Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Bir tarantula neden stres duruşunda olur ?

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

Arkadaşlar sling tarantulam ilginçtir ki kabuk attıktan sonra sürekli stres duruşu yapmaya başladı. Bir köşeye geçip orada kendi vücudunu saklayacak şekilde bacaklarını büzüyor. (Ölüm kıvrımı değil.) hareketlerinde sorun yok. Yem yemesinde sorun yok gayet güzel yemi kapıyor. Cımbız ile dürttüğümde gayet iyi şekilde tepki veriyor yürüyüş şeklinde bir sorun yok ama çoğu zaman öylece köşede kendini saklamak istiyor. Eski kabı çok ses çıkardığı ve çok saydam olduğu için onu 100ml idrar kabına transfer ettim. Transfer öncesinde de stresliydi transfer işlemi bitti yine stresli. Zeminden rahatsız oluyor desem kabın kenarlarında vs değil. Toprağın üstünde durmayı tercih ediyor. Fotoğraf atamıyorum kabı buzlu olduğu için kamera pek belli olmuyor kapağını da açıp iyice strese sokmak istemiyorum. Zamanla geçici bir durum mudur ? En son 2 gün önce yem yedi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Benzer konular

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
389
369
275
Ödüller
5
20
LV
2

Açıkta kaldiginda kendini guvensiz hissedebilir saklanma alani koyabılirsin
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

Önceden böyle değildi. Zaten kendine yer yapmak istediğinde yeri kazıp oraya gidiyordu. Türü lp yani bir tünel türü değil. Saklanma kaplarına pek güvenmiyorum. İştahı yerinde dokunduğumda tepkisi gayet iyi. Abdomen büyüklüğü yerinde. Eski kabında mite vardı. Belki mitedan strese girmiştir diyeceğim ama beyaz mite vardı ve üzerinde hiç mite yoktu. Keza beyaz miteler tarantulalar için iyi bile. Artıkları güzel bir şekilde tüketiyorlar. Ayrıyeten tarantulada konaklama da yapmıyorlar.
Dün yeni kabına transfer ederken biraz zorladı beni baya bi strese girdi o açıdan sıkıntı olacağı düşüncesindeyim. Belki 4-5 güne tamamen kendine gelir.

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Söylediklerimi size karşı eleştiri olarak görmeyin genel bir kaç bir şey söyleyeceğim canlı sahiplendiğinizde sakin kalmaya çalışın merak etmeyin kolay kolay bir şey olmaz canlınıza, canlıdaki bazı hareketleri stres olarak görüyorsunuz bunu neye dayanarak gördünüz tecrübeniz varsa amenna fakat yoksa normal karşılayın. Anlattıklarınıza dayanarak canlınızda nemsizlim veya sıcaklıktan dolayı o pozisyonda duruyordur. Eklem bacaklılar zırt pırt bakılacak canlılar değil beslemeden beslemeye görürsünüz, yapmanız gereken canlıyı uygun sıcaklıkta sessiz bir yerde tutmanız , tekrar belirtmek istiyorum eleştiri olarak görmeyin söylediklerimi yazıyı okuyacak yeni hobici arladaşlar içinde bir tavsiye niteliğinde olarak görün.

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

Söylediklerimi size karşı eleştiri olarak görmeyin genel bir kaç bir şey söyleyeceğim canlı sahiplendiğinizde sakin kalmaya çalışın merak etmeyin kolay kolay bir şey olmaz canlınıza, canlıdaki bazı hareketleri stres olarak görüyorsunuz bunu neye dayanarak gördünüz tecrübeniz varsa amenna fakat yoksa normal karşılayın. Anlattıklarınıza dayanarak canlınızda nemsizlim veya sıcaklıktan dolayı o pozisyonda duruyordur. Eklem bacaklılar zırt pırt bakılacak canlılar değil beslemeden beslemeye görürsünüz, yapmanız gereken canlıyı uygun sıcaklıkta sessiz bir yerde tutmanız , tekrar belirtmek istiyorum eleştiri olarak görmeyin söylediklerimi yazıyı okuyacak yeni hobici arladaşlar içinde bir tavsiye niteliğinde olarak görün.

Çok teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için. Eleştiri yapıcı olduğu sürece neden alınalım ki ?
Ayrıca gayet yapıcı bir yorum yapmışsınız. Aslında canlımı çok fazla incelemem kurcalamam. Ancak onu sahipleneli 1.5 ay oluyor. Öncesinde bu kadar çok kurcalamazdım ancak yeni kabuk attı ve ben de ilk defa kabuk attığını gördüm. Kabuk sonrası bir süre sonra bu endişem zamanla geçecektir. İlk yemleme yaptığımda yememişti o zaman da endişelenmiştim Sonuçta zamanla tecrübe kazanıyoruz ve ona göre endişemiz azalıyor. Bu kabuk süreci endişem de zamanla geçecektir.
Tarantulalar hakkında türkçe bakmadığım kaynak kalmadı. En son bir sürü yabancı kaynakta gezindim ve duruşun stres duruşu olduğuna neredeyse eminim. Yani aslında hemen hemen çok fazla bilgim var ama tecrübem yok tecrübesizlik de ister istemez endişe ve merak hislerini uyandırıyor. Nem konusuna gelirsek yeni kabuk attığı için kabuk döneminde fazla bile nem yapmıştım. Çamur değildi ama ıslak torf kokusu vardı yani topragının %90ı nemliydi. Nasılsa yeni kabına alacağım için çok kafama takmadım. Yeni kabına aldım ve yeni kabının nemi gayet iyi. Kabuk attıktan 1 hafta sonra yemleme yaptım. Hiç affetmedi direkt yedi.
Aslında endişemin en büyük nedeni su kabı olmayışı. Bir su kabı olmayınca ister istemez dehidrasyondan korkuyorum ve buna bağlı olarak nemlendirmeyi hep bir iki tık fazla yaptım. Belki de bu onu strese soktu. Yeni kabı eskisine göre biraz daha yüksek. Bu sayede fısfıslama işlemi yaparken yeni kabının duvarlarında su damlacıkları oluşacak ve dehidrasyon ihtimalini minimuma indireceğimi umuyorum.
Sıcaklık konusunda ise evet. Yeni kabına geldi ve odam bir kaç gündür baya soğuk. 20 derece civarlarında tekrar kombiyi açıp sıcaklığı 23e çıkardım. Ve şu an eskisi kadar bacakları kapalı değil. Bacakları tamamen açık da değil yani tamamen rahat bir duruşu yok. Yeni kabına alıştıgında sıcaklıkların da biraz daha arttığında stresten tamamen kurtulacağını düşünüyorum.

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV
4

Önceden böyle değildi. Zaten kendine yer yapmak istediğinde yeri kazıp oraya gidiyordu. Türü lp yani bir tünel türü değil. Saklanma kaplarına pek güvenmiyorum. İştahı yerinde dokunduğumda tepkisi gayet iyi. Abdomen büyüklüğü yerinde. Eski kabında mite vardı. Belki mitedan strese girmiştir diyeceğim ama beyaz mite vardı ve üzerinde hiç mite yoktu. Keza beyaz miteler tarantulalar için iyi bile. Artıkları güzel bir şekilde tüketiyorlar. Ayrıyeten tarantulada konaklama da yapmıyorlar.
Dün yeni kabına transfer ederken biraz zorladı beni baya bi strese girdi o açıdan sıkıntı olacağı düşüncesindeyim. Belki 4-5 güne tamamen kendine gelir.

beyaz mite lar tarantulalar için iyi derken neyi kasteddiniz?

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

beyaz mite lar tarantulalar için iyi derken neyi kasteddiniz?

İyiden kastım pek bir zararı olmadığı. Araştırdığım kadarıyla beyaz mitelerin (genel olarak.) hayvan atıkları ve sudan başka bir şey tüketmemesi yönünde. Yabancı forumlarda bu konuyu iyice araştırdığımda bir çok kişi bu özelliklerinden dolayı faydalı bile olacağını söylüyor. Ancak kırmızı veya kahverengi mitelar konaklamacı canlılar olduğu için zarar vereceği yönünde. Örneğin ben canlımı beslerken yem artığı kalmadığına emin olurum. Neme dikkat ederim buna rağmen beyaz mite çıkabiliyor. Yem artığının olmamasına rağmen beyaz miteler çıkıyorsa ve bunlar zaten tarantulalarda konaklayan canlılar da olmayacağı için çok fazla üreyemiyorlar azınlık olarak tarantulanın dışkı ve canlı yemlerin gözden kaçan mikroskobik atıklarını tüketiyorlar çok fazla üreyip tarantulanın yaşam alanını işgal etmedikleri sürece onun artık ve dışkılarını yemeleri bana da bir noktada mantıklı geliyor. ama altını çizerek belirtmek istiyorum “canlı üzerinde konaklamayan yani canlıyı yavaş yavaş yemeyen miteler.”

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Miteler her zaman her canlı için zararlıdır 5-10 tanesi sorun yaratmaz ancak zamanla çoğalıp teraryumu sardığında canlılıarı rahatsız eder strese sokar..

Tarantulaya gelince bir çok sebebten ötürü çabuk strese giren canlılardır mesala ortamı beğenmemiştir, nem fazla veya eksiktir, ani değişen sıcaklık değerleri, mevsimsel hava değişimleri, sarsıntı, çok fazla kontrol edilmesi, vs gibi bir çok etken var yapılması gereken ise sadece sabırla beklemek ve onu kendi haline bırakmak..
Benim yetişkin olmayan hiç bir tarantulamda saklanma alanı veya su kabı kullanmadım ve L5-6 ya kadarda 100mil idrar numune kabında bakıyorum sonra yaşam alanlarını büyüterek saklanma ve su kabı ekleyerek değiştiriyorum..

Yukarıda arkadaşlarında dediği gibi çok üstüne düşme stabil sıcaklıktaki bir ortamda haftada bir yemini ver 2-3 günde bir fısfısla nemlendir sonra unut heyecanını anlıyorum fakat tarantulalar fazla heyecana gelmez sevmez :)

Users who are viewing this thread

Üst Alt