.

Ekli dosyayı görüntüle 11682Ekli dosyayı görüntüle 11684

Davranış ve Atak: Agresif değillerdir, insanları ısırmaları nadir olsa da ısırmıyor da değillerdir. Her zaman ilk kaçma eğilimindedirler yuvaları bozulduğunda ya da siz onu sıkıştırdığınızda kaçar, köşeye sıkışırsa sizi ısırabilirler. Yalancı Karadul Örümcek ısırığının kendisi genellikle hissedilmez, ancak kısa bir süre içinde yanma hissiyatının ardından yayılan ağrı gelir. Ortalama 20 dakika içinde ısırılan kısım şişmeye başlar. Elden ısırılırsa 3-4 saat içinde şişlik gelişir ve karıncalanma hissedilir. Birkaç saat sonra şişlik bölgesinde ciltte lokal anormal kızarıklık ve küçük mavimsi bir renk tonu ile çevrili iki küçük yara oluşacaktır. Ancak Yalancı Karadul Örümceği tarafından ısırılan ısırıkların genellikle uzun süreli etkileri yoktur. Birkaç Yalancı Karadul Örümcek türünün ısırması ile ilişkili semptomlar tıpta 'steatodizm' olarak bilinir. Bu canlı sizi ısırdıysa, yarayı en kısa sürede antiseptik bir yıkama veya sabun-su ile temizleyerek enfeksiyon kapmadığından emin olmalısınız. Yaranın üzerine soğuk suya batırılmış bir bez yerleştirmek şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Enfeksiyon riskini azaltmak için ısırılan bölgeyi kaşımaktan kaçının.

Beslenme: Yalancı Karadullar, kendinden küçük ya da kendinden güçsüz her böceği ve kurtcuğu yiyebilir.

Yaşam Koşulları: Yalancı Karadullar genellikle duvarlarda, çitlerde ve ağaç kabuklarında bulunur. Yalancı Karadullar, konutların ve bahçelerin yanı sıra kayaların ve ahşabın altında da yaygındır.Yalancı Karadullar, düzensiz yapışkan ipeksi görünümden oluşan bir örümcek ağı oluştururlar. Esir yaşam alanları, juve ağaç türü tarantula teraryumları gibi içinde bir kaç dal olan kendisine ağ ile tuzak yanı sıra saklanma alanı yapabilecek imkan sağlanan teraryumda beslenebilir, sıcak havalar bu canlılar için çok idealdir oda sıcaklığı ve oda sıcaklığından biraz fazla derece canlı için ideal olacaktır. Zemine torf ince tabaka koyulabilir kurudukça bir fıs sıkılabilir aman aman nem ihtiyaçları yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 11685

Üreme: Yalancı Karadullar ilkbaharda çiftleşir ve dişiler Mayıs'tan Temmuz'a kadar üç veya daha fazla yumurta kesesi veya koza üretebilir. Her kese 200 veya daha fazla krem rengi yumurta içerebilir. Erkekler 18 aya kadar yaşayabilmesine rağmen, çiftleşmeden kısa bir süre sonra ölürler.

Kaynaklar:
20220126_220416.jpg
20220122_184648.jpg
20220121_131050.jpg

Bu benimki. Steatoda grossa.

UurCan

Majör
Deneyimli Hobici
8 Şub 2022
61
85
60
Ödüller
3
LV
2

Merhaba, yazıdaki yazılar gözükmüyor.
Yazı beyaz renk ile yazılmıştır beyaz temada görünmüyor bunu tamamen unutmuşum kusura bakmayın düzelteceğim birazdan.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Yazı beyaz renk ile yazılmıştır beyaz temada görünmüyor bunu tamamen unutmuşum kusura bakmayın düzelteceğim birazd
Çok güzel görünüyor

Tekrardan bakar mısınız ? Düzeldi mi ?

Son düzenleme:

CzrElektronik

Yumurta
1 Şub 2022
47
22
15
LV
0

Yazı beyaz renk ile yazılmıştır beyaz temada görünmüyor bunu tamamen unutmuşum kusura bakmayın düzelteceğim birazdan.

Yazı beyaz renk ile yazılmıştır beyaz temada görünmüyor bunu tamamen unutmuşum kusura bakmayın düzelteceğim birazd

Çok güzel görünüyor

Tekrardan bakar mısınız ? Düzeldi mi ?
Düzelmiş. Teşekkkür ederim

rlanta

Media
22 Şub 2022
88
71
50
Ödüller
1
LV
1

Yakın zamanda karşılaşıp, bilgim olmadığı için irgelemediğim bir tür. Yararlı konu :)

CzrElektronik

Yumurta
1 Şub 2022
47
22
15
LV
0

20220306_075441.jpg
20220306_075447.jpg
20220306_075505.jpg

Selamlar 2 gün önce steatoda grossa canlıma 1 un kurdu verdim ve her zamanki gibi taşının üzerine 3 5 damla su bıraktım. Herşey herzamanki gibi. Ertesi sabah bi baktım taşın altina böyle bir yumak örmüş cok net deil ama nedir bu neden yapmış bunu araştırdım ama benzer bir durum bulamadım. Un kurdu da gözüküyor yumağin içine koydu desek değil. Suyumu muhafaza etmek için böyle bisey mi yaptı acaba. Aklıma bu geldi tek biri aydınlatabilir mi?

Lasius

Majör
8 Ocak 2021
139
70
75
Ödüller
1
LV
1

Ekli dosyayı görüntüle 11893Ekli dosyayı görüntüle 11894Ekli dosyayı görüntüle 11895
Selamlar 2 gün önce steatoda grossa canlıma 1 un kurdu verdim ve her zamanki gibi taşının üzerine 3 5 damla su bıraktım. Herşey herzamanki gibi. Ertesi sabah bi baktım taşın altina böyle bir yumak örmüş cok net deil ama nedir bu neden yapmış bunu araştırdım ama benzer bir durum bulamadım. Un kurdu da gözüküyor yumağin içine koydu desek değil. Suyumu muhafaza etmek için böyle bisey mi yaptı acaba. Aklıma bu geldi tek biri aydınlatabilir mi?

buna özel bir konu açıp belirtirseniz daha hızlı cevap gelir, iyi hobiler.

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
390
369
275
Ödüller
5
20
LV
2

Ekli dosyayı görüntüle 11893Ekli dosyayı görüntüle 11894Ekli dosyayı görüntüle 11895
Kokon örmüş içi de dolu yumurtalar gözüküyor

CzrElektronik

Yumurta
1 Şub 2022
47
22
15
LV
0

Kokon örmüş içi de dolu yumurtalar gözüküyor
Hocam itiraf edeceğim ben bu canlıyı dışardan buldum. 15 ocakta buldum. Bana salmam gerektiği söylenmişti ama ben yapamadım beni hobiye başlatan buna cesaret veren canlı buydu. Yani manevi değeri yüksek. Dedim taranula alinca salayım. Bundan sonra lp aldım. Ama salamadım steatodayı kıyamadım. Düzenli olarak beslemesini vs yapıyorum zaten dedim. Şimdi demek kokon örmüş ha. Nasıl olur. Aklımın ucundan dahi geçmezdi. Ben bulalı 2 aya yaklaştı. Bu süreçten sonra ne yapmam lazım efendim.

8 Haz 2021
369
136
185
Ödüller
3
LV
2

Hocam itiraf edeceğim ben bu canlıyı dışardan buldum. 15 ocakta buldum. Bana salmam gerektiği söylenmişti ama ben yapamadım beni hobiye başlatan buna cesaret veren canlı buydu. Yani manevi değeri yüksek. Dedim taranula alinca salayım. Bundan sonra lp aldım. Ama salamadım steatodayı kıyamadım. Düzenli olarak beslemesini vs yapıyorum zaten dedim. Şimdi demek kokon örmüş ha. Nasıl olur. Aklımın ucundan dahi geçmezdi. Ben bulalı 2 aya yaklaştı. Bu süreçten sonra ne yapmam lazım efendim
Kanka yabancı kaynaklardan araştırıp bulabilirsin çok farklı birşey olacağını sanmıyorum gene aynı şekilde bak sana tavsiyem ama hazır bu işten faydalanmışken ev ortamında üretmeyi başarırsan satıp bu canlıyı hobiye katabilirsin aşırı iyi olur bence bunu bir düşün derim.

CzrElektronik

Yumurta
1 Şub 2022
47
22
15
LV
0

Kanka yabancı kaynaklardan araştırıp bulabilirsin çok farklı birşey olacağını sanmıyorum gene aynı şekilde bak sana tavsiyem ama hazır bu işten faydalanmışken ev ortamında üretmeyi başarırsan satıp bu canlıyı hobiye katabilirsin aşırı iyi olur bence bunu bir düşün derim.
Teşekkür ederim Hocam sağolun inşallah sağlıklı büyürler.

Derin bir arastirma sureci beni bekliyor

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
390
369
275
Ödüller
5
20
LV
2

Hobide olmayan bir tür değil zaten ben bile 3-4 jenerasyon CB yavrular büyüttüm basit birşey ama yavrular çok ufak oluyor beslemesi zevkli de değil kolay da değil ona uygun yem bulman lazım yavrular çıkınca kavanozu dışarıya kapağı açık şekilde bıraksan daha iyi olur zaten aranan bir canlı değil evi basma riski de var

CzrElektronik

Yumurta
1 Şub 2022
47
22
15
LV
0

Hobide olmayan bir tür değil zaten ben bile 3-4 jenerasyon CB yavrular büyüttüm basit birşey ama yavrular çok ufak oluyor beslemesi zevkli de değil kolay da değil ona uygun yem bulman lazım yavrular çıkınca kavanozu dışarıya kapağı açık şekilde bıraksan daha iyi olur zaten aranan bir canlı değil evi basma riski de var
Hocam biraz araştırmadan sonra aklımda bir kac soru oluştu.
1. Kokon alinip ayrı kaba konulmalıymış kokonu diğer kabın içine nasıl koyacağım direk kabin içine bırakacak mıyım, yoksa peçete uzerine vs mi koymalıyım.
2. Kokonu almam gerekiyorsa bunu nasıl yapacağim yuva icerisinde kutu ceperine sıkıştırılmış taş var örümcek kokonu taşın altina koymuş. Almaya calisirsam butun yuvasi dağılacak.

Yardımlariniz için çok teşekkür ederim sağolun.

UurCan

Majör
Deneyimli Hobici
8 Şub 2022
61
85
60
Ödüller
3
LV
2

Hocam biraz araştırmadan sonra aklımda bir kac soru oluştu.
1. Kokon alinip ayrı kaba konulmalıymış kokonu diğer kabın içine nasıl koyacağım direk kabin içine bırakacak mıyım, yoksa peçete uzerine vs mi koymalıyım.
2. Kokonu almam gerekiyorsa bunu nasıl yapacağim yuva icerisinde kutu ceperine sıkıştırılmış taş var örümcek kokonu taşın altina koymuş. Almaya calisirsam butun yuvasi dağılacak.

Yardımlariniz için çok teşekkür ederim sağolun.
Merhaba öncelikle kokon için mutlu oldum açıkcası, kokonu yuvadan alman şart değil örümceklerin kokon bakımı benzerlik göstermektedir zaten senden yapmanı tavsiye ettiğim ilk şey canlı yemi geri alman bu onu strese sokacaktır. Canlı kokonu örmüş anne canlı keseyi koruyacaktır kokonu alman kolay olmayabilir kokon içerisinde ciddi miktarda yumurta olacaktır bu kokonu sağlıklı tutman için ılık bir ortam hazırlamalısın subsratı çok yoğun olmamalı sıcaklık oda sıcaklığı yeterlidir. Kokonu anne canlı kendisi açar kokon süresi ile bu süre 2 ayı bulabilir (daha kısa veya uzun da olabilir) yumurtadan ilk çıkanların erkek olma olasılığı yüksektir genelde erkekler daha çabuk olgunlaşırlar. Kokona doğru nemlendirme yapmanı tavsiye etmem karanlık ve fiziksel etkileşimin az olduğu yerde muhafaza etmeni tavsiye ederim, kokonu kendinde açabilirsin ama iyi bir araştırma yapman gerekiyor kokonu açarken dikkat etmen gereken şeylerden belli başlıları eldiven takman ve kokonu bir kabın içerisinde yumurtaları ezmeyecek/kesmeyecek hassasiyette davranman gerekiyor. Daha önce steatoda kokonu bakımı yapmadım yanlışlarım olabilir tabi ki wolfspider WC kokonu bakmıştım anne bireyle az çok tecrübe ettiğim şeyler bunlar. İyice araştırmanı öneririm ve forumda bunun günlüğünü açman bizi mutlu eder süreci merak edenler olabilir. :)

CzrElektronik

Yumurta
1 Şub 2022
47
22
15
LV
0

Merhaba öncelikle kokon için mutlu oldum açıkcası, kokonu yuvadan alman şart değil örümceklerin kokon bakımı benzerlik göstermektedir zaten senden yapmanı tavsiye ettiğim ilk şey canlı yemi geri alman bu onu strese sokacaktır. Canlı kokonu örmüş anne canlı keseyi koruyacaktır kokonu alman kolay olmayabilir kokon içerisinde ciddi miktarda yumurta olacaktır bu kokonu sağlıklı tutman için ılık bir ortam hazırlamalısın subsratı çok yoğun olmamalı sıcaklık oda sıcaklığı yeterlidir. Kokonu anne canlı kendisi açar kokon süresi ile bu süre 2 ayı bulabilir (daha kısa veya uzun da olabilir) yumurtadan ilk çıkanların erkek olma olasılığı yüksektir genelde erkekler daha çabuk olgunlaşırlar. Kokona doğru nemlendirme yapmanı tavsiye etmem karanlık ve fiziksel etkileşimin az olduğu yerde muhafaza etmeni tavsiye ederim, kokonu kendinde açabilirsin ama iyi bir araştırma yapman gerekiyor kokonu açarken dikkat etmen gereken şeylerden belli başlıları eldiven takman ve kokonu bir kabın içerisinde yumurtaları ezmeyecek/kesmeyecek hassasiyette davranman gerekiyor. Daha önce steatoda kokonu bakımı yapmadım yanlışlarım olabilir tabi ki wolfspider WC kokonu bakmıştım anne bireyle az çok tecrübe ettiğim şeyler bunlar. İyice araştırmanı öneririm ve forumda bunun günlüğünü açman bizi mutlu eder süreci merak edenler olabilir. :)
Çok teşekkür ederim. Paylaşımlarimi yeni konu açıp mı yapayım buradan devam mi edeyim Hocam. Ayrica yemi attigimda direk atlamisti üstüne agi ile sariyordu ertesi gun kokon yapti. şuan da un kurdunu emiyor tahminimce yarin sabaha kurdu bitirir kuru dış ceperini ağdan atar. Hic ellemiyim en iyisi

UurCan

Majör
Deneyimli Hobici
8 Şub 2022
61
85
60
Ödüller
3
LV
2

Çok teşekkür ederim. Paylaşımlarimi yeni konu açıp mı yapayım buradan devam mi edeyim Hocam
Yeni konu açarsan çok daha fazla üyemiz paylaşımlarından haberdar olur, konularımız Googlede göründüğü için bu soruların cevabını arayan diğer hobicilerinde karşısına konunun çıkma ihtimali var. Şimdiden kolay gelsin, merakla bekliyorum. :)

Users who are viewing this thread

Üst Alt