Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Ytong Formikaryum Yaptım Birkaç Sorum Var

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Merhaba arkadaşlar.
2-3 yıldır bu hobiyle ilgileniyorum.
Bir messor kolonim için bu formikaryumu yapmıştım fakat taşınmadan önce öldüler.
Bendeki camponotusları buraya aktarmak istiyorum sayıları bayağı arttığından dolayı.
Sorum şu, yumurtaları ytongun deliklerinden içeri düşmeyecek mi? Ordan çıkarabileceklerini sanmıyorum.
Bir de nemlendirme konusunda, sağ tarafı su ile doldurmak yerine pamuk koyup pamuğu ıslatmak var aklımda.
Yorum ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden sağolun.

IMG_20200430_215738.jpg

Son düzenleme:

Benzer konular

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Bir defa gaz beton yuva kullandım onda da messorlarda kayıp yaşamıştım. https://www.karincadunyasi.com/forum/konu/messor-structor-fedai-ulusu.204/
Başkalarına ait yuva videolarını izlediğimde minik türlerde dahil olmak üzere çoğu koloni sorunsuz yaşıyordu. Çukurlar gözünüze çarpıyorsa düz uçlu tornavida veya zımpara kağıtlarını çukurları düzeltmek için kullanabilirsiniz. Yakın zamanda satışa hazırlamak istediğim gaz beton yuvanın iç kısmını cnc ile dış kısmında zımpara ile düzleştirme uygulamayı düşünüyorum.

Bu arada forumda Hatay'dan hobici görmek sevindirdi ☺

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Dediğiniz gibi biraz delikleri düzelteyim o zaman :)

Hatayla bir bağlantınız var mı?

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Arkadaşlar, formikaryumu denemek için nemlendirme için açtığım kanalı su ile doldurdum.
Suyun nasıl yayıldığını görüyorsunuz.
Nemlendirmenin daha kalıcı olması için ne yapılabilir?
Yardımcı olursanız sevinirim.

IMG_20200503_123531.jpg

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Sulama kanalının duvarını komple kaldırıp içeriye bir pamuk koyarak şırınga ile pamuğu ıslatmayı düşünüyorum. Olabilir mi sizce?
Ya da ytongu alttan delip pamuğu alttan koysam, gizli bir bölme gibi ve yine aynı şekilde şırınga ile ıslatsam nasıl olur?

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Pamuk veya sunger koy bence
Pamuk kullanmanızı önermiyorum bir süre kullandıktan sonra pamuğun küf ve bakterileri tuttuğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda ıslak - kuru -ıslak - kuru gibi ortam değişikliği pamuğun taş gibi katı olmasına da neden olur bu yüzden sünger kullanılması bana göre daha sağlıklı olur ☺

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Pamuk kullanmanızı önermiyorum bir süre kullandıktan sonra pamuğun küf ve bakterileri tuttuğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda ıslak - kuru -ıslak - kuru gibi ortam değişikliği pamuğun taş gibi katı olmasına da neden olur bu yüzden sünger kullanılması bana göre daha sağlıklı olur ☺
Anladımm teşekkür ederim.
Peki ytongu delip alttan nemlendirme konusunda ne düşünüyorsunuz

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Anladımm teşekkür ederim.
Peki ytongu delip alttan nemlendirme konusunda ne düşünüyorsunuz
Alt yerine yan yüzeylerden şırınganın gireceği kadar delik açabilirsiniz hatta bu deliğin tamamen açılmasına gerek yok. Duvarın yarısına kadar olursa su verdiğinizde iç kısımlara da ulaşması lazım. Alttan deldiğinizde sizin için zor olabilir. Yuva içinde her köşenin ıslanmış olmasına gerek yok belirli kısımların nemlenmesi yeterli olur

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Alt yerine yan yüzeylerden şırınganın gireceği kadar delik açabilirsiniz hatta bu deliğin tamamen açılmasına gerek yok. Duvarın yarısına kadar olursa su verdiğinizde iç kısımlara da ulaşması lazım. Alttan deldiğinizde sizin için zor olabilir. Yuva içinde her köşenin ıslanmış olmasına gerek yok belirli kısımların nemlenmesi yeterli olur
Dediğiniz gibi şırıngayla bir delik açıp su bastım içeri.
Su basar basmaz nemlendi içerisi fakat sizce günde 1 defa nemlendirmek yeterli olacak mı camponotuslar için?
Ytong hemen kurumayacak mı?

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Hergün nemlendirme fazla gelebilir. Haftada 2 yada 3 defa olması yeterli. Fazla nem küf ve bakteri için ortam oluşturur. Yuva içinde ıslaklık gözle görülmüyorsa nemlendirme kesin olarak gerekir diyemeyiz. Fazla nemlendirme yaptığınızda yuvanın tavanında su damlacıkları oluşmaya başlar damlacıklar oluşmaya başladığı an fazla geldiğini anlar ona göre ölçü ayarlayabilirsin.

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Hergün nemlendirme fazla gelebilir. Haftada 2 yada 3 defa olması yeterli. Fazla nem küf ve bakteri için ortam oluşturur. Yuva içinde ıslaklık gözle görülmüyorsa nemlendirme kesin olarak gerekir diyemeyiz. Fazla nemlendirme yaptığınızda yuvanın tavanında su damlacıkları oluşmaya başlar damlacıklar oluşmaya başladığı an fazla geldiğini anlar ona göre ölçü ayarlayabilirsin.
Ytongu bir kabın içine koymayacağım için suyun uçup gidebileceğini düşündüm. O yüzden her gün nemlendirmek gerekmez mi diye bi soru oluştu aklımda.
Dediğiniz şey kabın içinde olmayan ytonglar için de geçerli mi?

Users who are viewing this thread

Üst Alt