Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Günlük Aphaenogaster kraliçesi günlüğüm #1

Açtığın günlüğün öne çıkması için günlük ön ekini kullanabilirsin.

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Bu güzel arkadaşların günlüğünü tutmaya karar verdim
1590923079386540441274258468784.jpg

Küçük ama çok güzel bir tür . Un kurduna ve şekerli suya bayılıyorlar bakması eylenceli karanlık ortamda neredeyse hareketsizler (benimle alakalımı bilmiyorum ) bol sayıda yumurta , larva ve pupamız var . Pupalar yaklaşık 1,2 haftaya işçiye dönüşür diye düşünüyorum , kararmaya başladı çünkü . 2 şer 2 şer besliyorum yani 2 gün boyunca tüpte un kurdu duruyor sonra tüpten un kurdunu alıp şekerli su koyuyorum böyle böyle devam ediyor . Şu anda sadece 3 işçisi var . Sakin bi tür ilk başlarda ışıktan çok etkileniyorlardı biraz biraz alıştırdım ışığa şuan tedirgin bile olmuyorlar sadece titreşimden çok fazla etkilendiklerini keşfettim şimdilik bu kadar işçiler çıkınca 2. Günlüğüde atıcağım

Benzer konular

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Ekli dosyalar

• 20200531_151641.jpg
    20200531_151641.jpg
    493.4 KB · Görüntüleme: 202
  • 20200531_151646.jpg
    20200531_151646.jpg
    639.8 KB · Görüntüleme: 197
  • 20200531_151824.jpg
    20200531_151824.jpg
    444.8 KB · Görüntüleme: 207

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Furkan abi o kırmızı kağıdı yapınca siyahla kapatmamıza gerek kalmıyor mu? Nereden temin edebilirim

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Furkan abi o kırmızı kağıdı yapınca siyahla kapatmamıza gerek kalmıyor mu? Nereden temin edebilirim
Teknik kırtahsiyelerde bulabilirsin ismi asetat kağıdı kırmızı şeffaf yada http://www.antstoreturkey.com dan alabilirsin karıncalar kırmızıyı algılayamadığı için onu kullanırız çünkü karıncalar kırmızıyı algılayamaz başkada bişey kullanmaya gerek kalmaz

ATC

Süper Majör
17 May 2020
161
143
140
LV
0

Yani onu takınca ışıklı ortamda durabilirler mi?
Sen yine de karanlık ortamda tutmaya çalış. Kırmızı cover her ne kadar etkisini azaltsa da ışığı tamamen kesmiyor.
Birkaç tane çekmeye çalıştım makro olmadığı için bu kadqr oldu ama inşallah görünüyordur
Subterranea gibi duruyor ama fotoğraflar tam tespit yapmalık fotoğraflar değil. Türlere bu kadar takılmayın, çoğu zaman size bir faydası olmayacak.

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Bu sabah çok güzel bir görüntüyle karşılaştım . Aphaenogaster kolonime 2 yeni işçi gelmiş işçi sayımız toplamda 5 oldu
20200604_103543.jpg
20200604_103612.jpg
. Yolda daha 3 işçi var birkaç gün sonra ondarda hareketlenmeye başlar diye düşünüyorum larva göremedim ama baya yumurta var . İşçi sayısı 10 + olunca küçük bir kaba bağlamayı düşünüyorum boost yapıp hızlıca sayıyı artırmak istiyorum .Bu arada ışığa neredeyse hiç tepki vermiyorlar strese girmiyorlar hiç ve un kurtlarını afiyetle yiyorlar şekerli suyla pek araları yokmuş gibi şimdilik bu karad sorularınız varsa bekliyorum .

Erdem

Süper Majör
Emektar
26 Mar 2022
106
99
105
Ödüller
2
LV
1

MESSOR STRUCTOR
(Hasatçı Karınca)

messorstructor.jpg

Uçuş Zamanları ve Dağılım Bölgeleri
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
X
X
X
X
X
X
X
Kuzey Ilıman Bölge
Kuzey Subtropikal Bölge
X
X
messormap-karincadunyasi.JPG
M-1.jpg
M-2.jpg

Genel Bilgiler
Messor Structor, genellikle tohum yiyerek besin ve su ihtiyacını karşılar yuvalarını açık tohumlu bitkilerin yoğunlukta bulunduğu, nem düzeyinin iyi olduğu bölgelere kurarak yaşamını sürdürmeye çalışır işçiler genellikle bir kaç boyuttan oluşurlar yeterince beslenen larvalar daha büyük kütleli olurken daha az beslenen larvalar daha küçük kütleli olur büyük işçilere majör orta boyutlu işçiler media küçük işçiler ise sadece işçi olarak adlandırılır asker sınıfı yoktur, boyut farkları onlara farklı görevleri kazandırır majör işçiler genellikle yolları ve koloni kanallarını düşmanlara karşı korur veya daha ağır işleri hallederler kraliçeler çoğu türde olduğu gibi yuvada yumurtlama işlemlerini halleder koloni yapısı tek kraliçelidir(monogyne) çok kraliçeli koloni yapmak uygun değildir, kraliçe uzun seneler yaşayabilir genellikle ilkbahar ve sonbaharda uçuş yaparlar. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Beslenme ve Bakımı
Bakımı kolaydır, genellikle tohum ile beslendiği için canlı yemlerini haftada 1-2 defa vermeniz uygun olacaktır, suya fazla ihtiyaç duymazlar bu sebeple tüpleri uzun süre gidebilir, şeker ihtiyaçlarını meyve, bal, şekerli su ile karşılayabilirsiniz, tüpü orta derecede kirletirler, kirlenen tüpleri pamuklu çubuklar yardımıyla temizleyebilirsiniz, daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Kış Uykusu
Sonbahardan hemen sonra kış uykusuna yatırabilirsiniz ilkbaharda uçuş yapacakları için ilkbahardan hemen önce kış uykusundan kalkmaları gereklidir eğer zaten kraliçeniz var ise onu ilk sene yatırmak zorunda değilsiniz ikinci senesinde olan bir koloniyse dinlenmek için kış uykusu şarttır, uyku sıcaklığı 0°C olmalıdır. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Formikaryum ve Taban Malzemeleri
Gaz beton(ytong), ahşap, alçı, mantar gibi bütün formikaryum çeşitlerinde bakılabilir gaz beton gibi malzemeleri delebilecek çeneleri vardır o yüzden daha sağlam yapılar daha uygun olacaktır, taban malzemesi olarak yine alçı, gaz beton (ytong), mantar, torf, kum vs. kullanılabilir, formikaryum sıcaklığı 25-30°C derece olmalıdır. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Genel Bilgiler
Kraliçe BoyutuKraliçe RengiPrens BoyutuPrens Rengiİşçi Boyutuİşçi RengiKoloni YapısıSıcaklık ve NemKış UykusuZorluk
9-10mmParlak Siyah7-8mmParlak Siyah4-9mmParlak SiyahTek Kraliçeli25-30°C
%50-70
VarKolay

messorsturctor-karincadunyasi.jpg

Bu rehber Karınca Dünyası'na aittir izinsiz veya kaynaksız kopyalanması yasaktır, eğer bu rehberde bir hata olduğunu düşünüyorsan bize bildirebilirsiniz.
www.karincadunyasi.com

www.antwiki.org
www.antstore.net

Erdem

Süper Majör
Emektar
26 Mar 2022
106
99
105
Ödüller
2
LV
1

TETRAMORİUM CAESPİTUM
(Hasatçı Karınca)

tetramoriumcaespitum.jpg

Uçuş Zamanları ve Dağılım Bölgeleri
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
YOK
YOK
YOK
X
X
X
YOK
Kuzey Ilıman Bölge
Kuzey Subtropikal Bölge
X
X
tetramoriummap-karincadunyasi.jpeg
T-1.jpg

T-2.jpg

Genel Bilgiler
Tetramorium Caespitum, genellikle böcek ve tahıllı ürünleri yiyerek besin ihtiyacını karşılar yuvalarını insan atıklarının çoğunlukta bulunduğu, nem düzeyinin iyi olduğu bölgelere kurarak yaşamını sürdürmeye çalışır işçiler genellikle bir boyuttan oluşurlar yeterince beslenen larvalar daha büyük kütleli olurken daha az beslenen larvalar daha küçük kütleli olur asker sınıfı yoktur, işçiler her işi yapar boyuta göre sınıf farklılıkları yoktur, koloni sayısı 10.000'e kadar çıkabilir, kraliçeler çoğu türde olduğu gibi yuvada yumurtlama işlemlerini halleder koloni yapısı Tek Kraliçelidir (Monogyne) Çok Kraliçeli koloni yapmak uygun değildir, kraliçe uzun seneler yaşayabilir genellikle yazın uçuş yaparlar. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Beslenme ve Bakımı
Bakımı kolaydır, genellikle canlı yem, fıstık benzeri veya tahıl benzeri ürünler ile beslendiği için canlı yemlerini haftada 2-3 defa vermeniz uygun olacaktır, suya fazla ihtiyaç duyarlar bu sebeple tüpleri kısa süre gidebilir, şeker ihtiyaçlarını meyve, bal, şekerli su ile karşılayabilirsiniz, tüpü yüksek derecede kirletirler, kirlenen tüpleri pamuklu çubuklar yardımıyla temizleyebilirsiniz, daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Kış Uykusu
Sonbahardan hemen sonra kış uykusuna yatırabilirsiniz ilkbaharda uçuş hazırlıkları yapacakları için ilkbahardan hemen önce kış uykusundan kalkmaları gereklidir eğer zaten kraliçeniz var ise onu ilk sene yatırmak zorunda değilsiniz ikinci senesinde olan bir koloniyse dinlenmek için kış uykusu şarttır, uyku sıcaklığı 0°C olmalıdır. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Formikaryum ve Taban Malzemeleri
Gaz beton (Ytong), ahşap, alçı, mantar gibi bütün formikaryum çeşitlerinde bakılabilir gaz beton gibi malzemeleri delebilecek çeneleri vardır o yüzden daha sağlam yapılar daha uygun olacaktır, taban malzemesi olarak yine alçı, gaz beton (ytong), mantar, torf, kum vs. kullanılabilir, formikaryum sıcaklığı 25-30°C derece olmalıdır. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Genel Bilgiler
Kraliçe BoyutuKraliçe RengiPrens BoyutuPrens Rengiİşçi Boyutuİşçi RengiKoloni YapısıSıcaklık ve NemKış UykusuZorluk
6-8mmKahverengi5-7mmKahverengi2-4mmKahverengiTek Kraliçeli25-30°C
%50-70
VarKolay

Tetramorium caespitum 1.jpg
Tetramorium caespitum.jpg
Tetramorium-impurum-ouvriere.jpg

teramoriumcaespitum-karincadunyasi.jpg

Bu rehber Karınca Dünyası'na aittir izinsiz veya kaynaksız kopyalanması yasaktır, eğer bu rehberde bir hata olduğunu düşünüyorsan bize bildirebilirsiniz.
www.karincadunyasi.com

www.antwiki.org
www.antstore.net

Users who are viewing this thread

Üst Alt