Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Acaba döllenmemiş mi?

22 Tem 2020
25
6
30
LV
0

Bu yılın son uçuşlarında ( 2 3 hafta önce sanırım) messor kraliçesi buldum. Kış uykusuna yatmasını bekliyordum, bulunduğu ortam sıcak değil 15°-20° civarında. Ne kış uykusuna yattı ne yumurtladı, eskiye göre daha hareketsiz. Çok strese soktuğumu sanmıyorum kontrol etmek için loş bi ortamda 2 günde bir baktım, kimi zaman 3 4 gün bile oldu. Kraliçe hala kanat dökmedi, ama kanat dökmese de döllenmiş olabilir diye umursamadım. Bi yuva ağzından da almadım yakınlarda yuva da yoktu, caddede yolun ortasında buldum. Açıkçası şimdi ne yapmam gerek bilmiyorum. Bahara kadar bekliyim mi yoksa şimdiye kadar yumurtlamadıysa daha yumurtlamaz mı?

Benzer konular

31 Eki 2020
60
11
50
LV
0

15 20 derecelerde yumurtlaması zor kış uykusu kafasına giriyorlar , beklemeni öneririrm ve illa kanat dökmek zorunda da değil seni yanıltmasın.

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
912
555
375
Ödüller
12
LV
4

Soğuktan dolayı yumurtlamıyor ilkbaharda yumurtlarlar doğarlarında

22 Tem 2020
25
6
30
LV
0

15 20 derecelerde yumurtlaması zor kış uykusu kafasına giriyorlar , beklemeni öneririrm ve illa kanat dökmek zorunda da değil seni yanıltmasın.
Peki ya şimdiye kadar uyumuş olması gerekmez miydi? Havalar sogudu burda, kullanmadığımız bir odada şuan gerekirse balkonda bir dolabın içine de alabilirim.

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV
4

Soğuktan yumurtlamayacaktır kış uykusuna da yatmıyor derken neyi kastetiniz tam anlamadım sıcaklığı 10 derece civarı tutmanızı öneririm

22 Tem 2020
25
6
30
LV
0

Soğuktan yumurtlamayacaktır kış uykusuna da yatmıyor derken neyi kastetiniz tam anlamadım sıcaklığı 10 derece civarı tutmanızı öneririm
Kış uykusuna tam olarak nasıl yattıklarını, nasıl bir süreç izlediklerini, ne kadar zaman geçmesi gerektiğini bilmiyorum ama 2 3 hafta oldu hala daha uyanık hareket ediyor. Ama dediğim gibi hobide yeniyim tam olarak nasıl yattıklarını bilmiyorum, bilgilendirirseniz çok yardımınız dokunur.

31 Eki 2020
60
11
50
LV
0

herkesin yapış şekli farklı . bazısı buzdolabına koyuyor , bazısı balkona ,bazısı soğuk bi odaya koyuyor . bu kadar her şeyi kitaba göre yapmana gerel yok kendi imkanların neyse onu kullan .

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV
4

Kış uykusuna tam olarak nasıl yattıklarını, nasıl bir süreç izlediklerini, ne kadar zaman geçmesi gerektiğini bilmiyorum ama 2 3 hafta oldu hala daha uyanık hareket ediyor. Ama dediğim gibi hobide yeniyim tam olarak nasıl yattıklarını bilmiyorum, bilgilendirirseniz çok yardımınız dokunur.
Kış uykusunda tam olarak “uyumazlar” zaten yani bizim gibi değil ayakta olurlar yavaş hareket ederler metabolizmaları yavaşlar

Users who are viewing this thread

Üst Alt