Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

KertenKelebek

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Ad: Safa KOCAMANOĞLU
Mevcut kolonim: 4x Messor St. (25 - 200 İşçili), 3x Camponotus Sanctus (2 - 30 İşçili), 1x Lasius Niger (15-20 İşçili)... Sayı ve türlerin yakın zamanda değişmeli :)
Beslediğim diğer canlılar: Yaşam şartlarımın uzun süredir müsait olmaması nedeniyle sadece karıncalara bakabiliyorum.
Beslemediğim fakat ilgi duyduklarım: Özellikle bitki akvaryumu ve skulent bitkilerine karşı yoğun ilgi besliyorum.

Ben kimim ve Karınca Dünyası nereden çıktı?
Kastamonu Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümü 6. sınıf (4 +2 uzatmalı ?) öğrencisiyim. Resmiyette devam eden öğrenciliğimi yaklaşık 2.5 sene önce web yazılımları üzerine açtığım şirket ile biraz hafife almaya başladım. Bilgisayara olan ilgim sayesinde grafik, video, 3 boyutlu tasarım üzerine bolca vakit harcadıktan sonra ihtiyaç olarak başlayıp zamanla fikir ve deneyimlerle web yazılımı üzerine tamamen yöneldim ve şuanda da üzerinde uğraştığım şehir uygulamları, espor organizasyon ve karınca hobisi üzerine projeler gerçekleştirme çabasındayım. Yaşın verdiği dezavantajlardan sermayesizlik ve deneyimsizliğin verdiği yalnızlıkla yoğun ve zorlu bir süreçten geçiyorum. Kendimi girişimciliğin girişindeki girişken kişi olarak tarif edebilirim. ?
Ayrıca Hip Hop Rap müzik şarkıları hayatımın vazgeçilmez parçasıdır.

Okulumun uzama süreci, büyük hayallerle kurulan şirketin kazandırmaması ve sosyal sorunların bastırdığı dönemde Youtube'da denk geldiğim Karınca Çiftliğim - Tuğkan GÖNÜLTAŞ'ın kanalı aracılığıyla karınca hobisine o zamanlarda stres atma odaklı giriş yaptım. Hobimi rahat bir şekilde yaşamak için ihtiyacım olan yuva ve alternatif malzemeleri nasıl temin edebilirim derken yurt dışındaki bu hobi üzerine kurulan iş modellerini görmem beni yeterince heyecanlandırdı. Karınca Çiftliğim forum'un kapanması ve bu alanda üretim eksikliğini görmem Karınca Dünyası'nı kurmak için yeterli bir neden oluşturdu. Halen Tuğkan GÖNÜLTAŞ'ı yakından takip ediyorum (Twitch moderasyon ekibindeyim :D). Pleksi, ahşap ve gaz beton malzemelerinden oluşturulan yuvaların hazırlık sürecini tamamlayarak mağaza kısmını canlandırma çabasındayım. Bu konudaki hayallerimi buraya dökmek zor olacağı için gerçekleştirme çabasındayım ?. Dahada uzatmadan öz eleştiriyle sonlandırayım, isim benzerliği ve fikrin ana çıkış kaynağının net olarak bilincindeyim ve zamanın değiştirdiği şartlarla oluşan boşlukları doldururken bende yeni tecrübeleri hayatıma katmak niyetindeyim.

Şimdiden herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım ☺

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Ad: Safa KOCAMANOĞLU
Mevcut kolonim: 4x Messor St. (25 - 200 İşçili), 3x Camponotus Sanctus (2 - 30 İşçili), 1x Lasius Niger (15-20 İşçili)... Sayı ve türlerin yakın zamanda değişmeli :)
Beslediğim diğer canlılar: Yaşam şartlarımın uzun süredir müsait olmaması nedeniyle sadece karıncalara bakabiliyorum.
Beslemediğim fakat ilgi duyduklarım: Özellikle bitki akvaryumu ve skulent bitkilerine karşı yoğun ilgi besliyorum.

Ben kimim ve Karınca Dünyası nereden çıktı?
Kastamonu Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümü 6. sınıf (4 +2 uzatmalı ?) öğrencisiyim. Resmiyette devam eden öğrenciliğimi yaklaşık 2.5 sene önce web yazılımları üzerine açtığım şirket ile biraz hafife almaya başladım. Bilgisayara olan ilgim sayesinde grafik, video, 3 boyutlu tasarım üzerine bolca vakit harcadıktan sonra ihtiyaç olarak başlayıp zamanla fikir ve deneyimlerle web yazılımı üzerine tamamen yöneldim ve şuanda da üzerinde uğraştığım şehir uygulamları, espor organizasyon ve karınca hobisi üzerine projeler gerçekleştirme çabasındayım. Yaşın verdiği dezavantajlardan sermayesizlik ve deneyimsizliğin verdiği yalnızlıkla yoğun ve zorlu bir süreçten geçiyorum. Kendimi girişimciliğin girişindeki girişken kişi olarak tarif edebilirim. ?
Ayrıca Hip Hop Rap müzik şarkıları hayatımın vazgeçilmez parçasıdır.

Okulumun uzama süreci, büyük hayallerle kurulan şirketin kazandırmaması ve sosyal sorunların bastırdığı dönemde Youtube'da denk geldiğim Karınca Çiftliğim - Tuğkan GÖNÜLTAŞ'ın kanalı aracılığıyla karınca hobisine o zamanlarda stres atma odaklı giriş yaptım. Hobimi rahat bir şekilde yaşamak için ihtiyacım olan yuva ve alternatif malzemeleri nasıl temin edebilirim derken yurt dışındaki bu hobi üzerine kurulan iş modellerini görmem beni yeterince heyecanlandırdı. Karınca Çiftliğim forum'un kapanması ve bu alanda üretim eksikliğini görmem Karınca Dünyası'nı kurmak için yeterli bir neden oluşturdu. Halen Tuğkan GÖNÜLTAŞ'ı yakından takip ediyorum (Twitch moderasyon ekibindeyim :D). Pleksi, ahşap ve gaz beton malzemelerinden oluşturulan yuvaların hazırlık sürecini tamamlayarak mağaza kısmını canlandırma çabasındayım. Bu konudaki hayallerimi buraya dökmek zor olacağı için gerçekleştirme çabasındayım ?. Dahada uzatmadan öz eleştiriyle sonlandırayım, isim benzerliği ve fikrin ana çıkış kaynağının net olarak bilincindeyim ve zamanın değiştirdiği şartlarla oluşan boşlukları doldururken bende yeni tecrübeleri hayatıma katmak niyetindeyim.

Şimdiden herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım ☺

Karınca çiftliğim forumuna eskiden üyeydim ama kraliçe bulamadığım için (denk gelsem bile koyacak malzemem oladığı için) uzun zamandır (1-1,5 sene kadar)hiç karıncalarla ilgilenmiyordum.

Yaz mevsiminin gelmesiyle ve hurdalarımın (maker malzemeleri) arasında lehim tüplerini bulmamla beraber 1 ay kadardır tekrar merak saldım. Hobilerim arasındaki model uçakları uçuracak yer olmaması ve maddi imkansızlıklar sebebiyle geleceğe erteledim (en azından üniversite ve sonrası)
Gemolojiye olan ilgimide pek ertelemedim ama araziye çok çıkamama sebebiyle biraz saldım.
Daha önce kısa bir süreliğine kiraz karides besledim birkaç ayın ardından akvaryumu salyangozlar istila edince onuda bıraktım. Her sene bilim yarışmalarına çok güzel icatlarla katılıyorum ama nedense şu haberlere çıkıpta maddi - manevi destek alan yaşıtlarımın şansına hiç bir zaman sahip olamadım:confused:.
Bu sene Teknofest 'e bireysel olarak su ile çalışan araba projemle başvurmuştum (kısmen çalışan prototipini bile yaptım:sneaky:) ama köyde olduğum için ön eleme formunu bile gönderemedim sonra birçok mail attım ama yardımcı olan olmadı (nedir bu benim şansım?) ama pes etmeyeceğim sadece imkan bulana ve üni sınavıı atlatana kadar bu işlere ara vermiş durumdayım.
Neyse lafı uzatıp ta kendimi acındırma gibi bir niyetim yok. bu süreç içinde daha minimal ortamda yapabileceğim bir hobi bulmuş durumdayım.
(Yazıyı biraz hortlattım gibi oldu ) Yani eskiden üyesi ve hayranı olduğum karınca çiftliğim'e ne oldu diye googlede ararken (sağlam bilgi arşiviydi çünkü) bu yazıya denk geldim.
Safa Adminimize teşekkür ediyorum, tekrardan karınca forumuna hayat verdiği için.
Bu kadar hikayemi anlatmışken şunu da belirteyim 3d tasarımla ilgileniyorum ve projelerim için 3d yazıcı bağışı yapabilecek (marka model farketmeksizin) yatırımcıları bekliyorum. İyi günler dilerim.

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Sevgili dostum güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederim.

Üniversite öncesinde DSLR makine ile çekim yöntemlerinden başlayarak yeşil perde sistemlerine çokça araştırma yapmıştım ama malum makinem olmadığı için pek deneme yapamadım. 3D modelleme üzerine çalıştım sonra baktım bunun içinde ortam ve çevrem müsait değil. Elimdeki bilgisayarla tek yapabileceğim oyun oynamaktı ve oynadığım oyunun yöneticisiyle tanıştığımda forum sitesine ihtiyacı olduğunu söyledi. Biraz araştırayım belki hazır bir program bulabilirim derken web site çalışmalarına ilk adımı atmış oldum. Tabi bu arada farklı ilgi alanlarını da deneyimledim. Hali hazırda yeni kazanmış olduğum bir üniversite macerası beni bekliyordu. Genetik ve biyomühendislik daha önceki uğraş alanlarımın çok daha uzağında olmasına karşın ilgimi fazlasıyla çekiyordu. Gerek okulda gönüllü çalışmalar gerekte evde bilgisayar başında web yazılımlarını çözmek için epey mesai harcadım :D Sonunda diplomam farklı bir alanda olsa da web yazılımları üzerine uğraşmaya karar verdim. Çünkü bu alanda zorlansamda mutlu oldu olduğumu fark ettim. Demem odur ki çok farklı ilgi alanlarına uygun ortamımın olmaması beni çok daha farklı dünyaları keşfetmemi sağladı bu konuda en doğru yaptığım şeyse merak ettiğim konuları öğrenmek için saatlerimi harcadım (bu kadar azmi okulumda göstermedim ?). Hala çok büyük başarılar elde edemesemde azimle hepsinin üstesinden geleceğime inanıyorum keza sende bu azmini asla bırakmamalısın.

Not: İlk web projem için hazırlık yaptığım ve video çekim hayallerini bıraktığım sırada isteyebileceğim düzeyde olan Canon 80D makine bana hediye geldi. İlk baştaki isteğim kadar aktif olarak kullanamadım ama geçmişten kalan özlemi yaşattığı için ona gözüm gibi bakıyorum.

Uğraşların eskiye nazaran artık günümüzde çok daha değer görür oldu. Senin haklı olduğun nokta ise bu değerlerin hemen fark edilemiyor olması. Bu seni yıldırmasın hayatına değer katabileceğin çalışmalarına sıkı sıkıya tutun. Karınca Dünyası henüz küçücük bir aile... Umarım en kısa zamanda Karınca Çiftliğim'in bıraktığı deneyimlerle eski bilgileri tekrar toplarız ve bu süreç içerisinde birbirimize destekçi olabiliriz. Azmini aklıma kazıdım ilk fırsatta güzel çalışmalara imza atalım ?

Hort'lar geçmişe götürdüğünden bazen güzel oluyor. Teşekkür ederim ☺

Users who are viewing this thread

Üst Alt