Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Anket Bizim adımız ne? (Ankete buyrun)

Adımız ne olsun

• Formikolist

Oy: 8 21.6%
  • Karıncacı

Oy: 20 54.1%
  • Mirmekolist

Oy: 5 13.5%
  • Formatus

Oy: 1 2.7%
  • Karınca diyarının bekçileri

Oy: 3 8.1%

• Kullanılan toplam oy
    37
  • Anket kapatılmış .

zpayk

Yumurta
22 Ocak 2022
18
5
15
LV
0

Karınca besleme ve koloniler kurmaya yeni adım atıyorum ve aslında herkesin de dediği gibi bu bir hobi sonuçta sevmezsek neden uğraşalım minicik canlıları yaşatmaya beslemeye işte onlar için kurtlarla vıcık vıcık oynamaya neyse lafın kısası sonuçta bu bir hobi ancak ben şunu merak ediyorum kaynaklarda da denk gelmediğim içi soruyorum; bu hobinin ve daha da önemlisi bu hobiyi yapanların adı ne? Bu topluluğun, bu işe gönül verenlerin bir ismi var mı? Hiç korona geçirmemişlere bile isim vermişler illa ki bunun da vardır. Bilenler bilgilendirebilir mi beni ve bu konuyu okuyacak arkadaşları?:rolleyes:

Dragan

Süper Majör
Emektar
11 Haz 2020
277
112
140
Ödüller
4
LV
2

Kendinizinde dediği gibi biz hobiciyiz. ?☺️

zpayk

Yumurta
22 Ocak 2022
18
5
15
LV
0

Evet öyleyiz ama mesela pul ile uğraşan ve toplayanlara filatelist, para koleksiyonerlerine nümismat, bilgisyardan resim yapanlara illustrator vs dendiği gibi bizim de adımız yok mu? Olsa güzel olmaz mı :giggle:

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Bunun bir ismi var mı, hiç duymadım bilmiyorum ama isterseniz hep birlikte bir isim verebiliriz. Önerisi olan yazsın.

• Beğen
Tepkiler: ATL

zpayk

Yumurta
22 Ocak 2022
18
5
15
LV
0

Bence de isim verebiliriz eğer litaratürde yoksa. Veya varsa bile bu forumdaki üyelerin kullancağı bir topluluk ismi gibi olur hiç değilse. O zaman ilk öneriyi ben yapayım. Hmmm... ingilizcede ant-keeping olarak geçiyorsa ki tam çevirisi mantıklı olmuyor o halde yakın bir şey desek; Karınca bakımı ama o da pek olmuyor böyle tek kelime bir şey lazım sanki. Olsa olsaa formikelist denebilir belki.
Bunun bir ismi var mı, hiç duymadım bilmiyorum ama isterseniz hep birlikte bir isim verebiliriz. Önerisi olan yazsın.
Başka öneriler gelse de seçsek arasından ne güzel olur değil mi ?

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Bence de isim verebiliriz eğer litaratürde yoksa. Veya varsa bile bu forumdaki üyelerin kullancağı bir topluluk ismi gibi olur hiç değilse. O zaman ilk öneriyi ben yapayım. Hmmm... ingilizcede ant-keeping olarak geçiyorsa ki tam çevirisi mantıklı olmuyor o halde yakın bir şey desek; Karınca bakımı ama o da pek olmuyor böyle tek kelime bir şey lazım sanki. Olsa olsaa formikelist denebilir belki.

Başka öneriler gelse de seçsek arasından ne güzel olur değil mi ?
Güzel öneri. O zaman ben de bir öneride bulunayım. Mirmekoloji, entomolojinin özellikle karıncaları inceleyen dalıdır. O halde Mirmekolist dersek nasıl olur?

Son düzenleme:
  • Beğen

zpayk

Yumurta
22 Ocak 2022
18
5
15
LV
0

Güzel öneri. O zaman ben de bir öneride bulunayım. Mirmekoloji, entomolojinin özellikle karıncaları inceleyen dalıdır. O halde Mirmekolist desek nasıl olur?
Güzel öneri aslında. Türkiye'de fazla uzman olmasa gerek bu isim kullanılmıyor da. Ama bu bilim biraz daha direk inceleme ve sosyolojik yapılarını çözmeyi amaçlayan bir dalmış sanırım. Bizimkisi biraz daha amatör hobicilik olduğu için bilim dalı ismini almak uygun olur mu bilemedim. Yine de ben bir mirmekolistim demek de havalıymış. ?

Faisoulfy

Yumurta
Emektar
Deneyimli Hobici
21 Ocak 2022
24
21
15
Ödüller
3
LV
2

Mrhaba
Karınca besleme ve koloniler kurmaya yeni adım atıyorum ve aslında herkesin de dediği gibi bu bir hobi sonuçta sevmezsek neden uğraşalım minicik canlıları yaşatmaya beslemeye işte onlar için kurtlarla vıcık vıcık oynamaya neyse lafın kısası sonuçta bu bir hobi ancak ben şunu merak ediyorum kaynaklarda da denk gelmediğim içi soruyorum; bu hobinin ve daha da önemlisi bu hobiyi yapanların adı ne? Bu topluluğun, bu işe gönül verenlerin bir ismi var mı? Hiç korona geçirmemişlere bile isim vermişler illa ki bunun da vardır. Bilenler bilgilendirebilir mi beni ve bu konuyu okuyacak arkadaşları?:rolleyes:
Merhaba Sevgili Dostum Demek İstediğini Gayet Anlıyorum Şuan Dünyada Bir İsim Verilmediğini Biliyorum Ancak Belki Farklı Ülkelerde Verilmiş Olabilir İsim Önerisi Veremiyorum Çünkü Aklımda Yok İyi Günler İyi Hobiler Diliyorum...

zpayk

Yumurta
22 Ocak 2022
18
5
15
LV
0

Mrhaba

Merhaba Sevgili Dostum Demek İstediğini Gayet Anlıyorum Şuan Dünyada Bir İsim Verilmediğini Biliyorum Ancak Belki Farklı Ülkelerde Verilmiş Olabilir İsim Önerisi Veremiyorum Çünkü Aklımda Yok İyi Günler İyi Hobiler Diliyorum...
İngilizce kaynaklarda ant-keeping, ant-keeper gibi ant-keep yani türkçe bakıldığında karınca tutma, besleme, devamlılığını sağlama gibi anlama geliyor ancak hak verirsin ki sen napıyorsun deyince karınca besliyorumdan daha fazla bir hobi olarak geliyor bana bu. Çünkü evcil hayvanlarımız gibi tekil ya da sosyal topluluk oluşturmayan bir kaç hayvanı bir arada bakmaktan farklı olarak birbiri ile etkileşen, kendine has bir sosyal topluluğun ihtiyaçlarını karşılayarak onları gözlemliyor ve her yeni gün öğreniyoruz. Bu sebeplerden ötürü bir ismi olmalıymış gibi geliyor. İlk araştırmalarıma başladığımda da en çok bunun sıkıntısını çektim tam bir ismi olmadığını için neye nerden bakacağım oluyor insan ? umarım bir ortak isim bulunur hatta belki buradan bulunur

Arda Dölek

Süper Majör
2 May 2020
126
80
105
LV
0

Güzel öneri. O zaman ben de bir öneride bulunayım. Mirmekoloji, entomolojinin özellikle karıncaları inceleyen dalıdır. O halde Mirmekolist dersek nasıl olur?
Karıncalar üzerinde araştırmalar yapanlara zaten mirmekolojist denir diye biliyorum ama mirmekolojistler daha bilimsel çalışmalar yaparken biz hobiciler daha basit sayılabilecek, dışarıdan olan gözlemler yaparız. Kimyager-Simyacı tarzı bir şey olduğunu düşünüyorum o yüzden farklı bi isim alabiliriz

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

En iyisi Ants Canada ya sormak lazım :D
Ayrıca karıncalarda bir böcek familyası böcek dalı ve hobisi ile uğraşanlarıda araştırmak lazım :)

ATL

Yumurta
16 Nis 2020
153
28
15
Ödüller
14
34
LV
4

Arkadaşların dediği gibi ''karıncacı'' uygun geldi kulağıma, benim oyum karıncacıya. ?

zpayk

Yumurta
22 Ocak 2022
18
5
15
LV
0

O zaman bi anket açalım mı şimdiye kadar gelen 3 tane öneri üzerine. Formikelist, mirmekolist, karıncacı
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ankette fermi yazmışım yanlışlıkla siz onu formi olarak anlayıverin ?

• Beğen

Users who are viewing this thread

Üst Alt