Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

2 Konu 2 Soru + 1 Öneri

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

- Arkadaşlar otobüs ile gece yolculuğu yapacağım yaklaşık 12 saat. Malum otobüste klima açılıyor ve soğuk oluyor. Arkadaşlarımı götürmek istiyorum yanımda. 2 hafta boyunca evde olmayacağım. Ama kafamda klima sorusunu aşamıyorum. Götüremez isem arkadaşıma evin anahtarını vereceğim 3 günde bir bakıp nemlendirecek son çare olarak. Bu konuda tecrübeleriniz nelerdir?

- 30 x 30 x 30 yaşam alanı yapmak istediğimde cam mı yoksa mika mı, yada hangi malzemeden yapmak daha mantıklı bir tane yaptım. Cam olarak amatör olarak. Şimdi ikincide biraz daha farklı birşey düşünüyorum

Birde daha önceden yaşam alanını nemlendirmek için berberlerde olan Berber Spreyi kullanıyordum. Ancak yaşam alanında ki arkadaşların rahatsız olmasından dolayı farklı bir alternatif ararken tam aradığım şeyi buldum. Dar boyunlu Piset denilen kap tam aradığım şey imiş.

Farklı sitelerde belki daha uygun bulabilirsiniz. Bu önerimi dikkate almanızı öneririm.

Son düzenleme:

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

1-klima içeriyi çok soğuk yapmıyorsa, direkt klima önüne koymazsanız sorun olmaz canlılarınızı götürmenizi yine de önermem ben gelip nem yapabilcek kişi de de vramış ne de olsa aşırı çok havalandırma yoksa 3 günde kuruması küçük teraryumda bile zor 2. sorunuzdan büyük canlılara büyük teraryumlara sahip olduğunuzu tahmin ediyorum nem bunlarda çok daha fazla gider (tabi torf çok az değilse)
2- size kalmış ben şahsen pleksiyi normal cama tercih ederim taşıması delmesi vs daha rahat kolay
3-fısfıs ile nem hem canlıyı rahatsız eder hem de torfun üst kısmını nemlendirdiği için sadece hemen uçup gider düzgün nem yapmak için uygun değil attığınız şey tam nasıl çalışıyor bilmiyorum ama büyük kaplar için kapağına birkaç delik açtığınız bi şişe küçükler içinde şırınga vs iş görür köşelerden yapın su torfun altlarına gitsin ordan yayılıp zamanla buharlaşarak uzun bir süre teraryuma nem sağlar

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

@Yetkin hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. Aslında eksik bilgilendirme olmuş özür dilerim. 7 tane ev arkadaşım var. En büyüğü L6-L7 oda CC, aslında getirmeyi bende düşünmüyorum ancak gene de emin olmak istedim. Pleksi önerisini düşüneceğim. Açıkcası bir tane camdan yaptım. İkincisi camdan yarısı bitti. Takıldım bir yerde duruyor şimdilik. Zaten daha çok zaman var. Ben can sıkıntısından şimdiden başlamıştım. Benim kafamı karıştıran kısım kapılı olursa önü nasıl çözeceğim yapabilirim anlamında.
Açıkcası şimdiden yapma sebebim ise yaptıktan sonra ortadan 4 eşit parçaya bölmek ve tek bir alan içinde ayrı 4 canlıyı büyüyünceye kadar tutmak fikri var. Tabii bunun içinde en az L9 falan olmalı. Dediğim gibi zaman var. Can sıkıntısından yavaş yavaş yapmaya çalışıyorum.
Yapmak istediğim ise son iki kısım. Çözemediğim kısım ise önde ki açılır kapanır kapı.
Attığım şey plastik su dolduruyor ve hafifçe sıkıyorsunuz oda basınçla yavaş yavaş su atıyor belli alana.

Ekli dosyalar

• Resim10_YasamAlanı.jpg
    Resim10_YasamAlanı.jpg
    116.7 KB · Görüntüleme: 74
  • Resim09_YasamAlanı.jpg
    Resim09_YasamAlanı.jpg
    137 KB · Görüntüleme: 83
  • Resim08_YasamAlanı.jpg
    Resim08_YasamAlanı.jpg
    217.5 KB · Görüntüleme: 81
  • TarantulaYasamAlani03.jpg
    TarantulaYasamAlani03.jpg
    153.9 KB · Görüntüleme: 70
  • TarantulaYasamAlani02.jpg
    TarantulaYasamAlani02.jpg
    249 KB · Görüntüleme: 67

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

@Yetkin hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. Aslında eksik bilgilendirme olmuş özür dilerim. 7 tane ev arkadaşım var. En büyüğü L6-L7 oda CC, aslında getirmeyi bende düşünmüyorum ancak gene de emin olmak istedim. Pleksi önerisini düşüneceğim. Açıkcası bir tane camdan yaptım. İkincisi camdan yarısı bitti. Takıldım bir yerde duruyor şimdilik. Zaten daha çok zaman var. Ben can sıkıntısından şimdiden başlamıştım. Benim kafamı karıştıran kısım kapılı olursa önü nasıl çözeceğim yapabilirim anlamında.
Açıkcası şimdiden yapma sebebim ise yaptıktan sonra ortadan 4 eşit parçaya bölmek ve tek bir alan içinde ayrı 4 canlıyı büyüyünceye kadar tutmak fikri var. Tabii bunun içinde en az L9 falan olmalı. Dediğim gibi zaman var. Can sıkıntısından yavaş yavaş yapmaya çalışıyorum.
Yapmak istediğim ise son iki kısım. Çözemediğim kısım ise önde ki açılır kapanır kapı.
Attığım şey plastik su dolduruyor ve hafifçe sıkıyorsunuz oda basınçla yavaş yavaş su atıyor belli alana.
üstü sineklik değil delikli cam ve ya pleksi yapın özellikle sizin kullandığınız gibi ince delikli sineklikler riskli 4 e bölüp bakma işi için de her birinde ayrı kapaklar yapmalısınız öyle bir şey için

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

@Yetkin Hocam, risk kısmı sinekliği parçalama riski mi? Pleksi ile yapmaya başladığım zaman üstünü de pleksi yaparım. Peki neden 4 ayrı kapak? Tek kapağı açıp kapatsam sıkıntıyı ne için yaşayabilirim. Amacım sizi sorgulamak değil sadece kafamda netleştirmek.
@Erastes hocam senin sesin hiç çıkmıyor :)

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

@Yetkin Hocam, risk kısmı sinekliği parçalama riski mi? Pleksi ile yapmaya başladığım zaman üstünü de pleksi yaparım. Peki neden 4 ayrı kapak? Tek kapağı açıp kapatsam sıkıntıyı ne için yaşayabilirim. Amacım sizi sorgulamak değil sadece kafamda netleştirmek.
@Erastes hocam senin sesin hiç çıkmıyor :)
sinekliği ısırıp delmeye çalıştıkları oluyor özellikle o tarz küçük taneli sinekliklere ayakları takılıp düşme riski de oluyor, hava akımı nedeniyle çıkıyorlar yer türleri için riskli özellikle bu nedenle değiştirmelisiniz
diğer konuya gelince ayrı kapaklar olmalı çünkü birbirlerinin içine kaçabilirler elbet oluyor kaptan çıktıkları bazen stresten, bazen yem olmadık bir yere kaçınca müdahele gerekiyor, yeni yere alırken o yere koyarken vs birbirlerinin içine kaçıp zarar görmemeleri için ayrı kapaklar olmalı

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Hocam, sineklik konusunda ki bilgiyi dikkate alacağım. O noktaya geldiğinde plesksiye geçebilirim. Yada şu an ki sineklik yerine pleksi yapacağım.
Yuva bölme konusunda haklısınız. Ona göre bir çözüm bulacağım bakalım.
Bilgilendirme için teşekkür ederim

Users who are viewing this thread

Üst Alt