Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kış uykusu destek.

Lordvan

Yumurta
27 Ağu 2021
16
3
15
LV
0

Kraliçelerim:
camponotus sanctus: 17 işçili yumurtalı pupalı.
camponotus sanctus: 6 yumurtalı işçisiz.
messor structor: 2 hafta önce bulundu yumurtasız işçisiz.
solenopsis fugax:çift kraliçe aynı tüpte 3 hafta önce bulundular işçi yumurta yok.
Arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı akşamlar elimde bulunan kraliçelerim bunlar Aralık sonunda askerim ve kızlarımı bir arkadaşıma bırakıp gideceğim kendisi hobi ile alakalı değil,kızları kış uykusuna yatırmak istiyorum bu konu hakkında bir kaç araştırmam var ama arzu ederseniz herkes farklı bir şey söylüyor kafam çok karıştır aralıkta gidirken yatırsam hepsini nisanda çıkarsam olur mu ? Yoksa türlere göre sürelerde bir değişiklik yapmamız gerekiyor mu ? Ona göre bende bir plan proje hazırlayıp arkadaşıma anlatmam lazım şimdiden destek gösteren herkese çok teşekkür ederim.

Benzer konular

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Nisandan önce havalar ısınınca uyanacaklar sonra nisana kadar öleceklerdir. Hemen aynı sıcaklıklarda ve sürede yatarlar o yüzden ayrı düşünmene gerek yok. Bu arada sanctus hibrenasyona ihtiyaç duymaz. Yani istersen onu yatırmayabilirsin.

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Nisandan önce havalar ısınınca uyanacaklar sonra nisana kadar öleceklerdir. Hemen aynı sıcaklıklarda ve sürede yatarlar o yüzden ayrı düşünmene gerek yok. Bu arada sanctus hibrenasyona ihtiyaç duymaz. Yani istersen onu yatırmayabilirsin.
10 15 derecenin altında olan zamanlarda yatırıp biraz ısınınca uyandıkları için uykudan geri alman gerek diyebilirim kabaca. Daha erken uyandırıp oda sıcaklığında bakmaya da devam edebilirsin tabi.

kaan kösem

Yumurta
25 Ağu 2021
8
1
15
LV
0

bende buraya bir soru ekleyeyim
-kış uykusuna yatırmak istediğim kolonilerimde bol yumurta var eğer onları kış uykusuna yatırırsam yumurtalar beslenmediği için ölecekler mi yoksa yumurtalarda mı uykuya yatacak

AsEtAxT

Süper Majör
20 Tem 2021
242
69
110
Ödüller
2
LV
1

-kış uykusuna yatırmak istediğim kolonilerimde bol yumurta var eğer onları kış uykusuna yatırırsam yumurtalar beslenmediği için ölecekler mi yoksa yumurtalarda mı uykuya yatacak
Bunu bende çok merak ediyorum

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Ölecekler. Serin ortam hazırlayıp yeni yumurta gelişini engellemen lazımdı böylece yumurta larva kaybın olmazdı.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Ölecekler. Serin ortam hazırlayıp yeni yumurta gelişini engellemen lazımdı böylece yumurta larva kaybın olmazdı.
Şu anda benim 70-80 işçili formica rufibarbis kolonimde hiç yumurta ve larva yok bu yaz buldum kraliçeyi ortam sıcaklığı stabil 22-24 derece yumurta olmamasının sebebi kış uykusumu gerekiyor acaba ?

AsEtAxT

Süper Majör
20 Tem 2021
242
69
110
Ödüller
2
LV
1

Şu anda benim 70-80 işçili formica rufibarbis kolonimde hiç yumurta ve larva yok bu yaz buldum kraliçeyi ortam sıcaklığı stabil 22-24 derece yumurta olmamasının sebebi kış uykusumu gerekiyor acaba ?
Abi sana bir şey sormak istiyorum

-Kraliçe'nin bir kere döllenmesi yeterlimi? Yoksa bir kaç yılda bir tekrar döllenmesi mi gerekiyor?

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Abi sana bir şey sormak istiyorum

-Kraliçe'nin bir kere döllenmesi yeterlimi? Yoksa bir kaç yılda bir tekrar döllenmesi mi gerekiyor?
Evet bir kere çiftleşmesi ve döllenmesi yeterli sonra yaşam döngüsü boyunca yumurtlamaya devam eder

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Evet öyle. Formica cinsi stabil sıcaklıkta da olsa yumurtlamayı kesiyor bir nevi takvimi var ve kış yaklaşırken yumurta üretimi duruyor.

captain

Media
5 May 2021
173
43
55
LV
0

kış uykusu nasıl oluyor yani ölü gibimi oluyor. yoksa hareketlerimi yavaşlıyor.

Users who are viewing this thread

Üst Alt