Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Karınca Kolonisini Doğaya Nasıl Salabilirim?

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Bazı nedenlerden dolayı 2 tane messor kolonimi doğaya salmayı düşünüyorum ama saldığım koloninin de benim yüzümden ölmesini istemiyorum. Daha önce yapmadığım için deneyimim yok bu konuda. En doğru yöntem ne olur ? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
Kolonilerden biri yaklaşık 300-400 işçi. Diğerinin 10-15 işçisi var.

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Tabi kararınızı saygı duymak lazım ama dışarı salınan koloniler pek uzun süre hayatta kalamıyor yinede siz bilirsiniz ama bence sahiplendirmek güzel fakat şöylede bi durum var senden bedavaya alıp başka bir yerde ücret karşılığındada sahiplendirme söz konusu olabilir. Yinede sen kendi iç sesini dinle arkadaşım ben sadece kendime göre yorumladım durumu :)

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Teşekkürler yanıtınız için, ben sahiplendirmeyi düşünmüyorum çünkü zaten koloniyi bırakacağımdan en azından doğal ortamda yaşasınlar diye düşünüyorum. İyi bir yöntem bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

mert252

Media
2 Tem 2020
58
15
50
LV
0

Teşekkürler yanıtınız için, ben sahiplendirmeyi düşünmüyorum çünkü zaten koloniyi bırakacağımdan en azından doğal ortamda yaşasınlar diye düşünüyorum. İyi bir yöntem bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Ev ortamında yetişen karıncalar dışarıya adapte olamayabiliyorlar. Benim önerim ise tüpü yatay bir şekilde toprağa sokup önünü açmanız olabilir.

yig0t

Pupa
29 Mar 2021
26
4
30
LV
0

Ev ortamında yetişen karıncalar dışarıya adapte olamayabiliyorlar. Benim önerim ise tüpü yatay bir şekilde toprağa sokup önünü açmanız olabilir.
15 işçili koloni için mantıklı bir çözüm olsada 400 işçili koloniyi sahiplendirmeni tavsiye ederim.

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

10 15 işçili koloniyi takibe alırsanız doğada yaşar ama 400 işçili olan çok zor

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

şahsen fikrimi belirtmek isterim. tür analizi ile doğal ortamda vahşi koloniler ne şartta yaşıyor bunu iyice analiz ettikten sonra sıcaklık, habitat ve diğer bütün şartlara uygun bölgeyi belirleyip o bölgedeki parazit ve mikrobal oluşumları yok etmek için minik bir iklimlendirme ve habitatlaştırma çalışması yapmalısınız. ayrıca daha sonrasında koloniyi koyduktan sonra belirli aralıklarla oraya uğrayıp protein, şeker takviyesi yapıp, nem ve sıcaklık ölçümü yapmanız gerekiyor. kısacası kraliçenin en başta aradığı uygun yuvayı sizin bulmanız, koloninin en baştan beri mikrobik ve parazitik oluşumları engellemek için asitle ördüğü duvarları sizin inşaa etmeniz ve onlar, avlanmayı öğrenene kadar onları besinsiz bırakmamanız gerekiyor. anlayacağınız şimdiye kadar ki bütün emeklerinizin onlarca katını tek seferde vermeniz gerekmekte. eğer bunların birini bile yapamayacağınızı düşünüyorsanız ve yine de sahiplendirme veya satma yanlısı değilseniz direk çöpe atın gitsin. ne siz uğraşın ne de hayvanlar acı çeksin.

FormicaMan

Süper Majör
13 Eyl 2020
147
44
105
LV
0

Bazı nedenlerden dolayı 2 tane messor kolonimi doğaya salmayı düşünüyorum ama saldığım koloninin de benim yüzümden ölmesini istemiyorum. Daha önce yapmadığım için deneyimim yok bu konuda. En doğru yöntem ne olur ? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
Kolonilerden biri yaklaşık 300-400 işçi. Diğerinin 10-15 işçisi var.
Şahsen ben messorların hızlı adapte olacağını düşünüyorum zaten hasatçı karıncalar size tavsiyem buğday tarlası arasında genelde sürülmeyen boş tepecikler olur o tepenin güney tarafından uzun çubuklarla delik açmanız nemi hissettiklerinde sanki tüp değişimi gibi gideceklerdir. Bu hayvanlar evcilleştirilemeyen vahşi hayvanlar iç güdüleriyle ve zekalarıyla hayatta kalırlar haa 400 işçi belki 200 e iner düzenli besin yoksunluğundan belkide tam aradıklarını bulurlar 1000 e yükselir bunu bilemeyiz

Users who are viewing this thread

Üst Alt