Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Low Tech Bitkili Akvaryum Günlüğü #1 (Işıklandırma Test)

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Elimde 40 litrelik bir akvaryum var. Petshoplara bitkili akvaryum kurmak istediğimi söyleyince daha büyük bir akvaryum, özel ışıklandırma, taban malzemesi...... birsürü şey almam gerektiğini söyleyip 400tl civarı bir bütçe lazım demişlerdi. Bana bu saçma geldi açıkçası ve kendi elimdeki malzemelerle bu iş olur mu ne kadar olur bunu denemeye karar verdim. Böyle güzel de bir forum açılmışken benim gibi arkadaşlar için ön bilgilendirme olabileceğini düğünüyorum. Ne kadar başarılı bir sonuç verir bilmiyorum ve önceden belirtiyim işin uzmanı sayılmam ama tecrübesiz de değilim. Takip edicek arkadaşlar için de %100 kesin doğru bilgi vereceğimi söylemediğimi belirtmek istedim.Şimdi geçelim akvaryum durumuna.

Malzemelerim,canlılarım;
-40lt akvaryum
-80watt ısıtıcı
-240v 6w güçlü-orta ayar bir filitre(40tl ye almıştım)
-depoda bulduğum led ışıklandırma
-Yeni aldığım eodela species bitkileri
-4 melek balığı
-2 plati balığı
-2 neon tetra
-1 cüce vatoz
-4 küçük elma salyangozu
-2 büyük elma salyangozu
Bu saydığım şeyler çok gibi gelebilir ama bunlar zamanla akvaryum hobisinde alınan ve gerekli şeyler diyebilirim. Bitkiler için extra pahalı ışık, co2, gübre, taban malzemesi kullanmadan yapmaya çalıştım sadece.
Işığı günde 8-10 saat arası açıyorum
Bitkilerin taban malzemesi olarak lav kırığı kullandım.(koronavirüsü sebebiyle kum şeklinde bulamadım)
Diğer bir taban malzemem de kuşadasından topladığım deniz kumu

Buarada bitkiler için lav kırığı kullanmanızı öneririm hem iyi tutunurlar kum formuna hem de akvaryum için pislik çok tutmayan filitre gibi bir malzemedir.
Salyangoz ise kesnlikle bitkili bitkisiz öneririm tam bir temizlik ekibi.
Ve böyle dalgaboyunu bilmediniz ışık kullanıcaksanız benim gibi elodea almanızı öneririm alg önleyici bir bitkidir.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    937.7 KB · Görüntüleme: 369

Benzer konular

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Bitkiyi ektikten 2 gün sonraki halidir.

Ekli dosyalar

• F251A76D-595A-4C1E-B886-5345F498C664.jpeg
    F251A76D-595A-4C1E-B886-5345F498C664.jpeg
    678.6 KB · Görüntüleme: 1,102

Emre Günsan

Asker
6 Haz 2020
322
131
185
Ödüller
3
LV
2

melek balıkları neon tetraları yutmadımı . birde neon tetralar özellikle diğer türlerle olacağı zaman genelde 6 lı vs önerilir

Tugijaws

Pupa
26 Mar 2021
6
4
30
LV
0

Elimde 40 litrelik bir akvaryum var. Petshoplara bitkili akvaryum kurmak istediğimi söyleyince daha büyük bir akvaryum, özel ışıklandırma, taban malzemesi...... birsürü şey almam gerektiğini söyleyip 400tl civarı bir bütçe lazım demişlerdi. Bana bu saçma geldi açıkçası ve kendi elimdeki malzemelerle bu iş olur mu ne kadar olur bunu denemeye karar verdim. Böyle güzel de bir forum açılmışken benim gibi arkadaşlar için ön bilgilendirme olabileceğini düğünüyorum. Ne kadar başarılı bir sonuç verir bilmiyorum ve önceden belirtiyim işin uzmanı sayılmam ama tecrübesiz de değilim. Takip edicek arkadaşlar için de %100 kesin doğru bilgi vereceğimi söylemediğimi belirtmek istedim.Şimdi geçelim akvaryum durumuna.

Malzemelerim,canlılarım;
-40lt akvaryum
-80watt ısıtıcı
-240v 6w güçlü-orta ayar bir filitre(40tl ye almıştım)
-depoda bulduğum led ışıklandırma
-Yeni aldığım eodela species bitkileri
-4 melek balığı
-2 plati balığı
-2 neon tetra
-1 cüce vatoz
-4 küçük elma salyangozu
-2 büyük elma salyangozu
Bu saydığım şeyler çok gibi gelebilir ama bunlar zamanla akvaryum hobisinde alınan ve gerekli şeyler diyebilirim. Bitkiler için extra pahalı ışık, co2, gübre, taban malzemesi kullanmadan yapmaya çalıştım sadece.
Işığı günde 8-10 saat arası açıyorum
Bitkilerin taban malzemesi olarak lav kırığı kullandım.(koronavirüsü sebebiyle kum şeklinde bulamadım)
Diğer bir taban malzemem de kuşadasından topladığım deniz kumu

Buarada bitkiler için lav kırığı kullanmanızı öneririm hem iyi tutunurlar kum formuna hem de akvaryum için pislik çok tutmayan filitre gibi bir malzemedir.
Salyangoz ise kesnlikle bitkili bitkisiz öneririm tam bir temizlik ekibi.
Ve böyle dalgaboyunu bilmediniz ışık kullanıcaksanız benim gibi elodea almanızı öneririm alg önleyici bir bitkidir.
Merhaba , pet shopların dedikleri fiyatlar doğru gereksiz değil hemen nedenini açıklayayım:
1 - öncelikle tabandan başlayalım taban malzemesi olarak bir bitki kumu kullanmalısınız ör: hagen, aquaclay gördügüm üzere sizin kumunuz lav kırıği bu kumu biz daha çok 2/3 katmanlı taban yaparken en alta kullanıyoruz ama sizin bitkiniz için buna gerek yok fakat dediğim gibi bitki kumu olması gerekli (Yukardaki örnekleri araştırabilirsiniz)
2-olarakta ısıklandırmanızı değerlendirmwk istiyorum ısıklandırmanız bence biraz yetersiz bir tane daha led takarsanız ve ısığı daha çok akvaryuma yöneltirseniz daha iyi olur
3- bu akvaryumda canlı sayısı çok fazla ve bu balıklardan hiç birini üretemiyeceksiniz çünkü melek yavru olsa bile yer
4- belkide bir ihtimal gübre ihtiyacınız olabilir

Demek istediğim gerçek bir bitkili akvaryum masraflıdır bu akvaryumu iyi bir low tech yapmak istiyorsanız 200 tlye yakın bir masraf yapmalısınız ve sizden ricam canli yükünü biraz azaltmanız keyifli hobiler.

Users who are viewing this thread

Üst Alt